Заява президента України щодо коаліції

Четверг, 15 июня 2006, 16:51

У момент, коли усі вже наговорилися про відмежування Ющенка від формування коаліції, він раптово вирішив виступити з заявою для преси.

Неанонсований виступ пролунав кулуарно – в оточенні телекамер і репортерів інформаційних агентств. Наводимо текст заяви, розісланий прес-службою президента.

Шановні представники засобів масової інформації!

Україна живе в досить вирішальному часі.

Уперше на базі демократично проведених виборів в парламенті України відбувається формування партійної коаліції, а потім, на базі партійної коаліції, відповідно, українського уряду.

Враховуючи те, що ці події піддаються всякого роду коментарям – як зі сторони політичних сил, так і журналістики, - я хотів би висловитися по суті цього процесу, з точки зору Президента України.

Позиція перша. Я хотів би внести повну ясність відносно поведінки тих сил, які сьогодні знаходяться в українському парламенті, є переможцями виборчої кампанії.

Хотів би зробити один конституційний посил.

Формування коаліції є виключною конституційною відповідальністю політичних сил, які пройшли в український парламент.

Тільки їх талант, вміння формувати вірно свої принципи і стратегію, вміння домовлятися, вміння поважати позиції одне одного, не брехати, вести публічно, чесно коаліційні переговори – по суті, є єдиною основою формування парламентської більшості.

Президент України не є учасником коаліційних переговорів.

Безумовно, я у свою чергу зроблю все, що належить зробити Президенту для того, щоб в Україні відбулася демократична коаліція, починаючи від формування того правового поля, яке потрібне для учасників переговорів, включаючи навіть певні компроміси для того, щоб та чи інша домовленість у рамках демократичної коаліції відбулася.

Демонстрація цієї позиції полягала в тому, що в останні декілька тижнів ми тричі зустрічалися з представниками і лідерами політичних сил – БЮТ, "Наша Україна" і Соціалістична партія – для того, щоб сформувати концепцію, логіку, і відчути ті процеси, які відбуваються в рамках коаліції.

Я хочу підкреслити: я був і залишаюся прихильником "помаранчевої" демократичної коаліції.

Без погроз, шантажу, зі здоровим глуздом і компромісами в рамках ведення політичних переговорів.

Фото Миколи Лазаренка
Ми зустрілися тричі. У мене склалося враження, що представники політичних сил розуміють цілі й основи концепції політичної угоди.

Так з'явився політичний документ коаліції – політичний договір, який сформулював засади зовнішньої, внутрішньої політики, основи стратегії соціальної, гуманітарної та інших реформ.

Ми обговорили ті розходження, які виникли в рамках переговорів.

Окрім того, окремою темою розмови було формування ключових принципів, на базі яких будується коаліція.

Безумовно, я як Президент виходив із того, що основна мета, завдяки якій досягається порозуміння в рамках коаліції – це сформування правильних цілей коаліції та принципів її побудови.

Не мета Президента – розподілити сотні посад, які пропонують певні політичні сили.

В рамках переговорів було досягнуто порозуміння, що по основам внутрішньої і зовнішньої політики сторони виходять із досить широкого повного порозуміння логіки проведення євроатлантичної європейської інтеграції, проведення реформ демократичного характеру, логічного проведення конституційної реформи, гуманітарних, соціальних, пенсійних і других видів змін.

Ми виходили також з того, що коаліція добре розуміє базові принципи розв'язання ключових технічних питань, які виникають – це питання розподілу зон впливу і посад.

А саме – принципом першим в розподілі посад і зон впливу був принцип, який відповідає підсумкам політичних виборів 25 березня цього року до українського парламенту, коли БЮТ отримав підтримку виборців близько 22%, "Наша Україна" близько 14% і Соцпартія близько 5%. Це перший принцип – будувати розподіл своєї присутності у владі на базі тих мандатів, які дали люди.

Принцип другий: кожна сторона послідовно і почергово вибирає ті кадрові пріоритети, які пропонуються до розподілу. Наприклад, БЮТ обирає прем'єр-міністра, "Наша Україна" – голову Верховної Ради і так далі.

Принцип третій: в розподіл не включаються посади, призначення яких або ініціювання призначення яких, або їх звільнення – здійснюються відповідно до Конституції України Президентом України.

В одній з перших версій отримали пропозицію відносно розподілу посад міністрів, керівників відомств, в тому числі і тих міністрів, які призначаються Президентом України або подаються на призначення Президентом України.

До розподілу були включені посада голови НБУ та інших аполітичних інститутів. З цього приводу я висловився чітко: що це не ті посади і державні службовці, які повинні підлягати розподілу коаліції.

Президент тримає лист, на якому сам писав щось від руки. На фото добре видно, що Ющенко використовує для написання текстів щось подібне на червоний фломастер. Фото Миколи Лазаренка
Я був переконаний, що після деяких дебатів точка зору Президента буде зрозуміла всім переговорним сторонам. Це є положення Конституції, це не предмет компромісу. Мене дивує, що до сьогоднішнього дня є політичні сторони, які наполягають на повному квотному політичному розподілі, які Конституцією віднесені виключно до компетенції Президента України.

Я хотів би заявити, що цього не відбудеться – це один із принципів формування системи збалансованої влади і деполітизації неполітичних інститутів. Такими, як є Міноборони, МЗС, СБУ, НБУ і таке інше.

Хотів би ще раз підкреслити: ці посади ніколи не будуть віддані політичній квоті для розподілу в рамках тих чи інших політичних сил.

Хотів би окремо виділити, що тупиком цих переговорів стала позиція одної з політичних сил, яка, вибравши посаду Прем'єр-міністра, запропонувала на голову Верховної Ради представника від Соцпартії. Рішення, яке незрозуміле було під час його винесення, рішення, яке незрозуміле до сьогоднішнього дня.

Це не відповідає принципу базовому формування коаліції і стало по суті тупиковим у проведенні переговорів про коаліцію. Сьогодні ми знаходимося на тому етапі, на якому Президент може лише заохочувати відповідні політичні сили продовжувати пошук політичного компромісу.

При цьому чітко підтверджуючи, що для того, щоб вийти з цього тупика, я свого часу запропонував Олександру Олександровичу Морозу посаду Секретаря РНБО для того хоча би, щоб на першому ешелоні розподілу посад знайти первинне політичне порозуміння.

На жаль, ця пропозиція не була з розумінням зустрінута. Сьогодні сформована політика шантажу, тиску навколо продовження політичних переговорів і консультацій.

Як Президент України я ще раз наголошую, що політичні сили, які перемогли на парламентських виборах, повинні виконати свою місію і в рамках переговорів знайти порозуміння у формуванні коаліції.

Останнім часом деякі політичні сили спекулюють навколо того, що в Україні є кризова ситуація в економіці, треба створювати антикризовий комітет, комітет спасіння когось від чогось і таке інше.

Хотів би підкреслити, говорячи про економічну сторону: за травень місяць Україна має 8,5% приросту ВВП, з початку року ми маємо 4% приросту ВВП – це один із кращих показників росту валового національного продукту в Європі.

Ми виконуємо бюджет на всіх рівнях – як на центральному, так і на місцевому. У нас достатньо фінансів забезпечувати виплату регулярну пенсій, заробітних плат. Ми маємо інфляцію з початку року найнижчу за останні 5 років – 2,8%.

Ми маємо встановлений законом України про бюджет дефіцит державного бюджету в розмірі 1,7%, що є одним із кращих показників за останні 5 років. Ми говоримо про те, що за 5 місяців реальні доходи українських громадян виросли на 23% – це найвищий показник приросту реальних доходів за 15 років української незалежності.

Я закликаю всіх бути реалістами, не розхитувати човен політикам там, де відбуваються знакові для української нації процеси. І нести повну відповідальність за ці зобов'язання, перш за все, політичного характеру, – в тому числі і по створенню коаліції, – які лежать на цих політиках.

Дякую за увагу.

powered by lun.ua
Главное на Украинской правде