Омбудсмен розповіла, що порушує влада, депортуючи грузинів

Середа, 22 листопада 2017, 18:47

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська перелічила порушення, з якими з України видворяють громадян Грузії.

Про це вона сказала на прес-конференції, передає "Громадське".

За її словами, було відкрито впровадження щодо громадян Грузії, затриманих 21 жовтня та 17 листопада.

"21 жовтня в рамках проведено заходу "мігрант", за повідомленням міграційної служби, зусиллями Нацполіції було затримано трьох громадян Грузії, які перебували в Києві з порушенням міграційного законодавства. Попередньо це - Абзінаїдзе, Макішвілі та Арбашвілі. Немає підтвердження, що міграційна служба повідомила цим громадянам, що вони мусять покинути країну", — зазначила Лутковська.

Вона розповіла, що цього ж дня вони були депортовані до Грузії повітряним транспортом, не зареєстрованим як цивільне судно.

"Відповідно, можна зробити висновок, що цей борт перебуває у розпорядженні правоохоронних органів", — додала омбудсмен.

Вона також пояснила, що примусове повернення передбачає, що людина добровільно покидає територію країни і самостійно купує квиток. Водночас рішення про примусове видворення ухвалює виключно суд, а держава транспортує людей, які підлягають видворенню, купуючи квиток на цивільний рейсовий літак із можливістю потім відшкодувати ці витрати держави.

"Рішення про примусове видворення може бути оскаржене у суді, але такої можливості цим громадянам не надали, що є порушенням", — наголосила омбудсмен.

Вона додала, що особам не надали можливості скористатися послугами адвоката чи перекладача. Один з громадян має сім‘ю на території України.

"Їм заборонено вертатися сюди протягом 3 років. Порушена стаття 5 Європейської конвенції. Не було дотримано законної процедури. Про прийняття рішення про примусове повернення мала бути проінформована прокуратура. Але вони отримали документи у день, коли їх депортували. Кожен із них може оскаржити це рішення на території України", - зазначила омбудсмен.

Як відомо,  21 жовтня друга Міхеіла Саакашвілі і добровольця Давида Макішвілі, колишніх охоронця і водія лідера партії "Рух нових сил" Георгія Рубашвілі і Міхеіла Абзіанідзе схопили в Києві і видворили до Грузії. 

15 листопада Саакашвілі опублікував документ Головного управління Державної міграційної служби в Києві, згідно з яким посвідку на тимчасове проживання журналіста грузинської телекомпанії Руставі-2 Тамаза Шашвіашвілі в Україні скасували. 

17 листопада Саакашвілі заявив, що спецназ викрав з дому журналіста Шашвіашвілі та двох його друзів.  

У свою чергу нардеп Юрій Дерев'янко заявив, що 17 листопада невідомі схопили і повезли грузинського добровольця АТО Вано Надирадзе, а також Тамаза Шавшішвілі, Зураба Цинцадзе і Мамуку Абшідзе в аеропорт "Київ", щоб видворити за межі країни.

В СБУ згодом заявили, що спільно з Нацполіцією, Державною міграційною та прикордонною службами видворили з України вісьмох громадян Грузії, а рішення ухвалено на підставі відповідних матеріалів ДМС і НПУ, які свідчать, що "діяльність іноземців суперечить інтересам забезпечення національної безпеки України".  

Читайте також: В'їзд заборонено. Як видворяють "грузинів Саакашвілі" з України