Партии в поисках членов ТИК: почему граждане должны контролировать подсчет голосов

Пятница, 07 августа 2020, 14:00

Територіальна виборча комісія – це святая святих. Там контролюють підрахунок голосів виборців. Мало проголосувати. Важливо, щоб результати голосування відповідали волевиявленню. 

Прийдешня кампанія для членів виборчих комісій буде нелегкою, бо форму виборчого бюлетеня серйозно змінили, й вона залишає більше шансів на фальшування результатів виборів. Тепер потрібно буде ставити не лише галочку, а й цифру. 

Від рішень комісії в спірних випадках може багато що залежати. До того ж запроваджено виборчу квоту на рівні 25%, і тут треба, щоб теж був чесний розподіл.

Саме тому громадянам слід зголошуватися контролювати підрахунок голосів у тервиборчкомах та дільничних виборчих комісіях, а партії повинні надати їм таку можливість. Особливо парламентські, які мають гарантовані квоти.

Роль ТВК є надзвичайно важливою. Кандидат у депутати може бути зареєстрований у будь-якій іншій області й балотуватися там, де він забажає, а от членом ТВК може бути тільки той, хто зареєстрований у тій громаді, де відбуваються вибори. 

Саме члени комісій відповідають перед своїми сусідами за обстоювання вибору громади, хай яким він буде. Якщо один з кандидатів подає позов до суду, то саме ТВК захищає в суді вибір громади та надає відповідні докази чесного підрахунку голосів.

Є типові відмови людей від участі в ТВК: "Навіщо мені це потрібно?", "Це забирає мене від роботи й сім'ї", "У мене є важливіші справи", "Політика не для мене, бо мені емоційно складно". І ці відмовки мають свої наслідки.

Читайте також: За якими правилами відбуватимуться місцеві вибори. Пояснюємо

Як відбудуться вибори на Київщині: моделювання сценаріїв

Партії за браком місцевих, які часто не погоджуються йти в комісії, прописують потрібних їм людей, котрі, не виключено, можуть впливати на волевиявлення. Трапляється й таке, що прописують і заводять до ТВК мешканців інших областей. Так, на виборах 2015 року на посаду голови ТВК Києво-Святошинського району потрапила людина зі Львова. 

Саме в цьому окрузі було 24% зіпсованих бюлетенів, що істотно змінило результати виборів і дало перевагу у внутрішньому рейтингу партії БПП В'ячеславу Соболєву, якого під час кампанії "Солідарність" узагалі не хотіла кандидувати через скандал з його бізнесом на тимчасово окупованих територіях. Соболєв став депутатом і прогулював засідання Київської обласної ради.

Коли громадяни вирішують заощадити свій час і не контролювати волевиявлення, вони ризикують втратити значно більше часу протягом наступних 5 років, бо їхні інтереси будуть представлені неякісно та, можливо, не тими людьми, кого вони обрали насправді. 

Після виборів доведеться довше чекати на вільну маршрутку в години пік, бо всі будуть переповненими, якість води у крані буде незадовільною, і містяни, які одного разу пошкодували себе та власного часу, ходитимуть до бюветів або купуватимуть воду в пляшках.

Громадяни стоятимуть під парканами, захищаючи зелені зони від забудови. У школах бракуватиме місць, як і в дитсадках, через те, що набудовують висотки і не розвивають інфраструктуру.

Реклама:
Звісно, одним із ключових показників якісного вибору є гідні кандидати у списках партій. Але саме ці гідні кандидати, котрі вирішили взяти участь у виборах, мають розуміти, що голоси їхніх виборців буде кому захистити.

В історії України було серйозне піднесення громадянської свідомості щодо необхідності контролювати підрахунок голосів під час президентських виборів 2004 року, коли вибір поставав між Віктором Ющенком і Віктором Януковичем. Тоді громадяни стояли під дільничними та територіальними виборчими комісіями вночі, аж доки їм виносили й показували протоколи.

В умовах децентралізації члени кожної громади повинні розуміти, що гроші та повноваження пішли донизу. І місцеві вибори – це якість їхнього життя (медицини, освіти, ЖКГ) після 25 жовтня. 

А коли з часом виборці вирішать відкликати депутата, то роль ТВК в цьому процесі годі переоцінити. І ті, кого просто прописали для виконання волі партій, можуть блокувати процес відкликання.

Ірина Федорів, для УП

Колонка – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст колонки не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора колонки.  Колонка – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст колонки не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора колонки.
Реклама:
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования

Россия заплатит за войну: как США сделали важный шаг к конфискации $300 млрд российских активов

Почему города не заинтересованы строить свои электростанции на своих территориях?

Почему растет теневой рынок табачных изделий

Как Украина помогает совершенствовать американские стандарты тактической медицины

Рынок, который невозможно уничтожить ракетами

Как безболезненно ввести электронный документооборот