Тендерные скелеты кандидатов в депутаты

Среда, 24 октября 2012, 10:03

Кандидати в народні депутати люблять обіцяти виборцям манну небесну або навіть роздавати її крихточки зараз. Проте вони мовчать про те, яким чином розпоряджатимуться податками, тобто, грошами виборців, коли прийдуть до влади. Ще більшим секретом є те, яким чином вони розпоряджалися цими грошима, якщо мали до них доступ.

Мова йде про досвід їхньої участі у державних закупівлях. У якості замовників або постачальників необхідних для громадян товарів, робіт та послуг.

Чи були вони доброчесними або за ними тягнеться шлейф гучних корупційних скандалів?

Це питання є одним із ключових для оцінки будь-якого кандидата у представники народу. Якщо кандидат звик використовувати бюджетні кошти як власні кишенькові, то немає великого значення колір його прапору.

Крадій не може бути "своїм" через те, що в нього/неї гарна посмішка, репутація "господарника" або "щира" українська чи, навпаки, російська мова.

Завдяки громадській кампанії ЧЕСНО вдалося виявити три десятки кандидатів, які були причетними до скандалів із державними закупівлями. Більше половини – висунуті Партією регіонів. Три кандидати – Об’єднаною опозицією "Батьківщина". По одному – від Об’єднаних лівих та селяни, Народної партії, партії "Україна – вперед" та Української народної партії. П’ятеро "причетних" до скандалів є самовисуванцями.

Родинні зв’язки, паразитування на державних підприємствах, закупівля та продаж за завищеними цінами, створення цілих корупційних мереж, маніпуляція грошима місцевих громад… Цей перелік виявлених зловживань не є вичерпним.

"Любі друзі" "Укрзалізниці"

Цей державний монстр виявився найбільш популярною годівницею серед кандидатів.

Наприклад, така собі "Корпорація "Колійні ремонтні технології" дуже вдало вигравала великі тендери "Укрзалізниці", коли її очолював Костюк. Коли він її покинув та очолив Львівську ОДА, "щастя" корпорації миттєво закінчилося. Проте, як виявили журналісти, він отримував зарплату від корпорації навіть після того, як став держслужбовцем.

До "вдячливого" постачальника мають відношення брати Богдан та Ярослав Дубневичі – самовисуванціпо 118 та 120 округах на Львівщині. А його віце-президентом була Світлана Козинець, 115-й львівський округ.

Прихильник Народної партії Сергій Мельник є керівником ТОВ НВП "Енергія", округ № 29 на Дніпропетровщині. Влітку цього року його підприємство поставило "Укрзалізниці" 350 тисяч літрів бензину за ціною вищою, ніж ціна автозаправок.

Подібні звинувачення стосувалися і поставок пального від ТОВ "Золотий екватор", до якого був причетний Ігор Єремеєв, округ № 23 на Волині.

Мас медіа неодноразово повідомляли, що на тендерах "Південної залізниці" дивним чином перемагали приватні компанії, які опосередковано пов’язані із її керівником Віктором Остапчуком. Проте Партія регіонів висунула його у 177-му окрузі на Харківщині.

Причетним до залізничних тендерних скандалів виявився нардеп-регіонал Антон Пригодський, 53-й номер списку ПР. Як повідомляли ЗМІ, через низку інших компаній він контролював компанію "Укртранс".

ЗМІ вказували на непропорційно велику частку її перемог на тендерах "Укрзалізниці" – більше 4 мільярдів гривень, коли "Укрзалізницю" очолив Козак. У свій час цей пан очолював компанії із ланцюжка "Укртрансу"…

До речі, ці історії доводять, що державні підприємства широко використовуються для отримання "легких" грошей завдяки непрозорим зв’язкам. Тому й не дивно, що влітку цього року фракція Партії регіонів у Раді одноголосно вивела закупівлі цих підприємств за власні кошти з-під будь-якого громадського контролю.

Ці випадки є розминкою перед справжніми скандалами за участю вищих посадових осіб.

Група високопосадовців Партії регіонів

Нинішній міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Анатолій Близнюк декілька років очолював Донецьку обласну адміністрацію та раду. Він "донецький" "в доску". Напевно завдяки цьому компанії пов’язані з його сином Олексієм або дружиною протягом 2011-2012 років вигравали численні будівельні тендери у Донецькій області, зокрема, за закритою неконкурентною процедурою у одного учасника на суму більш ніж на півмільярда гривень.

Анатолій Близнюк йде 15-м номером у списку Партії регіонів…

Із початку 2000-х років Володимир Демішкан керує "Укравтодором". За даними "Тижня" лише у 2011 році підприємства, пов’язані із його дружиною, отримали більше півмільярда гривен на ремонт доріг по всій Україні. Його сина Сергія звинувачують у жорстокому вбивстві.

Із подачі Партії регіонів Демішкан представлятиме народ у 115-му луганському окрузі.

Голова фракції ПР у Верховній Раді Олександр Єфремов відноситься до тих людей, на яких клейма ніде ставити. Ще у далекому 2001 році Верховна Рада підкреслювала у своїй постанові, що "протягом тривалого часу не притягаються до відповідальності високопосадові особи, щодо яких є достатні дані про їх причетність до різноманітних зловживань та корупційних діянь. Це, насамперед, стосується голів Київської та Луганської облдержадміністрацій А.Засухи та О.Єфремова".

Цього року програма "Тендер News" телеканалу ТВі повідомляла, що ДП "Луганськвугілля" надто часто здійснює закупівлі обладнання у приватних підприємств, які пов’язані родинними зв’язками із паном Єфремовим.

За підрахунками проекту "Наші гроші", їхні справи пішли різко в гору із обранням Януковича президентом України. Якщо за 2004-2009 роки вони отримали завдяки держзакупівлям 196 мільйонів гривень, то у 2010-му – вже 1 мільярд, у 2011-му – майже два мільярди, а лише за перше півріччя 2012 року – майже півтора мільярди гривен…

Єфремов є п’ятим номером у передвиборчому списку Партії регіонів.

Не менш одіозною фігурою є Сергій Ківалов, голова комітету ВРУ із питань правосуддя та президент Одеської юридичної академії. У 2004 році він очолював Центральну виборчу комісію. Тоді Рахункова палата України стверджувала, що неналежне управління бюджетними коштами з боку ЦВК призвело до перевитрат на 100 мільйонів гривень.

А минулого року виявилось, що Одеська юракадемія відправляє закордон навчатися за державний кошт секретарку приймальні … ректора-президента академії.

У ЄС цього вистачило б, щоб пан Ківалов пішов у відставку. В Україні Партія регіонів висуває його кандидатом у 135-му окрузі Одеської області.

Міністр освіти та науки Дмитро Табачник багатьма українцями сприймається лише як руйнівник української мови та культури. Разом з тим, цього року провідні медіа вказували на те, що міністерство друкувало підручники через фірму-посередника. Це значно підвищувало ціну. А програма "Tender News" звертала увагу на сумнівну закупівлю шкільних автобусів. Попри все Табачник – 11-й номер у списку ПР.

Борис Колесніков, голова Нацагентства із підготовки до Євро-2012, займає 8-е місце у списку ПР. Одним із ремонтників НСК "Олімпійський" була компанія "АК Інжиніринг". Вона була начебто наближена до пана Колеснікова, хоча він спростовував будь-які зв’язки з нею.

Геннадій Самофалов є простим народним депутатом від ПР. У 2007 його громадська організація "Антикорупційний форум" виграла конкурс Мінфіну на боротьбу із корупцією. Міністром фінансів тоді був Микола Азаров. Він, як з`ясували журналісти, мав відношення до цього "форуму" ще у 2001 році.

Пан Самофалов був причетний і до БФ "Професіонал" при Державній податковій, коли її очолював той же Азаров. Як стверджували журналісти, фонд використовувався для одержання сумнівної благодійної допомоги тощо.

Самофалову дали 112-е місце у списку Партії регіонів.

Група "збитих льотчиків"

Йосипу Вінському, колишньому міністру транспорту, 192-й округ на Хмельниччині, ГоловКРУ пред’являло звинувачення у численних порушеннях, що нібито завдали збитків державі майже на 1 мільярд гривен.

Колишнього головного санлікаря України Олександра Біловола, 180-й херсонський округ, звинувачували у сприянні надто дорогій закупівлі Таміфлю під час епідемії грипу у 2009.

Нарешті, колишньому міністру освіти Станіславу Ніколаєнку закидали закупівлю квитків та дипломів у начебто штучно створеній приватній монополії – ЗАТ "НДІ ПІТ". Він йде в народ від Об’єднаних лівих та селян у 185-му окрузі на Херсонщині.

Керівники органів місцевого самоврядування та місцевої влади

Колишній мер Запоріжжя Євген Карташов,запорізький округ № 76, брав кредит для міста на тендері, в якому чомусь взяли участь лише банки, що контролювалися співвласником "Запоріжсталі". Згодом Карташова призначили головою наглядової ради підприємства, що належало "Запоріжсталі".

Батько секретаря Донецької міськради Миколи Левченка, донецький округ № 44, володіє будівельною компанією. У 2011 вона "очікувано" виграла мільйонний тендер.

Михайло Добкін є губернатором Харківщини, а його прямі родичі причетні до діяльності цілої низки бізнес структур. Вони неодноразово вигравали місцеві тендери. Брат губернатора Дмитро Добкін наразі балотується у харківському 178-му окрузі.

Мер Івано-Франківська Віктор Анушкевичус, округ № 83, УНП, дозволив надто дорогу закупівлю автомобілів швидкої. Прокуратура порушила кримінальну справу…

Михайло Хміль від "Фронту змін", 115-й львівський округ, у 2005-2012 очолював Львівський обласний центр зайнятості. У цьому році прокуратура відкрила кримінальну справу із приводу порушень під час будівельних закупівель установ центру…

У Анатолія Єпіфанова, керівника Української академії банківської справи НБУ у Сумах, 157-й округ, виявилася компанія-"любимчик" із будівельних робіт. Принаймні, в одному випадку ціна конкурентів була нижчою, проте їм відмовили у контракті.

Група Тендерної палати України

"Хрещений батько ТПУ" Антон Яценко висунутий Партією регіонів у 200-му окрузі на Уманщині. Схоже, тут відбувається одна із найбільш брудних та запеклих виборчих кампаній. Вона супроводжується роздачею 30 сребреників на користь Яценко, вибухом гранати у будинку його конкурента, гучнимскандалом із фальсифікаціями в окружній комісії. До слова, його давнішній партнер Врублевський якимось дивом призначений секретарем ОВК. Сам кандидат встиг стати фігурантом аварій із людськими жертвами…

Восени 2007 року в ефірі ток-шоу Савіка Шустера Олександр Турчинов на всю країну заявляв, що Антон Яценко – це просто "молодий талановитий вчений", який жодним чином не причетний до корупційної схеми із ТПУ…

Колишній віце-президент ТПУ Олег Лукашук висунутий "Батьківщиною" у 187-му окрузі на Хмельниччині. Минулого року "свободівці" закидали, що пов’язана із ним фірма з порушеннями виграла тендер на спорудження місцевого водогону вартістю 39 мільйонів гривень.

"Родинні зв’язки"

Класикою "родинних" закупівель можуть слугувати закупівлі Національного університету державної податкової служби в Ірпіні.

Його очолює нардеп від ПР Петро Мельник, 95-й округ. Університет орендував гуртожиток у підприємства його сина, купував житло у компанії його дружини за цінами, дорожчими ніж в Києві…

У "вотчинному" місті Судак нардепа-регіонала Бориса Дейча, кримський округ № 8, розгорівся скандал. Був проведений тендер на ремонт школи, хоча школу відремонтували ще минулого року! Переможцем виявилася компанія, пов`язана із дружиною Дейча.

І просто – "спритні бізнесмени"…

Безумовний лідер цієї групи – Іван ФурсінВінйде від ПР у 138-му одеському окрузі. Фігурант скандалу із "вишкою Бойка", він виявився одним із кінцевих бенефіціарів цієї грандіозної оборудки. Інші – сама скромність.

Луганська прокуратура порушила кримінальну справу за фактом постачання пільговикам неякісного вугілля з боку ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" у 2010. Її директором був Руслан Ігнатьєв. Наразі він – 14-й номер у списку партії "Україна – вперед!".

Висуванець ПР Валерій Омельченко, 55-й округ, у 2007 р. був пов'язаний із ВАТ "ЕнерджіПетроліум". Як повідомляли ЗМІ, тоді це підприємство виграло тендер "Кримтеплокомуненерго" із ціною набагато вищою за ринкову.

У 2011 році комбінат "Володимирцукор" зобов’язався поставити державі цукор. Умови договору не виконав, завдав збитки державі на 170 мільйонів. Співвласником корпорації, до якої належить комбінат, є нардеп-"регіонал" Валерій Келестин, кандидат у івано-франківському окрузі № 85.

***

Аналітики ЧЕСНО виявили лише маленьку верхівку айсбергу. Вочевидь, "тендерні запитання" можуть виникати до всіх: і до регіоналів, і до опозиціонерів, і до тих, хто зараховує себе до "третьої сили" із новими обличчями…

Проте ключові запитання мають задавати українські громадяни самі собі: чи "їхній" кандидат здатен бути чесним та добросовісним у розпорядженні податками громадян? Чим він або вона може довести таку здатність? Чи не перетворяться вони у "продажні тушки" через тендерні скелети, приховані у шафі?

В епоху Інтернету відповідь на них кожен може знайти самостійно. Було б справжнє бажання не запускати крадія у власну кишеню…

Реклама:
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Реклама:
Главное на Украинской правде