Не виходять з дому, бо вивезуть до Росії: Amnesty International задокументувала злочини проти українських дітей

Вівторок, 12 грудня 2023, 05:49
Не виходять з дому, бо вивезуть до Росії: Amnesty International задокументувала злочини проти українських дітей
фото ілюстраційне з сайту УГКЦ

Правозахисна група Amnesty International  отримала докази від 23 працівників освіти та 16 сімей з дітьми шкільного віку, які жили чи все ще живуть під російською окупацією, про значне та широкомасштабне переривання освіти в Україні.

Джерело: дослідження Amnesty International 

Деталі: Правозахисники наголосили, що майбутнє дітей під ударом, оскільки російська агресія в Україні продовжує обмежувати навчання в школах.

Реклама:

За інформацією організації, з початку російського вторгнення в Україну ті, хто живе під російською окупацією, ризикували зазнати жорстокої розплати за бажання продовжити українську освіту. Причому деякі батьки вирішували ховати своїх дітей, щоб уникнути їх відправлення до закладів "перевиховання" для усиновлення в Росії, або примусово зараховувати їх до шкіл, які працюють за російською програмою.

Як йдеться у дослідженні, незважаючи на ризик репресій, за кілька місяців окупації деякі вчителі та батьки намагалися організувати навчання за українською програмою.

Дослівно: "За словами обласного освітянина, вчителі, учні та батьки перетворилися на "партизанів, які риють ями на городах, щоб сховати ноутбуки та мобільні телефони, або ховаються на горищах і старих сараях, щоб зловити мобільний сигнал".

ВІДЕО ДНЯ

Ще деталі: Шкільний бібліотекар Уляна (всі імена змінено - AI) розповіла Amnesty International, що їй доводилося таємно влаштовувати зустрічі з учнями, щоб передати їм книги, незважаючи на російські військові патрулі на вулицях їхнього села, які часто проводили свавільні обшуки.

Поліна, мати двох дітей, розповіла, що за дев’ять місяців російської окупації її діти лише кілька разів виходили з дому через страх, що їх вивезуть до Росії.

Ксенія, мати 15-річного хлопчика Кирила з окупованого села на Херсонщині, розповіла Amnesty International про візит вчителя додому навесні 2022 року. Вчитель запитав Кирила, чи піде він до школи, коли вона відкривається у вересні. Ксенія сказала, що Кирило не піде до школи. На початку вересня приїхали люди в російській військовій формі і сказали: "Якщо ви завтра не прийдете до школи, наступного тижня приїде автобус і відвезе вас у дитячий будинок у Росії". Кирило повернувся до школи, але побачив, що вона прикрашена російською державною символікою, а біля дверей і всередині будівлі стояв озброєний персонал.

Вчителька з окупованого Бердянська Запорізької області, яка виїхала з окупованих територій у липні 2022 року, але продовжує проводити онлайн-заняття з дітьми, які проживають в окупованій громаді, розповіла Amnesty International, як дітей тепер змушують вчити російську мову та співати гімн. Тим, хто відмовиться, погрожують відібрати від батьків для "перевиховання в російських дитячих будинках".

За свідченнями сімей з окупованих Росією територій, школи відкрилися без кваліфікованого педагогічного персоналу. Дітей залишають в класах самих і наказують їм читати підручники. Це означає погіршення якості навчання та дисципліни.

Пряма мова дослідниці Amnesty International Анни Райт: "Єдиний спосіб допомогти Україні одужати та зробити сьогодення та майбутнє українських дітей менш болючими — це припинити Росією війну в Україні, що є актом агресії за міжнародним правом".

Читайте УП В Google News

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування