100 днів роботи Вищого антикорупційного суду: перші результати

2252 перегляди
Вівторок, 17 грудня 2019, 09:50
Олена Танасевич
голова Вищого антикорупційного суду

Досвід багатьох країн, які досягли успіху у боротьбі з корупцією, є унікальним. Але всі вони мають одну незмінну спільну рису: ці шляхи ніколи не бувають простими.

Створення Вищого антикорупційного суду (ВАКС) – це відповідь на запит українського суспільства на справедливе правосуддя щодо корупційних злочинів. Вже 100 днів як Суд виконує цю місію і можна з впевненістю констатувати, що український шлях не став винятком.

Приміщення суду та територія навколо нього вже "бачили" кілька протестних заходів за участю громадськості – варто зауважити, мирних та цивілізованих. До Вищої ради правосуддя надійшло перше повідомлення про втручання у діяльність судді Вищого антикорупційного суду. Один із обвинувачених намагався занести до зали судових засідань гострі металеві предмети.

Діяльність суду повсякчас піддається критиці, а інколи навіть лунають образи персонально на адресу суддів. Частина правничої спільноти систематично заявляє відвід суддям з підстави неконституційності ВАКС тощо.

Незважаючи на усі ці виклики, 38 суддів розпочали цей непростий, але такий потрібний нам усім шлях. Ми щосили намагаємось започаткувати сталу практику щодо принципових питань кримінального права та процесу при розгляді кримінальних проваджень, підсудних ВАКС. 

Кожного дня судді ВАКС опрацьовують величезну кількість інформації.  Зокрема, за період з 5 вересня по 5 грудня 2019 року до першої інстанції Вищого антикорупційного суду надійшло 3118 процесуальних звернень (справи з обвинувальними актами, клопотання, скарги, заяви). Із них 2927 в порядку здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб на стадії досудового слідства. 

На розгляд слідчих суддів надійшло 2142 клопотання, 720 скарг, 65 заяв. Закінчено розгляд 2457 проваджень або 84 % тих, що перебували на розгляді:

  • за клопотаннями – 1860 проваджень, 
  • за скаргами – 542 провадження,
  • за заявами – 55 проваджень.

За результатами розгляду клопотань ухвалено 1691 судове рішення по суті заявлених вимог, з них із відмовою у задоволенні – 272 судових рішення або 16% розглянутих по суті. 

Для здійснення судового розгляду до першої інстанції Вищого антикорупційного суду надійшло 191 кримінальне провадження, з яких 45 були повернуті загальним судам за підсудністю, по 4 провадженнях відмовлено в затвердженні угоди або повернуто обвинувальний акт прокурору, по 2 – ухвалено вироки.

На розгляд 11 суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду надійшло 244 апеляційні скарги на рішення слідчих суддів, 175 клопотань про направлення справи до іншого суду через порушення правил предметної підсудності, 25 апеляційних скарг на рішення судів першої інстанції, а загалом 444 кримінальні провадження, з яких по 343 ухвалено відповідні рішення. 

Кожен суддя Вищого антикорупційного суду щодня присвячує частину свого життя дуже важливій справі – якісному здійсненню правосуддя у кримінальних провадженнях. Попри суттєве навантаження, великі за обсягом матеріали, діючи в умовах жорстких процесуальних строків, судді ретельно аналізують надані сторонами докази та старанно мотивують кожне своє рішення, докладаючи максимальних зусиль задля того, щоб зберегти та примножити довіру українського суспільства.powered by lun.ua
Реклама:
Боюся пропустити материнство, або чому я залишаюся в "ЛНР"
Перше і найскладніше, до чого довелося звикати вже після обстрілів, колапсу з водою і світлом, що це назавжди. Не тимчасовий стан на кшталт невдалої через дощ відпустки, а постійний, до якого доведеться ще довго звикати і жити з цим далі. (рос.)
Води для вас немає, але ви тримайтеся, або Ще раз про воду для Криму
Головна проблема української водної інфраструктури не гроші, а відсутність системного розуміння водних проблем, з якими Україна вже може зіткнутися в найближчому майбутньому.
Більшовизм в головах нездоланний
Відповідь на колонку Вікторії Войціцької
Моя мрія – щоб люди взялися за розбудову своїх міст і громад
В Україні фактично завершено реформу децентралізації, яка зробила всіх нас громадянами у прямому сенсі цього слова.
"Центренерго" повернулася під контроль держави. Що далі?
Як Фонду держмайна вдалося повернути під державний контроль один із найкорупційніших об’єктів.
"Не дрова везеш". Про реформу міжобласних автобусних перевезень
Як зробити автобусні перевезення в Україні безпечними та комфортними.
"Комсомол" та "народні дружини": як Кремль готує агентів впливу для поширення ідей "русского мира" в ОРДЛО
Близько 1,3 мільярдів доларів на рік Росія витрачає на громадський сектор в "ЛНР-ДНР", що включає у себе фінансування місцевих квазіполітичних проєктів в ОРДЛО. Йдеться про розвинену мережу "агентів впливу" для системної роботи по поширенню ідей "русского мира" серед мешканців тимчасово окупованих територій Донбасу.