Плагіат Раїси Богатирьової

302 перегляди
158
Сергій Щербина, УП
Понеділок, 1 серпня 2011, 10:24

Плагіат вважається одним з найтяжчих "моральних злочинів". У цивілізованих країнах чиновників, яких викривають у плагіаті, звільняють з "вовчим білетом".

Наприклад, нещодавно барон Карл-Теодор цу Гуттенберг поплатився за плагіат посадою міністра оборони Німеччини. Людину, яку називали ледь не "любимчиком німців", звинуватили у тому, що він скопіював великі уривки без посилань у свою докторську дисертацію.

Після цього популярний політик власноруч поставив хрест на блискучій кар'єрі - він відмовився від ученого ступеня до проведення усіх перевірок та подав у відставку.

Однак в Україні так не буває. У різні часи на плагіаті попадалися відомі політики, але їхня кар'єра на цьому не зупинялася.

Наприклад, нинішній спікер парламенту Володимир Литвин ще у 2002 році видав за свою статтю політолога Томаса Каротерса. Він навіть зізнався у цьому, але так і не вибачився. Щоправда такий сумнівний вчинок не заважав Литвину двічі сідати у спікерське крісло.

У 2004 році у плагіаті звинувачували тодішнього заступника міністра юстиції Василя Мармазова. Він нібито взяв фрагмент своєї монографії з дисертації вченого Ліу Веї з університету Роберта Шумана в Страсбурзі.

Проте у червні 2010 року Мармазова призначили заступником міністра економіки.

Очевидно, серед українських чиновників видавати чужу працю за свою є нормою. І тепер цьому є ще один приклад.

"Натхнення" імені Стіва Джобса

28 червня у Києво-Могилянській академії відбулася традиційна конвокація - вручення дипломів. Благословляти колишніх студентів у зовсім доросле життя покликали секретаря Ради національної безпеки та оборони Раїсу Богатирьову.

Поважна чиновниця, яка працевлаштувала у РНБО майже все своє найближче оточення, мала надихнути випускників одного з найпрестижніших навчальних закладів країни своїм виступом.

Однак промова Богатирьової, під час якої вона розказала три повчальні історії, щось дуже сильно нагадувала.

Виявилося, що цілі шматки виступу української чиновниці були "передрані"... з промови глави корпорації Apple Стіва Джобса перед випускниками Стенфорду у 2005 році.

"Українська правда" пропонує відеоролик, який дозволить в цьому переконатися.

Подекуди Богатирьова навіть не змінила порядок слів. Наприклад:

- Знання, які ви отримали сьогодні в цих стінах, ваш характер, доля, життя, принаймні карма, вам допоможуть знайти правильну відповідь, - казала секретар РНБО.

- Вам доведеться на щось спиратися. На свій характер, долю, життя, карму, що завгодно, - казав керівник Apple випускникам Стенфорду.

Не погребувала чиновниця навіть фрагментом виступу Джобса про смерть. Один з найуспішніших менеджерів світу розповідав студентам про те, як в нього виявили рак.

- Смерть тоді підійшла до мене найближче. І, сподіваюся, найближче на наступні кілька десятків років. Переживши це, я тепер можу сказати наступне з більшою впевненістю, ніж тоді, коли смерть була корисною, але чисто абстрактною концепцією - ніхто не хоче помирати, - розповідав Джобс.

- Тоді смерть підступила до мене дуже близько. Ближче, ніж зараз у своєму віці я знаходжуся для неї. Переживши цю хвилину, можу вам сказати - ніхто не хоче помирати, - поділилася своїми думками Богатирьова.

У виступі секретаря РНБО є фрагмент, який взагалі майже повністю ідентичний промові Джобса.

- Вибачте за драматизм, але це є правда. Час людини дуже обмежений. І тому висновок зі свого досвіду пропоную наступний - не живіть чужим життям, не марнуйте часу. Не потрапляйте в капкан догми, яка радить жити чужими думками. Не дозволяйте галасу чужих думок перебити ваш внутрішній голос, - казала Богатирьова.

- Вибачте за такий драматизм, але це правда. Ваш час обмежений, тому не витрачайте його, щоб прожити чиєсь чуже життя. Не потрапляйте у пастку догми, яка вчить жити у відповідності до думок інших людей. Не дозволяйте галасу чужих думок перебити ваш внутрішній голос, - наголошував Джобс.

"Українська правда" вирішила розібратися, чи можна таке "запозичення" промови називати плагіатом.

Доктор філософських наук Михайло Мінаков стверджує, що плагіатом є крадіжка чужої думки, тексту чи витвору.

- В політиці плагіат нищить сам фундамент політичної комунікації. Політика – спілкування заради спільного блага. Плагіат – це удар по довірі, по репутації окремого політика і по довірі між громадянами, - сказав він.

Мінаков наголошує, що плагіат політиків завдає непоправної шкоди всьому суспільству і "зменшує соціальний капітал цілої країни".

- Ціла когорта політиків є докторами і кандидатами, які вперше побачили "свої" дисертації під час захисту. А скільки серед них "авторів" нечитаних ними статей та книжок! Існує ціла індустрія з надання послуг плагіаторам, якими користуються і вельможні політики, і посполиті громадяни, - розповів науковець.

Мінаков, який викладає в Могилянській Академії, наголосив, що Богатирьова своїм вчинком дала "ляпас і випускникам, і викладачам, і традиції".

А у прес-службі РНБО "Українській правді" повідомили, що свої виступи Богатирьова готує сама.

- Вона сама вирішує, про що вона буде говорити, вона сама корегує тексти, вона сама бере участь у написанні, - сказали у прес-службі.

У Раді нацбезпеки припускають, що Богатирьова могла надихнутися промовою Джобса й використати цілі уривки з його виступу.

- Якщо там десь щось співпадає... вона багато читає матеріалів, можливо, щось і навіяло їй, - зазначили у прес-службі.

Думку самої Богатирьової з цього приводу почути не вдалося, оскільки зараз секретар РНБО у відпустці.

Але, судячи з практики минулих літ, можна припускати, що й Стів Джобс не дочекається вибачень, й Богатирьова залишиться у зручному кріслі. Україна не Німеччина.

Авторизуйтесь щоб писати коментарі
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
IP: 46.98.12.---talka..
Она всегда говорила штампами, а теперь ещё и с личной печатью обворованного атора -стареет, все силы уходят на свою мумификацию... Всё больше и больше окружение её состоит не из умов а из массажистов.
IP: 82.207.94.---Pixel..
ЖУРНАЛЮГИ, РЕСПЕКТ.
IP: 93.72.53.---Dok..
я думал дисер содрала. а тут промова. для Украины это вообще можно оставить было без внимания.
IP: 95.133.81.---Правдомат..
Всі "крутелики" хоч від бізнесу, хоч від політики є звичайними людьми. Більше того - "людишками". Все що від них отримує суспільство - фальш. Але "крутеликів" це мало засмучує, бо головна їх мета - матеріальні ресурси суспільства, які вони привласнюють собі.
IP: 178.210.143.---kmm..
От-от, навіть промову не могла сама скласти, куди вже там до дисертації.
Усі коментарі
Хард форк. Чому від біткоїна відколюються інші біткоїни
На особистому досвіді: Викладач, який живе в гуртожитку зі студентами
Право на захист. Що криється за конфліктом Авакова і судів
Хто несе квіти на Майдан, Або що тепер українці думають про революцію
Усі публікації