У Росії є умова для повернення Сенцова в Україну - НГ

Неділя, 30 вересня 2018, 19:38

Головною умовою для повернення політв'язня, незаконно засудженого в РФ українського режисера Олега Сенцова в Україну є видача Росії її громадян, засуджених у США.

Про це пише "Новая газета" з посиланням на джерело, близьке до переговорів щодо обміну полоненими між Росією і Україною.

Зазначається, що йдеться про росіян Віктора Бута і Костянтина Ярошенка, а також про Марію Бутіну, яка перебуває під арештом у Штатах.  

За словами джерела НГ, Москва "готова обговорювати таку "гуманітарну акцію" безпосередньо з Вашингтоном, а Україна не буде стороною переговорів.

При цьому видання зазначає, що офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова заявила, що "не в курсі" таких ініціатив.

Як заявив адвокат Сенцова Дмитро Дінзе, йому нічого не відомо про подібну конфігурацію, проте він вважає її "робочою", пише НГ.

"Якщо є реальна готовність (влади РФ - ред.) до обміну, то і ми готові обговорювати конкретні дії. Нам лише потрібно розуміти, наскільки серйозні ці розмови", - зазначив Дінзе.

На думку заступника директора Amnesty International Дениса Кривошеєва, у чию зону відповідальності входить Східна Європа та Центральна Азія, до можливого обміну Бута, Ярошенко і Бутиної на Сенцова можуть виникнути питання у міжнародних правозахисних організацій.

"Треба розуміти, що Сенцов засуджений політично мотивованим судом, осудні йому дії неспіврозмірні звинуваченням, вина його не була встановлена: він має бути звільнений. При цьому щодо Бута є серйозні питання", - зазначив Кривошеєв.

Видання нагадує, що бізнесмена Віктора Бута було затримано у 2008 році у Таїланді за запитом Вашингтона, у 2012 році його засудили до 25 років в'язниці за торгівлю зброєю та підтримку терористичних груп.

Костянтина Ярошенка затримали у Ліберії і екстрадували до США у 2010 році, де йому пред'явили звинувачення в контрабанді наркотиків і засудили до 20 років в'язниці, а Марію Бутину заарештували у США в липні 2018 року за підозрою в роботі в якості іноземного агента без необхідної реєстрації, змові з метою роботи на іноземну державу і спробах "розвивати зв'язки з особами в США і проникати в організації, що мають вплив на американську політику".

Український режисер Олег Сенцов був затриманий у травні 2014 року. У серпні 2015 Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив його до 20 років колонії суворого режиму за нібито підготовку терактів в анексованому Криму. 

Сенцова утримують у російській колонії "Білий ведмідь" в Ямало-Ненецькому автономному окрузі РФ.

14 травня 2018 року Сенцов оголосив голодування з вимогою відпустити всіх українців, яких утримує Росія. 

У червні уповноваженому Верховної Ради з прав людини Людмилі Денісовій кілька разів відмовили у зустрічі з Сенцовим. Українського консула та лікарів до нього також не допускають. 

У серпні комісія з питань помилування в Ямало-Ненецькому автономному окрузі РФ відхилила два клопотання про помилування Сенцова. У Кремлі наполягають, що Сенцов має просити про помилування сам.

10 вересня стало відомо, що Сенцов написав заповіт на свою творчість на випадок смерті.

28 вересня в управлінні Федеральної служби виконання покарань по Ямало-Ненецькому автономному округу повідомили, що Сенцова вивезли з колонії до міської лікарні, згодом російські тюремники опублікували фото незаконно засудженого українця під час обстеження. Представники російської влади запевняють, що стан Сенцова, який голодує вже 140-й день, "стабільний".

Представник України в гуманітарній підгрупі ТКГ у Мінську Ірина Геращенко заявляла, що Україна готова передати Росії 36 росіян заради звільнення українських політв'язнів з РФ і пропонувала обговорити це на засіданні групи в Мінську. Однак РФ на дану пропозицію ніяк не відреагувала. 

powered by lun.ua