Видеоролик с Тимошенко привел к вспышке цензуры?

Понедельник, 15 июня 2009, 10:59

"... Телекамери допомагають чесним людям залишатися чесними"
Ліо Майєрс, розробник систем безпеки та відеоспостереження компанії Mattel. З книги Наомі Кляйн "No Logo"
  

У 2004 році завдяки телекамерам хід виборчої кампанії було змінено після того, коли українці дізналися, що кремезний Віктор Федорович Янукович насправді – по-дитячому вразлива людина, здатна 10 секундному відео, українці побачили іншу Юлію Тимошенко – знервовану і збентежену власною поразкою у багатоходовій комбінації зі створення "ширки".

Наслідки такого болючого удару по іміджу Тимошенко напередодні президентської кампанії добре усвідомлюють в її оточенні. Але першими це зрозуміли на телеканалах, які пустили в ефір скандальний ролик "Пропало все!". Їхні керівники не знайшов нічого кращого, ніж покарати своїх співробітників.

"Українська правда" залишає за рамками дискусії питання етичності вчинку журналістів, які показали "технічне відео" з Тимошенко на всю країну. Ми лише намагалися з’ясувати, чи виправданим є такий тиск на них після цієї події.

Як "Пропало все" потрапило до інтернету 

Звернення Юлії Тимошенко з приводу розвалу "ширки" пролунало у прямому ефірі ввечері 7 червня – як реакція на заяву Віктора Януковича того ж дня про вихід з переговорного процесу.

За декілька годин прес-служба Кабміну звернулася до телеканалів з проханням протранслювати звернення Тимошенко. Спочатку планувалося, що заява піде в записі, проте підготовка тексту затягнулася настільки, що канали не встигали отримати касети зі зверненням. І в Кабміні вирішили пустити Тимошенко у прямому ефірі.

Прем’єр виступала у своєму кабінеті, а телевізійники транслювали його через спеціальний технічний канал для перегонів, яким користуються всі провідні телестудії. Тобто звернення Тимошенко у реальному часі могли записувати не один десяток телеканалів.

Зазвичай доефірні "репетиції" політиків перед камерами ніхто не бачить, бо картинку і звук включають тільки на початку прямого ефіру. 

Але цього разу працівники Кабміну допустили технічну помилку. "Доефірну" кухню зі знервованою Тимошенко побачили в апаратних усіх телекомпаній, які приймали "перегон" з відео прем’єр-міністра.

Конфуз стався за півхвилини перед включенням Тимошенко в прямий ефір – на її суфлері зник текст заяви. Тоді вона й вимовила історичну фразу: "Пропало все!".

Хтось спритний записав це видовище і того ж дня виклав у інтернет. 

Сюжет миттєво розійшлося мережею. Вже наступного ранку ролик з Youtube поставила на сайт "Українська правда". 10 секунд виступу Тимошенко підірвали інтернет, а вислів "Пропало все!" не цитував хіба що лінивий.

У понеділок, наступного дня після телезвернення Тимошенко, журналісти продовжили тему зриву "ширки" у своїх сюжетах і публікаціях. Три центральні канали – "1+1", "Новий" та "Інтер" – використали у своїх випусках новин скандальне відео "Пропало все!".

Пізніше з’ясувалося, що така витівка дорого коштувала декому з журналістів.

Якщо на "Інтері" нікого не чіпали, зважаючи на вороже ставлення його власників до Тимошенко, то на двох інших каналах влаштували справжній "розбір польотів". Розпочався пошук винних і тиск на тих, хто з екранів телебачення показав "технічне відео" всій країні.

"Новий канал": Перший – на вихід 

Жертвою цієї історії став шеф-редактор "Репортера" на "Новому каналі" Володимир Павлюк. "Я особисто приймав рішення про те, що ролик піде в ефір. Після цього мені надійшов дзвінок від керівництва із запитанням: "Що сталося?", - розповів Павлюк "Українській правді". 

За його словами, "виховну бесіду" з ним проводила голова правління "Нового каналу" Ірина Лисенко.

"Оскільки розмова була досить жорсткою, я сказав: якщо вам у такому варіанті потрібен час для роздумів, то думайте, а мене усуньте від виконання обов’язків. Керівництво подумало і повідомило – пишіть заяву про звільнення", - зазначив Павлюк.

Від журналіста не приховували, що причиною його неприємностей став ролик "Пропало все!". До інших сюжетів претензій у керівництва не було. "Розмова йшла тільки навколо ролика з Youtube з Тимошенко", - пояснив Павлюк.

Екс-шеф-редактор новин на "Новому каналі" не знає, що змусило його колишніх керівників зайняти таку жорстку позицію. Але він припускає, що натиснули "згори".
 
"Якщо вони відреагували одразу після випуску, їм, напевно, хтось поскаржився. Я не запитував, хто вимагав крові на каналі... Раніше таких жорстких вказівок, що показувати, а що – ні, не було. Були тільки побажання", - додав Павлюк.
 
У свою чергу керівництво "Нового" підтвердило, що приводом для звільнення Павлюка став синхрон Тимошенко "Пропало все!".

Голова правління "Нового каналу" Ірина Лисенко підтвердила "Українській правді" слова журналіста про те, що вона особисто попросила його написати заяву про звільнення. 

"Те, що він допустив в ефірі – це неприйнятно! І він сам мені сказав, що зрозумів свою помилку", - сказала вона. 

Лисенко відкинула будь-який тиск на канал або на його співробітників ззовні. 

"Це моє особисте переконання – усе, що пишеться на парканах, не повинно з’являтися на центральних каналах! Ніякого тиску ні з боку Кабміну, ні збоку когось іншого не було. Я вважаю, що це не був сюжет для новин", - сказала вона про ролик з Тимошенко, показаний в ефірі "Репортера". 

Проте Павлюк стверджує, що раніше жодних застережень щодо використання матеріалів з інтернету у новинах не було. "Я вперше чую про таку політику. Її, мабуть, придумали після того, як я написав заяву", - каже він.

"1+1": Пропало ще не все 

Вихід ролика "Пропало все" також спричинив скандал на "1+1". Вже тиждень канал трусить від конфлікту, що стався між його гендиректором Олександром Ткаченком і керівником департаменту інформаційного та суспільно-політичного мовлення Наталею Катеринчук.

Працівники 1+1 розповіли "Українській правді", що все почалося після появи "Пропало все!" в ефірі. Тоді Ткаченко зв’язався з Катеринчук за допомогою відеозв’язку – у той момент він перебував у своєму офісі на Майдані Незалежності, вона – у своєму кабінеті на Мельникова, 42.

Оскільки кабінет Катеринчук інтегрований у журналістський ньюзрум, простір якого розділений лише скляними перегородками, свідками розборок керівників каналу стали журналісти. 

Один з них поділився з "Українською правдою" почутим: "Ткаченко не стримував своїх емоцій і кричав на свою підлеглу. Ткаченко був незадоволений саме тим сюжетом, до якого увійшов ролик з Тимошенко "Пропало все!". Його претензії зводилися до того, що журналісти пустили в ефір технічну частину звернення прем’єра, на що начебто не мали права".

Головною вимогою Ткаченка нібито було покарання всієї випускової групи ТСН, яка займалася підготовкою ефіру – аж до звільнення. На що Катеринчук відповіла, що цього робити не буде. Вона пообіцяла апелювати до власників каналу – корпорації CME. 

Наступного дня після цієї публічної сварки Катеринчук взагалі пішла на лікарняний і до кінця тижня на каналі не з’являлася. За словами журналістів, конфлікт не вичерпано, і вони досі не знають про свою подальшу долю.

З інших джерел "Українській правді" стало відомо, що пізніше, спеціально для власників "1+1", сюжет з казусом Тимошенко було розкадровано, перекладено англійською мовою і надіслано до закордонного офісу корпорації СМЕ. 

Як розповідають джерела "Української правди" на 1+1, румунські представники СМЕ на каналі теж не погоджуються з жорсткою позицією Ткаченка.

Слід зазначити, що між головними менеджерами 1+1 – Ткаченко і Катеринчук – вже більше року триває конфлікт. І, можливо, кожен з них намагається використати цей випадок у своїй боротьбі і своїм конкурентом.

Якщо у випадку з "Новим каналом" ніхто не приховує мотивів нападок на журналістів, то керівники "1+1" взагалі відкидають існування будь-якого конфлікту.

Так, у коментарі "Українській правді" гендиректор групи компаній "1+1" Олександр Ткаченко заперечив тиск на журналістів. 

"Це маячня! Розмов з приводу звільнення будь-кого через цей привід чи через якийсь інший не було", - запевнив Ткаченко і додав, що не хоче коментувати "вислови анонімів".

Водночас він підтвердив, що Наталія Катеринчук перебуває на лікарняному. При цьому гендиректор "1+1" спростував наявність будь-якого тиску на канал з боку Кабміну після показу тимошенкіного зізнання "Пропало все!"

"Я не вів розмов з приводу цього ролика. Але ми на постійному зв’язку, в тому числі і з прес-службою Кабміну, як і з іншими прес-службами. Ми періодично спілкуємось", - сказав Ткаченко. 

*** 

Оскільки історія з тиском на журналістів кидає тінь на команду Тимошенко, "Українська правда" звернулася до прес-секретаря Тимошенко Марини Сороки, але вона відмовилась від коментарів. 

Проте в оточенні Тимошенко вже поговорюють про "змову" проти неї з метою дискредитації. Можливо, найближчим часом прем’єр зробить заяву саме з таким мессиджем і попросить власників каналів не чіпати журналістів. Публічно стати на бік ображених і "перевести стрілки" тиску на власників телеканалів – це було б цілком у стилі Тимошенко.

Водночас і припускати, що Тимошенко власноруч взялася за "зачистку" неслухняних журналістів, мабуть, було б перебільшенням. 

Можливо, на ситуацію з роликом "Пропало все" наклалося одразу кілька факторів – невдоволення оточення прем’єра, внутрішня боротьба менеджменту з журналістами на каналах, бажання декого з керівництва продемонструвати свою лояльність до Тимошенко... 

Але не побачити у цій історії ще одну загрозливу тенденцію для свободи слова було б наївністю. 

Президентська кампанія дедалі сильніше створює політикам спокусу зробити екрани власними рупорами. Тим більше, що доріжка, протоптана у цьому напрямку у 2004 році, ще не встигла зарости.powered by lun.ua
Главное на Украинской правде