Головная боль ЦИК

Среда, 5 июня 2013, 14:14

Кадрові "покращення" дісталися до Центральної виборчої комісії. У понеділок президент Віктор Янукович вніс до Верховної Ради подання про дострокове припинення повноважень члена Центрвиборчкому Володимира Шаповала.

Іншим поданням президент вніс до парламенту кандидатуру Олександра Копиленка на посаду члена ЦВК. 

Про те, що питання зміни голови ЦВК постане, було відомо давно. У травні Шаповалу виповнилося 65 років, і за законом про державну службу він має залишити посаду.

Заміна голови ЦВК остаточно порушить паритет у комісії, і крім своєї більшості влада отримає ще й свого голову.

А це означає, що під час виборів президента може повторитися історія 2004 року.

Нинішній склад ЦВК був призначений рівно 6 років тому – 1 червня 2007 року, під позачергові парламентські вибори. 

Вже на старті була обумовлена паритетність сил у її складі.

До складу комісії увійшло 8 представників провладної коаліції, сформованої на той час Партією регіонів, СПУ і КПУ: Тамара Астахова, Юрій Донченко, Юрій Данилевський, Тетяна Лукаш, Михайло Охендовський, Броніслав Райковський, Олександр Чупахін та Олександр Шелестов.

Опозиція делегувала 7 осіб: Володимира Шаповала, Жанну Усенко-Чорну, Андрія Магеру, Валерія Шелудька, Анатолія Писаренка, Юлію Швець і Ігоря Жиденка.

У 2010 році Писаренка замінив керівник секретаріату фракції блоку Литвина Олександр Осадчук.

Головою цього органу став Володимир Шаповал, який до того був представником Ющенка в Конституційному суді.

Кадрових змін в ЦВК чекали ще після виборчої кампанії до парламенту. Зокрема, сам Шаповал в інтерв’ю "Дзеркалу тижня" припускав, що влада може піти на те, щоб змінити весь склад ЦВК

Водночас в парламенті про такі кардинальні зміни в ЦВК не говорили. Однак було відомо про те, що повернутися до ЦВК, щоб стати його головою, мав намір сам Сергій Ківалов, а найбільш вірогідним кандидатом на цю посаду восени називався міністр юстиції Олександр Лавринович.

Втім, той вирішив за краще зберегти міністерське крісло з широкими бюджетними можливостями.

Поданий до парламенту Олександр Копиленко широкому загалу нічим не відомий. Останні 10 років він очолював Інститут законодавства Верховної Ради. В апараті парламенту працює з 1999. У 1998-2002 роках обіймав посаду радника спікера. Член-кореспондент НАН України, член конституційної асамблеї, доктор юридичних наук, професор.

Олександр Копиленко, фото Коментарі
Олександр Копиленко, фото "Коментарі"

Наразі незрозуміло, чи є Олександр Копиленко вже визначеним Банковою майбутнім головою ЦВК.

Принаймні станом на вівторок фракція Партії регіонів кандидатуру Копиленка не обговорювала. При цьому нагадаємо, що обрання голови Центрвиборчкома – це привілей членів ЦВК.

В самій ЦВК поки зайняті севастопольськими виборами, і на думки про свою долю і нового голову воліють не відволікатися.

"Нехай ще Рада проголосує за Копиленка, а потім будемо думати. Хоча в разі голосування за звільнення Шаповала і неголосування за Копиленка, голову ЦВК можуть обрати і 14 членів комісії з-поміж себе", - сказав УП один з членів ЦВК.

В Центрвиборчкомі на крісло Шаповала давно претендують два представники Партії регіонів – Михайло Охендовський та Тетяна Лукаш.

Їх конкуренція виникла ще в 2007 році, коли Лукаш обрали секретарем комісії і стало незрозумілим, хто в тепер в ЦВК офіційний речник інтересів ПР.

Михайло Охендовський, фото ЛігабізнесІнформ
Михайло Охендовський, фото ЛігабізнесІнформ

Як відомо, Охендовський працював ще в одіозному складі ЦВК часів Ківалова.

У 2004 він навіть звернувся до Верховного суду з клопотанням відмовити довіреним особам Ющенка в їх скаргах на оголошення Януковича переможцем президентських виборів.

Охендовський ледь не поплатився своєю посадою за свої дії під час помаранчевої революції.

Тоді депутати відмовились з першого разу обирати його до нового складу ЦВК.

І тільки з другої спроби він переміг у рейтинговому голосуванні Сергія Ківалова і Олену Лукаш.

На сьогодні Охендовський є людиною Андрія Клюєва у ЦВК.

Тетяна Лукаш, фото Коментарі
Тетяна Лукаш, фото "Коментарі"

Тетяна Лукаш є сестрою нинішнього міністра Кабінету міністрів і захисника Віктора Януковича у Верховному суді у 2004 році Олени Лукаш.

За дивним збігом, саме Тетяна Лукаш була куратором Київської і Черкаської областей, де було найбільше проблем на виборах.

Саме до її квоти належали округи, де гуляли "бритоголові журналісти".

Саме до її квоти входили 194 округ, де змагалися бютівець Микола Булатецький і Валентина Жуковська, і 197, де змагалися бютівець Леонід Доценко і Богдан Губський, і де неможливо встановити результати.

Саме Лукаш внесла постанову про зміну голови ОВК № 11, фактично поховавши надії "Батьківщини" перемогти в цьому окрузі. В результаті замість опозиціонерки Наталі Солейко перемогу записали Олександру Домбровському, якого регіонали тепер теж кидають на вибори, бо той не приєднався до більшості.

Звісно, якщо Копиленко очолить ЦВК, то і Лукаш і Охендовський будуть розчаровані. Хоча це лише питання особистих амбіцій.

Значно гіршим в цій ситуації буде становище опозиції. Після звільнення Шаповала ряди опозиції в ЦВК скоротяться до 5 осіб.

З такою кількістю проводити голосування на свою користь опозиційним членам ЦВК не вдасться. І навіть зірвати засідання ЦВК, влаштовуючи відсутність кворуму (для останнього на засіданні потрібно 10 осіб) їм теж не вдасться. Все, що їм залишиться – робити різкі заяви та писати окремі думки.

Очевидно, що всі зміни в ЦВК проводяться з оглядкою на 2015 рік.

При бажанні Янукович міг би залишити Шаповала.

Але вочевидь Шаповал був недостатньо надійним для Януковича, в якого – другий термін на кону.

Що би не казали про Шаповала і його неконфліктність з владою, але саме він проводив з президентом переговори щодо невизнання результатів у 5 проблемних округах.

Крім того, він був радикальним противником змін Конституції на референдумі, а президенту може знадобитися для самозбереження саме цей механізм.

"Ми знаємо про те, що в адміністрації президента Януковича розробляється сценарій, як, програвши вибори президента, залишитись при владі. В рамках цього сценарію основне завдання - це захоплення ЦВК. У них є досвід 2004 року...", - заявив у вівторок Арсеній Яценюк.

Тому "Батьківщина" обіцяє протидіяти як призначенню Копиленка, так і відставці пана Шаповала. А також вимагати змін в закон про ЦВК

В опозиції також наголошують, що Янукович, визначаючи кандидатуру члена ЦВК, зобов'язаний був "ураховувати пропозиції депутатських фракцій і груп, створених у поточному скликанні Ради". 

Ударівець Валерій Карпунцов, який ще з виборчої кампанії до парламенту має зуб на роботу ЦВК, впевнений, що змінювати треба весь склад.

"Хтось має відповістити за те, що ЦВК украла в опозиції п'ять мандатів, не встановивши переможця в п'ятьох мажоритарних округах",— каже Карпунцов. 

ВО "Свобода" вустами Олега Махніцького оголосила, що претендує на обрання двох своїх представників членами Центральної виборчої комісії.

Депутат зазначив, що ЦВК складається з 15 членів, і логічно було б не менше 7 місць віддати представникам опозиції.

Водночас представник президента у Верховній Раді Юрій Мірошниченко натякнув, що наразі вимоги опозиції переглянути склад ЦВК не будуть задоволені. Але не виключено, що це відбудеться у 2014 році, коли закінчиться строк повноважень більшості членів ЦВК, які за законом обираються на 7 років.

При цьому нинішній закон ніяк не прописує квоти представництва від політичних сил і не зобов’язує президента дотримуватись якоїсь паритетності представництва влади і опозиції в ЦВК.

"У поданні президента України про призначення на посаду членів Комісії враховуються пропозиції депутатських фракцій і груп, утворених у поточному скликанні Верховної Ради України", - все що передбачено законом.

Тому опозиції зараз конче необхідно провести зміни в закон до ЦВК і закріпити законодавчо свою квоту в складі комісії, щоб не опинитися у 2015 біля розбитого корита.

powered by lun.ua
Главное на Украинской правде