З життя української еліти: нерухомість Ахметова і Пінчука у Лондоні

Вторник, 21 августа 2012, 12:05

"Українська правда" продовжує опис закордонної нерухомості вітчизняного істеблішменту. Після вілли Ігоря Коломойського на Женевському озері, помешкання сина Азарова у Відні та будинку Сергія Клюєва у австрійській глибинці ми відправляємося до Лондона.

- Як ви кажете? Рінат Ахметов? Я чув це прізвище..., - співрозмовник починає пригадувати.

Роберт Данн працює чиновником в шотландському уряді, а прізвище Ахметов спливає у його пам'яті при згадці про Україну.

- Здається, це той чоловік, що купив найдорожчу квартиру в світі, - в уяві Роберта слайди про Україну складаються в цілісну картину.

Для британців Рінат Ахметов став одним із символів держави, яка відома вкрай низькими стандартами життя та неймовірними багатствами декількох наближених до влади осіб. Минулого року Ахметов потрапив на шпальти місцевої преси як покупець найдорожчої квартири в світ. За апартаменти в комплексі One Hyde Park він заплатив 220 мільйонів доларів.

Це дві квартири, об'єднані в одну, загальною площею 2 тисячі 300 квадратних метрів, розташовані на останніх поверхах найпрестижнішого будинку в британській столиці One Hyde Park.

Повідомлення, яке вперше з'явилося на шпальтах Financial Times, вибивалося за рамки ретельно створюваного Ахметову іміджу "благодійника".  Виявилося, що він витратив на придбання одного лише помешкання за кордоном суму, якої було би достатньо для побудови надсучасної медичного закладу на батьківщині.

Намагаючись заспокоїти українську публіку, прес-служба корпорації СКМ виступила зі спеціальною заявою про те, що придбана квартира є лише інвестиціями в нерухомість.

Прес-служба СКМ: "Объект в Лондоне в комплексе One Hyde Park был приобретен Компанией СКМ в 2007 году в качестве портфельной инвестиции... По прогнозам экспертов, рост стоимости этого актива будет продолжаться на протяжении следующих нескольких лет. Мы считаем инвестицию в лондонский объект очень успешной, а политику диверсификации портфеля объектов недвижимости – эффективной".

Навздогін Партія регіонів поширила заяву депутата Ірини Горіної про те, що британські журналісти все неправильно зрозуміли - Ахметов купив не квартиру, а офіс.

"...Как отметила Ирина Горина, в спекуляциях на тему покупки группой компаний СКМ недвижимости в Лондоне отчетливо просматривается попытка политического вмешательства в хозяйственную деятельность компании и попытка дискредитации крупного украинского бизнеса как такового. "Это вовсе не по-европейски – указывать бизнесу, чем ему заниматься. За подобными действиями угадывается типичное совковое лицо", – добавила она.

Политик пояснила, что многие СМИ называют покупку офисного здания покупкой роскошных апартаментов. "Подобные спекуляции – это попытка дискредитировать Партию регионов через Ахметова..." как члена данной политической силы, а также попытка поиска классового врага в лице крупного бизнеса, который формирует бюджет страны", - заявила Горіна.

Загалом чути докори в неєвропейській від Горіної саме по собі є анекдотом - адже ця депутат стала одним із символів підкупу виборців у Харкові. Тим більше дивно виглядають підозри з боку регіоналів на адресу ділового видання Financial Times та британського таблоїду Daily Mail, яким закинули "поиски классового врага".

Перебуваючи в Лондоні, автор цих рядків відправився перевірити, яке "офисное здание" придбав Ахметов минулого року за 220 мільйонів доларів - та наскільки відповідають дійсності заяви його прес-служби про те, що нерухомість є лише "портфельною інвестицією".

 

Перед походом до One Hyde Park ми зустрілися з журналістом, що висвітлює питання нерухомості в лондонській газеті Evening Standard, Девідом Спіттлесом.

Він добре пам'ятає історію про купівлю Ахметовим цієї квартири. "Забудовники One Hyde Park - це браття Кенді - екстравагантні лондонські денді. Вони починали з того, що купували квартири, переробляли їх, створювали дизайн та продавали за значно вищою ціною. В 2007 вони купили будівлю, яка була на цьому місці, зруйнували її та замовили новий проект - One Hyde Park - всесвітньо відомому архітектору Річарду Роджерсу (автор музея Помпіду в Парижі та штаб-квартири Lloyds у Лондоні). Думаю, брати Кенді самі зробили витік інформації про придбання Ахметовим квартири в цьому будинку, щоб посилити ажіотаж", - каже журналіст в розмові з "Українською правдою".

Потрапити всередину One Hyde Park неможливо. Навіть якщо ви хочете побувати на оглядинах у житловому комплексі як потенційний покупець, перед екскурсією маєте заповнити спеціальну форму про нерозголошення побаченого. Перед цим агентство проводить дослідження вашої фінансової спроможності.

Ті, хто бували всередині, звертають увагу на занизьку стелю як для квартир за таку ціну – близько 3 метрів. Для послуг мешканців – басейн довжиною 21 метр, міні-кінотеатр, гольф-симулятор та можливість робити замовлення з ресторану сусіднього готелю Mandarin Oriental. Великою складовою ціни є ексклюзивне розташування – прямо напроти Гайд-парку та торговельного центру найвищого гатунку Harrods.

 

"Заходи безпеки у One Hyde Park включають куленепробивні вікна та "panic-room" (укриття на випадок небезпеки або стихійного лиха). Вони дають можливість пану Ахметову почуватися у безпеці завдяки люб'язності колишніх офіцерів британського спецназу", - описує переваги проживання в цьому комплексі портал Luxpresso.

Навіть найбідніші сусіди Ріната Ахметова мають заплатити за житло нечувані кошти - придбати однокімнатну квартиру в цьому будинку коштує близько 6 мільйонів 750 тисяч фунтів. 

Розуміючи, що потрапити всередину One Hyde Park неможливо, ми вирішили діяти навмання. За легендою, автор мав листа для пана Ахметова, який мусив передати найбагатшому українцю.

Охорона, яка чергувала на вулиці, справді зупиняє, щойно ти робиш крок навіть не всередину, до тільки до дверей. Вона чемно, але наполегливо спрямувала на службовий вхід. Інший охоронець, який там чергував, покликав поспілкуватися одного із консьєржів.

Він розповів більше, ніж слід було би:

- Ахметов? Я знаю тут цього джентльмена, і я знаю його квартиру, - зізнався співрозмовник "Української правди".

- Можна залишити йому листа?

- Так. Але я маю його просканувати.

- Він тут живе?

- Вони досі роблять роботи на своєму поверсі. Вони поки що тут не живуть. Це ще займе декілька місяців, коли житло буде готове. Але їх представники приходять кожні декілька тижнів.

Таким чином, легенда регіоналів про те, що помешкання у One Hyde Park - це офісна нерухомість, зруйнувалася під вагою фактів. Насправді ніщо не заважатиме Ахметову жити в своїй "портфельній інвестиції" – бо насправді за цими евфемізмом приховується найдорожча квартира у світі, що належить українському олігарху.

А доповненням до історії з квартирою став лист, сфотографований цього року в руках адвоката Ахметова Юрія Воропаєва, про умови отримання дружиною олігарха британського громадянства.

Ми вирушаємо далі.

Наступна "українська" адреса в Лондоні – Кенсингтон, вулиця Upper Phillimore Gardens, будинок 17.

 

2008 року британська громадськість так само була шокована новиною про придбання найдорожчого будинку в світі – маєток у тихому лондонському районі купила донька екс-президента Кучми Олена Пінчук, яка на той момент ще носила прізвище Франчук. За п'ятиповерхову вікторіанську віллу вона заплатила 80 мільйонів фунтів, тобто понад мільярд гривень за сьогоднішнім курсом.

Після появи новини її чоловік Віктор Пінчук в інтерв'ю "Дзеркалу тижні" висловив ті ж аргументи, що і Ахметов – будинок придбано не для життя, а як інвестицію.

Віктор Пінчук: "Я точно знаю, что сегодня Лондон — самый дорогой город в мире, и цены на недвижимость там будут расти. Фантастическими темпами. И всем, кто в состоянии инвестировать в недвижимость, советую делать это там. В Лондон стекается новый капитал стран Азии, Китая, Индии, арабских стран и России. Уже сегодня купленный нами дом мы можем продать на 10—15% дороже. У меня даже мысли не было "купить в Лондоне самый дорогой дом". Мы выбирали объект для инвестиций, а не для жизни".

Лондонська вілла Леоніда Кучми з 1941 по 1997 рік була школою для дівчат. Після ремонту площа маєтку складає 18 тисяч квадратних футів (близько 2 тисяч квадратних метрів).

В описі журналу "Форбс", будинок обладнаний ліфтом на вісім персон, двома обідніми кімнатами, дев'ятьма спальнями з ванними, басейном, спортзалом та сауною.

За інформацією Evening Standard, ремонт в будинку коштував 10 мільйонів фунтів та включав створення підземного басейну, спортзали, сауни та кінотеатру.

Upper Phillimore Gardens – це тиха вулиця завдовжки в 200-300 метрів. Біля будинків припарковані Porsche, Mercedes в кузові S600 та BMW сьомої моделі.

Близько сьомої вечора, але на вулиці немає жодного перехожого. Раптом двері одного з будинків відкриваються, і звідти виходить британець у діловому костюмі, що прямує до припаркованого "Мерседесу". Тут всі знають про сусіда з бідної пострадянської держави.

- Ви не підкажете, де будинок українського олігарха Віктора Пінчука?

- Ні, але чому ви шукаєте?

- Я – журналіст.

Чоловік стає більш відкритий.

- Якщо ви маєте на увазі будинок місс Пінчук, то він в кінці вулиці.

За декілька кварталів – справді маєток, який потрапив на шпальти британської преси.

 

Одразу після придбання будинку на Upper Phillimore Gardens там почався масштабний ремонт. Він досі зафіксований на фотографіях Google Street View. Сьогодні будинок сяє бездоганним фасадом. Значить, "інвестицію" вирішили привести до придатного вигляду.

Старе фото з  Google Street View

Біля дверей – дзвінок. Натискаю.

- Так?

- Можна говорити з місс Пінчук?

- Це – неправильна адреса, - відповідає спікерфон.

Будинок оточений парканом та живою огорожею, тому не видно нічого, що відбувається за нею. Єдине, що помітне – це чорна потворна голова, яку неможливо розгледіти через рослини.

 

Але, підійшовши до будинку Пінчука збоку, скульптуру вдається побачити на повний зріст. Це була чоловіча фігура, викладена наче з каменів, відшліфованих морем.

 

Передчуття не зрадило – на подвір'ї вілли у тихому лондонському районі Upper Phillimore Gardens стояла скульптура культового британського артиста Ентоні Гормлі "Infection".

 

Зайвим буде нагадування, що саме Віктор Пінчук є одним із колекціонерів робіт Гормлі, деякі з яких він виставляв у київському ПінчукАртЦентр.

До слова, сам "найдорожчий будинок світу" зразка 2008 року за документами належить компанії Anmarto Limited з... Британських Віргінських островів. Це – відкрита інформація, тому що реєстр власності в Британії доступний за інтернетом. Можливо, офшорну фірму було створено виключно для володіння цим будинком – про неї не знайти жодної згадки в інтернеті...

 Задній двір Пінчука
Фото виставила на своєму сайті компанія Bruns, що спеціалізується на ландшафтному дизайні 

Звичайно, в обох випадках історія про те, що придбане житло є лише інвестиціями, не витримує жодної критики. Насправді ця найдорожча нерухомість у світі купувалися для того, щоб там жити – у Лондоні.

Тільки чомусь і Рінат Ахметов, і Віктор Пінчук соромляться це визнати. Дивно – адже ті способи, в які до них потрапила державна власність, не створювали підстав підозрювати їх у зайвій сентиментальності.

Реклама:
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Реклама:
Главное на Украинской правде