Коммунальные предприятия и премии по-одесски

1167 просмотров
Суббота, 22 декабря 2018, 15:30
Елена Синченко
руководитель информационного отдела в КОО "Ассоциация Политических Наук"

Член тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з розслідування нападів на активістів, Олена Сотник, назвала Одесу "кримінальною столицею України". Мовляв, саме там останнім часом спалахує найбільше корупційних скандалів, нападів на активістів, дерибану рекреаційних зон тощо.

Тож ми вирішили присвятити Одесі ряд наших розслідувань і перевірити, на прикладі цього міста, наявність типових для всіх регіонів України корупційних порушень.

Комунальне господарство – одна з найзакритіших і найкорупційніших сфер. Діяльність комунальних господарств не часто потрапляє у фокус уваги громади, тому і порушення там носять системний характер, а самі КП працюють вкрай неефективно.

У той же час, преміювати в комунальних підприємствах та установах давно стало традицією. Преміюють до державних свят, до професійних, днів народжень і просто так, як додаток до зарплати.

Згідно з законом "Про запобігання корупції", керівник підприємства може преміювати своїх працівників, всіх, окрім себе самого - адже це банальний конфлікт інтересів.

Проте, дуже часто в наших комунальних підприємствах та установах нехтують цією нормою, бо хто ж дізнається?

Отже, яким чином преміюють працівників керівники комунальних підприємств та установ, які належать до Одеської міської ради?

Щоб отримати відповідь на це запитання, експертами громадських організацій "Асоціація Політичних Наук" та "Офіс Регіонального Розвитку" було направлено запити про доступ до публічної інформації в Одеську міську раду, а також у всі комунальні підприємства, які зазначені на офіційному сайті міськради, і електронні адреси яких є у відкритому доступі.

На сайті міськради вказано, що у підпорядкуванні міської ради і її структурних підрозділів знаходиться 50 підприємств та 11 установ.

Нами було отримано 23 відповіді. За стилем відповіді на запити можна розподілити на кілька категорій.

  1. підприємства, які правильно зрозуміли суть запитуваної інформації, вирішили не порушувати законодавство і надали вичерпні відповіді з повним переліком усіх наказів на преміювання.
  2. підприємства, які вирішили, що інформація, яка запитується, не є суспільно-важливою.
  3. КП, які наголошують на тому, що вони не є розпорядниками бюджетних коштів, тож і відповідь на наш запит надавати не зобов'язані.
  4. Знайшлася також одна установа, яка вирішила не відповідати, посилаючись на неправильну, на їхню думку, форму запиту.

Loading...

Тепер про відповіді по суті.

Серед тих підприємств, які вчасно і у повному обсязі надали відповідь на запит "Асоціації Політичних Наук", є такі, в яких преміювання працівників не здійснювалось. Це "Центр екологічних проблем і ініціатив", "Туристичний інформаційний центр міста Одеси", "Міські дороги" та "Сервісний центр".

Ще в частині підприємств преміювали працівників, а от директор сам себе не преміював ("Одескомунтранс", "Одеські інженерні мережі", "Одесміськелектро-транс" та "Одеське міське проектно-виробниче бюро архітектури та містобудування").

Проте у трьох підприємствах керівники таки преміювали самі себе.

Так, у "Службі з обслуговування адміністративних будівель виконавчих органів Одеської міської ради" преміювання керівництва здійснювалось 11 разів, і щоразу премія становила 100% від посадового окладу.

7 разів преміював себе директор КП "Стадіон "Спартак", з них 4 рази премія склала 100% від окладу, а ще три – рівно половину.

6 разів преміювали себе керівники КП "Малиновський ринок". Цікаво те, що два преміювання в лютому становили всього по 30% від окладу, адже преміювала себе виконувачка обов'язків директора. А от з квітня, коли підприємство отримало постійного директора, премії зросли до 100% (таких було 3, а ще одна склала 80% від посадового окладу).

Значна кількість комунальних підприємств Одеської міської ради відмовились надавати запитувану інформацію, мотивуючи це тим, що вони не є розпорядниками бюджетних коштів, а всі виплати здійснюються за рахунок коштів, отриманих від населення за надані послуги.

Це майже всі ЖКС міста. Проте ЖКС "Черьомушкі" та ЖКС "Чорноморський" вважають, що ця інформація не становить жодного суспільного інтересу, а ЖКС "Порто-Франківський", і взагалі, називають її "таємною".

Найбільше здивувала позиція КП "Право". Вони відмовились надавати відповідь на запит, оскільки вважають його неправильно оформленим.

По-перше, працівники даного КП, які, судячи з назви, є правниками, називають запит про доступ до публічної інформації проханням, а виконувати чи ні прохання – справа абсолютно добровільна. По-друге, вони не вважають громадську організацію суб'єктом подання запиту і вимагають якихось додаткових даних від особи, яку вони чітко могли б ідентифікувати.

Сама міська рада, до якої також звернулись експерти з проханням надати копії всіх наказів на преміювання, починаючи з 1 січня 2018 року, по кожному з КП, а також "Одесміськсвітло" попросили продовжити час на надання відповіді до 20 робочих днів.

Отже, можемо констатувати, що як мінімум третина керівників одеських комунальних підприємств, про яких нам відомо, порушують антикорупційне законодавство, причому системно. Решта - тобто 50 з 61 – приховують будь-яку інформацію про свою діяльність. Приховують зазвичай тоді, коли є що приховувати…

Ця публікація була створена за підтримки Європейського Союзу. За зміст публікації відповідальна ГО "Офіс Регіонального Розвитку". Зміст публікації не є відображенням офіційної позиції Європейського Союзу.

Олена Сінченко, Дмитро Сінченкоpowered by lun.ua
Цифровые технологии могут помочь в уходе за пожилыми людьми
Технология способна вовремя передавать опекунам и близким необходимую информацию о состоянии человека, при этом защищая конфиденциальность.
Тариф на воду: куда текут наши деньги
Когда говорят о качестве дорог, вопросы о необходимости их ремонта не возникают. А что с системой водоснабжения? (укр.)
Римский статут: время для ратификации
Что происходит, что такое Римский статут и следует ли его ратифицировать? (укр.)
Кому и чем не угодила художественная книга о университетской среде
Художественные произведения не является основанием для гражданско-правовой ответственности, потому что это нарушает свободу творчества. (укр.)
Экономические шаги новой власти: как обеспечить рост доходов
Устойчивая экономика – фундамент роста доходов украинцев. Что должен сделать президент, правительство и парламент? (укр.)
Что делать, если на пути встал патентный тролль?
Кто такие патентные тролли, как они оказались в Украине и что делать, чтобы защититься от них. (укр.)
Рыба в сетях бюрократа
Украина может стать мировым лидером рыбного рынка, однако для этого власть должна сделать хотя бы минимальные усилия. (укр.)