Плагіат Раїси Богатирьової

Понеділок, 1 серпня 2011, 10:24

Плагіат вважається одним з найтяжчих "моральних злочинів". У цивілізованих країнах чиновників, яких викривають у плагіаті, звільняють з "вовчим білетом".

Наприклад, нещодавно барон Карл-Теодор цу Гуттенберг поплатився за плагіат посадою міністра оборони Німеччини. Людину, яку називали ледь не "любимчиком німців", звинуватили у тому, що він скопіював великі уривки без посилань у свою докторську дисертацію.

Після цього популярний політик власноруч поставив хрест на блискучій кар'єрі - він відмовився від ученого ступеня до проведення усіх перевірок та подав у відставку.

Однак в Україні так не буває. У різні часи на плагіаті попадалися відомі політики, але їхня кар'єра на цьому не зупинялася.

Наприклад, нинішній спікер парламенту Володимир Литвин ще у 2002 році видав за свою статтю політолога Томаса Каротерса. Він навіть зізнався у цьому, але так і не вибачився. Щоправда такий сумнівний вчинок не заважав Литвину двічі сідати у спікерське крісло.

У 2004 році у плагіаті звинувачували тодішнього заступника міністра юстиції Василя Мармазова. Він нібито взяв фрагмент своєї монографії з дисертації вченого Ліу Веї з університету Роберта Шумана в Страсбурзі.

Проте у червні 2010 року Мармазова призначили заступником міністра економіки.

Очевидно, серед українських чиновників видавати чужу працю за свою є нормою. І тепер цьому є ще один приклад.

"Натхнення" імені Стіва Джобса

28 червня у Києво-Могилянській академії відбулася традиційна конвокація - вручення дипломів. Благословляти колишніх студентів у зовсім доросле життя покликали секретаря Ради національної безпеки та оборони Раїсу Богатирьову.

Поважна чиновниця, яка працевлаштувала у РНБО майже все своє найближче оточення, мала надихнути випускників одного з найпрестижніших навчальних закладів країни своїм виступом.

Однак промова Богатирьової, під час якої вона розказала три повчальні історії, щось дуже сильно нагадувала.

Виявилося, що цілі шматки виступу української чиновниці були "передрані"... з промови глави корпорації Apple Стіва Джобса перед випускниками Стенфорду у 2005 році.

"Українська правда" пропонує відеоролик, який дозволить в цьому переконатися.

Подекуди Богатирьова навіть не змінила порядок слів. Наприклад:

- Знання, які ви отримали сьогодні в цих стінах, ваш характер, доля, життя, принаймні карма, вам допоможуть знайти правильну відповідь, - казала секретар РНБО.

- Вам доведеться на щось спиратися. На свій характер, долю, життя, карму, що завгодно, - казав керівник Apple випускникам Стенфорду.

Не погребувала чиновниця навіть фрагментом виступу Джобса про смерть. Один з найуспішніших менеджерів світу розповідав студентам про те, як в нього виявили рак.

- Смерть тоді підійшла до мене найближче. І, сподіваюся, найближче на наступні кілька десятків років. Переживши це, я тепер можу сказати наступне з більшою впевненістю, ніж тоді, коли смерть була корисною, але чисто абстрактною концепцією - ніхто не хоче помирати, - розповідав Джобс.

- Тоді смерть підступила до мене дуже близько. Ближче, ніж зараз у своєму віці я знаходжуся для неї. Переживши цю хвилину, можу вам сказати - ніхто не хоче помирати, - поділилася своїми думками Богатирьова.

У виступі секретаря РНБО є фрагмент, який взагалі майже повністю ідентичний промові Джобса.

- Вибачте за драматизм, але це є правда. Час людини дуже обмежений. І тому висновок зі свого досвіду пропоную наступний - не живіть чужим життям, не марнуйте часу. Не потрапляйте в капкан догми, яка радить жити чужими думками. Не дозволяйте галасу чужих думок перебити ваш внутрішній голос, - казала Богатирьова.

- Вибачте за такий драматизм, але це правда. Ваш час обмежений, тому не витрачайте його, щоб прожити чиєсь чуже життя. Не потрапляйте у пастку догми, яка вчить жити у відповідності до думок інших людей. Не дозволяйте галасу чужих думок перебити ваш внутрішній голос, - наголошував Джобс.

"Українська правда" вирішила розібратися, чи можна таке "запозичення" промови називати плагіатом.

Доктор філософських наук Михайло Мінаков стверджує, що плагіатом є крадіжка чужої думки, тексту чи витвору.

- В політиці плагіат нищить сам фундамент політичної комунікації. Політика – спілкування заради спільного блага. Плагіат – це удар по довірі, по репутації окремого політика і по довірі між громадянами, - сказав він.

Мінаков наголошує, що плагіат політиків завдає непоправної шкоди всьому суспільству і "зменшує соціальний капітал цілої країни".

- Ціла когорта політиків є докторами і кандидатами, які вперше побачили "свої" дисертації під час захисту. А скільки серед них "авторів" нечитаних ними статей та книжок! Існує ціла індустрія з надання послуг плагіаторам, якими користуються і вельможні політики, і посполиті громадяни, - розповів науковець.

Мінаков, який викладає в Могилянській Академії, наголосив, що Богатирьова своїм вчинком дала "ляпас і випускникам, і викладачам, і традиції".

А у прес-службі РНБО "Українській правді" повідомили, що свої виступи Богатирьова готує сама.

- Вона сама вирішує, про що вона буде говорити, вона сама корегує тексти, вона сама бере участь у написанні, - сказали у прес-службі.

У Раді нацбезпеки припускають, що Богатирьова могла надихнутися промовою Джобса й використати цілі уривки з його виступу.

- Якщо там десь щось співпадає... вона багато читає матеріалів, можливо, щось і навіяло їй, - зазначили у прес-службі.

Думку самої Богатирьової з цього приводу почути не вдалося, оскільки зараз секретар РНБО у відпустці.

Але, судячи з практики минулих літ, можна припускати, що й Стів Джобс не дочекається вибачень, й Богатирьова залишиться у зручному кріслі. Україна не Німеччина.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою.
Головне на Українській правді