Рахувати по осені: чому не оновлюється ЦВК

3911 переглядів
Роман РоманюкRoman Romaniuk
Четвер, 14 липня 2016, 09:58

На початку червня у ЦВК сталася одна дуже показова подія.

Незмінний член Центрвиборчкому з 2004 року і її чинний голова Михайло Охендовський почав вивозити речі зі свого кабінету.

Він став членом ЦВК за Кучми, перепризначився за Ющенка, за Януковича очолив комісію, а за Порошенка понад два роки після закінчення своїх повноважень продовжував працювати.

Загалом "прострочені" на два роки повноваження члена ЦВК не лише у Охендовського. 12 з 15 членів комісії вже два роки не мають права працювати. Але вони працюють. Більше того, нелегітимна  ЦВК продовжує затверджувати результати виборів, в тому числі останніх президентських, де було обрано Порошенка.

У Раді та громадському середовищі неодноразово заявляли, що "підвішеність" ЦВК дозволяє президенту маніпулювати нею, змушуючи рахувати результати виборів, як вигідно владі.

Після громадського тиску на початку червня президент нарешті вніс у Раду подання про оновлення складу Центрвиборчкому. 

Однак його голосування у парламенті "зависло". По-перше, через довибори в семи округах, а по-друге, через суперечки щодо кандидатів.

Прикметно, що у "великих" фракціях провину за затягування оновлення Центрвиборчкому перекладають на "малі" фракції, які не побачили своїх кандидатів у поданні президента.

Однак, як з'ясувала УП, головною причиною ступора став конфлікт між Банковою та НФ, які ніяк не можуть домовитись про квоту партії Яценюка.

Почали за здравіє

"Президент, я думаю, ще до середини тижня, внесе всі кандидатури на членів ЦВК у парламент", - запевняв 16 травня обраний того дня головою фракції БПП Ігор Гринів.

Прогнозувати, коли Рада призначить нових членів Центрвиборчкому у свій перший день на новій посаді Гринів не захотів. І недаремно. Передати подання щодо оновлення ЦВК в Раду у Порошенка спромоглися лише через три тижні – 3 червня.

Читайте також
Без Охендовського. Як Порошенко оновлює ЦВК під себе
Спікер парламенту Андрій Парубій спершу був налаштований по-бойовому. 7 червня він пообіцяв, що питання ЦВК стане пріоритетним і буде розглянуте на першому ж пленарному засіданні.

Однак одразу після того, як саме подання реально з’явилося в Раді, стало зрозуміло, що бойовий запал спікера був передчасним. Уже через 20 днів Парубій мусив визнати, що швидкого оновлення ЦВК не буде.

"На сьогодні немає політичного консенсусу між партіями. І до того моменту, поки не буде політичного узгодження, виносити це питання на сесію є дуже небезпечним… Може бути ситуація, коли будуть звільнені нинішні члени ЦВК, але не будуть призначені нові", - пояснював Парубій причину чергової заминки.

У поданні були представники БПП, НФ, "Самопомочі" і "Відродження", але забезпечити потрібні 226 голосів це чомусь не допомогло.

Чому ж після довгих переговорів і узгоджень пропозиція президента не об’єднала сесійну залу, а навпаки – розділила її?

Дискусійний багаточлен

На початку переговорів команда Порошенка воліла взяти ЦВК під свій контроль, увівши у подання так звану "квоту президента". Частину нових членів Центрвиборчкому мали призначити за пропозиціями фракцій, а частина мала бути вибором гаранта.

Пояснювалося це тим, що мовляв Порошенко "взяв на себе оновлення країни", а відповідно і склад ЦВК – його політична відповідальність.

Однак президентській команді швидко нагадали, що Центрвиборчком – орган аполітичний, і від ідеї "президентської квоти" відмовились.

Натомість у своєму поданні Порошенко не відмовився від ідеї оновити ЦВК повністю, не призначаючи жодного старого члена у новий склад.

Це залишило "за бортом" одразу дві парламентські фракції – "Батьківщину" і "Опозиційний блок", які подавали Жанну Усенко-Чорну і Охендовського відповідно.

 
"Батьківщина" подавала до ЦВК кандидатуру Жанни Усенко-Чорної
day.kiev.ua

Таке рішення викликало хвилю обурення у співрозмовників УП у фракції Тимошенко.

"Гаразд Охендовський, але Усенко-Чорна? Вона ж нормальна, не одіозна, у жодних скандалах замішана не була!", - щиро не розуміє один із депутатів "Батьківщини".

Не знайшлося місця у поданні і для представника "Радикальної партії". Натомість "неформального члена" коаліції, групу "Відродження", президент увагою не обійшов – її кандидат Алла Басалаєва у поданні є.

Обділені фракції почали протестувати, називаючи дії президента "приватизацією ЦВК" і спробами "узурпації влади".

Але не тільки з ними не може порозумітись президент. Немає у нього консенсусу і з тими, чиїх представників у своє подання він таки включив.

Чиїх будете?

Мабуть, найпростіше Порошенку із фракцією свого імені. БПП у новому поданні отримав 5 "чистих" представників. Крім того, Порошенко вніс у Раду і кандидатуру Надії Синиці, яку журналісти спершу зарахували до квоти НФ. Раніше вона була заступницею міністра Кабміну Ганни Онищенко в уряді Яценюка. Але співрозмовники УП у НФ заявляють, що їхня фракції цієї кандидатури не подавала.

Натомість фракція Яценюка подавала двох інших кандидатів, яких у пропозиції президента немає – згадану Ганну Онищенко та чинного члена ЦВК Андрія Магеру.

У поданні замість Онищенко, яка встигла знову працевлаштуватись у Кабміні, з’явився партійний адвокат НФ Олег Конопольський, а замість Магери – Роман Греба.

Як запевнили УП співрозмовник у близькому оточенні президента, зміни кандидатур від фракції Яценюка були узгоджені з НФ.

Замінити Магеру попросив сам Порошенко, бо той є чинним членом ЦВК. Це питання свого часу обговорювалось на фракції "Народного фронту", хоч пізніше її лідери запевняли, що офіційних рішень з цього приводу не приймали.

 
Замінити Андрія Магеру попросив сам Порошенко
Український кризовий медіа центр

Однак така заміна проблем не вирішила, а лише додала.

Фракція "Самопомочі", яка свого кандидата у поданні Порошенка побачила і на голоси якої президент розраховує, обурилась перспективою проходження у ЦВК Греби.

У фракції Садового нагадали, що саме Греба був одним із фігурантів скандалу навколо формування Нацагенції запобігання корупції.

За даними УП президент звернувся до фракції Яценюка з проханням замінити і Гребу, щоб мати консенсус в залі. Але НФ не влаштовує така перебірливість Порошенка і те, що питання їхньої квоти залежить від "Самопомочі".

Тож цілком несподівано "Народний фронт" відхрестився від Греби, нагадавши, що в офіційному їхньому поданні його не було, а був Магера.

Як би казуїстично не виглядали ці суперечки, але вони досі тривають.

12 липня один із лідерів НФ охарактеризував УП стан справ так: "Президент просить замінити Гребу, а "Народний фронт" вимагає включити у подання Магеру".

У той же час у президентському оточенні переконують, що "казус Магери" не єдина причина зупинки оновлення ЦВК.

Співрозмовник, близький до президента, заявив УП, що "Яценюк хоче ще одне місце в ЦВК", через що, начебто, весь процес і забуксував.

На це лідер фракції НФ Максим Бурбак порадив "не перекладати з хворої голови на здорову".

"Чому зупинився процес, запитайте у "малих" фракцій, які не отримали своїх представників у поданні президента. Це точно не НФ блокує", - заявив Бурбак у коментарі УП.

Паралельно із парламентськими міжусобицями масла у вогонь підливає і згаданий не раз Магера. Він не втомлюється нагадувати, що Кодекс належної практики з виборчих питань "Венеціанської комісії" вимагає представництва усіх парламентських сил у ЦВК. Крім того, він не приховує, що хоче залишитись в ЦВК.

Словом, клопотів із майбутнім оновленням Центрвиборчкому у президентської команди вистачає. Але вона поки не квапиться їх вирішувати. Принаймні до 17 липня, коли пройдуть довибори у семи округах, результати яких точно підраховуватиме ЦВК Охендовського.

"Подання президента було зроблене уже в розпал виборчої кампанії. 17 липня пройдуть вибори, виборча кампанія закінчиться, і питання ЦВК буде вирішене", - запевнив УП глава фракції БПП Ігор Гринів.

Якщо врахувати, що нинішній пленарний тиждень - останній на цій сесії, і наступного разу Рада збереться аж у вересні, то у пана Охендовського залишається ще багато часу, щоб вивезти речі із ЦВК.

Роман Романюк, УПpowered by lun.ua
"Нове обличчя" на всі часи. Чи справді Зеленський хоче змінити Гончарука на Тігіпка
Це навіть не рецесія: Чому в Україні падає промисловість
Кримські зрадники. Як склалось життя лідерів окупації півострова
Соціалістичні Штати Америки: як планує змінити США головний конкурент Трампа на виборах
Усі публікації