Росія змінила тактику блокування Азовського моря – прикордонники

29337 переглядів
Середа, 25 липня 2018, 15:13

Росія змінила свою поведінку в Азовському морі - почала затримувати іноземні судна під час їх проходу через Керченську протоку.

Про це на прес-конференції у середу повідомив помічник голови Державної прикордонної служби Олег Слободян, передає "Укрінформ".

"Ми відслідковуємо, що Російська Федерація змінила алгоритм своїх дій в Азовському морі... затримує іноземні судна, які йдуть в Україну, в Керченській протоці, затягуючи час надання дозволів проходу саме через Керченську протоку. Є інформація, що час затримки суден іноді складає до 3-х діб", - сказав він.

За словами Слободяна, це впливає на економічну привабливість України.

Водночас він зауважив, що за міжнародним договором Азовське море є морем внутрішнього користування як для України, так і для РФ. Його можуть вільно використовувати дві сторони, тому формально Росія може оглядати судна, але ми "розуміємо, для чого це робиться".

Відповідаючи на питання журналістів, чи є сенс розривати зазначений договір про двостороннє використання Азовського моря, Слободян зауважив, що зміна договору має цінність, лише коли обидві сторони мають намір його виконувати.

"Ми можемо ухвалити таке рішення в односторонньому порядку, але, на мою думку, ефекту від цього не буде", - сказав він.

У свою чергу керівник Центру оборонних реформ Олександр Данилюк зауважив, що, на його переконання, російська сторона створює проблеми для суден, які заходять в Україну, для тиску на неї, зокрема в питанні відновлення Україною водопостачання Криму.

Він пояснив, що через затримки іноземні судна починають переглядати свою логістику, щоб не заходити до портів Маріуполя та Бердянська, а це створює економічні проблеми для цих міст.

"РФ створює передумови для певних негативних економічно-соціальних наслідків у цих містах", - додав Слободян.

Представник ДПСУ зауважив: вже є відомості про те, що в Маріупольському порту формується псевдоорганізація для створення безладів у місті.

Раніше глава Мінфраструктури Володимир Омелян заявив, що з кінця квітня 2018 року прикордонники РФ затримали в Азовському морі майже 100 українських суден. Згодом стало відомо, що  спецслужби Росії затримали 148 суден, які прямували через Керченську протоку до портів Бердянська та Маріуполя.

Омелян заявив, що Україна веде перговори про запровадження санкцій проти чорноморських портів РФ через блокаду Азовського моря.

Українські прикордонники у свою чергу повідомили, що "росіяни почали жорстку політику затримання і огляду суден", які прямують через Керченську протоку. За інформацією ДПСУ, з 30 квітня російські спецслужби щодня зупиняють судна для огляду й ідентифікації екіпажу.

У відомстві наголосили, що РФ використовує цей огляд суден як елемент політичного та економічного тиску на Україну, але судна не затримують, а оглядають, тож "формально росіяни нічого не порушують".

Президент України Петро Порошенко віддав накази українським військовим, спрямовані на припинення масових затримань суден, що прямують через Керченську протоку.

Також Порошенко не виключив, що Росія планує атаку на порт у Маріуполі і, можливо, військову операцію в Азовському морі.

В МЗС кажуть, що "питання Азову" наразі має "штучно створене загострення в інформаційному полі", а дії росіян, фактично, не суперечать міжнародному морському праву.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"powered by lun.ua