Европейская Украина – это страна, где права и свободы человека обеспечиваются не только из-за международных обязательств

1066 просмотров
Вторник, 10 декабря 2019, 15:00
Николай Гнатовский
член правления ЭЦПЧ, член УАМП

Вже стало банальністю говорити про те, що права людини переживають нелегкі часи.

Масштабний наступ політичного популізму в Європі та цілому світі, масова дезінформація та спекуляції на емоціях більшості на шкоду меншості, дегуманізація опонентів, неповага до міжнародно-правових підвалин світового порядку – все це призвело до значного підриву захисту прав людини у більшості сучасних суспільств.

За таких обставин варто згадати те, як права людини перетворилися на основу сучасної цивілізації, міжнародного права та правових систем держав.

Загальна декларація прав людини, чергова річниця якої позначає День прав людини – 10 грудня, була ухвалена насамперед як реакція на жахіття Другої світової війни та подій, що їй безпосередньо передували.

Ідеї про цінність кожної окремої людини, її життя, гідності, свободи не є політично нейтральними, як про це інколи стверджують.

Ці ідеї мають цілком конкретне ідеологічне та політичне навантаження, яке, втім, зовсім не полягає у нав'язуванні тієї чи іншої політичної ідеології чи забезпечення класового панування.

Навпаки, їхнє політичне завдання – забезпечити функціонування вільного, відкритого та демократичного суспільства, центром якого є людина та її природні права, тобто права, з якими людина приходить у світ, що невід'ємно з нею пов'язані.

Хоча права людини є універсальними та – в ідеалі – не мусять залежати від тієї чи іншої релігійної чи філософської парадигми, не є секретом, що найбільшого прогресу у їхньому захисті досягла Європа.

Саме на нашому континенті вдалося рекордно швидко перетворити положення Загальної декларації на юридично обов'язкові положення міжнародного договору – Європейської конвенції з прав людини.

Конвенція становить головний сенс існування та діяльності Ради Європи та її структур, а для її тлумачення та застосування існує Європейський суд з прав людини.

Loading...

Права людини стали основою і для європейської інтеграції, уособленої Європейським Союзом.

Не буде перебільшенням сказати, що ідея Європи – це ідея простору прав людини.

Прагнення українського народу до утвердження держави як європейської є прагненням свободи та права вільно визначати свою власну долю, що може ґрунтуватися лише на ідеї прав людини.

Безумовно, самі лише права людини не можуть забезпечити успішного функціонування держави та суспільства. Безпека, економічний розвиток, ефективна та налагоджена правова система повинні забезпечуватися державою.

Але без прав людини не може бути міцного миру, справжньої безпеки суспільства та окремих індивідів, справжнього добробуту та справжнього правосуддя.

Протиставлення цих цілей держави правам людини може розглядатися лише як недобросовісна маніпуляція, що відкриває шлях до втрати безцінного надбання міжнародного (і насамперед – європейського) права прав людини і скочування на слизький шлях, з якого немає повернення.

Тож, щаслива європейська Україна – це країна, де права людини забезпечуються на практиці не лише тому, що це є міжнародні зобов'язання, а й тому, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави у всіх її проявах.

Згадуймо про це не лише 10 грудня.

Микола Гнатовський, член Правління ЕЦПЛ, член УАМП

Спеціально для УП

Колонка – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст колонки не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора колонки.powered by lun.ua
БДСМ, о котором ты не просил: Как я поехал на Драгобрат, чтобы послушать русский шансон
В общем-то, ты ничего особенного не ожидаешь от Драгобрата. Но ты точно не ожидаешь, что в твоих ушах он будет отдаваться какой-нибудь Кирилловкой или Мелитополем.
Манифест Давоса-2020: выводы и задачи для бизнеса
Давос-2020 объявил главную тему февральского форума. Это Stakeholder Capitalism — формирование капитализма для всех заинтересованных сторон. Что это значит? (укр.)
Безопасная реинтеграция вместо механического склеивания территорий. Домашнее задание для Украины после Нормандии
Россия будет максимально расшатывать "политический стул" под Зеленским и использовать пункты нормандских договоренностей для выворачивания рук и навязывания собственных политических требований. (укр.)
Какие они, ценности Пласту, и религиозная ли это организация
Пласт в Украине по уставу придерживается "христианских основ". Нас объединяет не только верность Богу, но и верность Украине. (укр.)
Большой вызов. Почему украинское образование проигрывает на рынке труда
Формальное образование в Украине отстает от требований времени. Меняйся или ищи новую работу — главный вызов для отрасли. (укр.)
Зе!прогноз. Чего еще ждать в 2020 году с Зеленским?
Что произошло с Украиной в 2019 году, что имеем сейчас и чего ждать в дальнейшем. Прогноз. (укр.)
Как на самом деле выглядят санитарные рубки в Карпатах
Власти собираются упростить процедуру получения разрешений на санитарные рубки, чего уже не первый год ждет вся лесная отрасль. (укр.)
Помощь землевладельцам или "земельный бандитизм": что там с земельной реформой
Не так очевидно, кто выиграет от введения земельного рынка, но землевладельцы теряют уже сегодня. (укр.)