CPJ: За президентства Зеленського журналістів продовжують наражати на небезпеку

Неділя, 10 листопада 2019, 14:07

Свободу слова та безпеку журналістів не забезпечують шляхом криміналізації діяльності, або шляхом запровадження будь-яких обмежень, а деякі ідеї у законодавчій сфері, що зараз обговорюються, можуть негативно позначитись на безпеці журналістів чи свободі ЗМІ. 

Джерело: коментар координаторки програм CPJ (Комітет захисту журналістів) в Європі та Центральнїй Азії Гульнози Саїд "Голосу Америки

Деталі: Зокрема, занепокоєння викликає заява міністра культури, молоді та спорту Володимира Бородянського, який висловився за посилення відповідальності журналістів за маніпуляцію інформацією.

Дослівно: "Коли намагаються криміналізувати якусь діяльність, це викликає занепокоєння. Свободу слова та безпеку журналістів у будь-якій країні не забезпечують шляхом криміналізації діяльності, або через запровадження тих чи інших обмежень".

Також оголошення про можливу ініціативу парламентської фракції "Слуга народу" передбачити можливість санкцій для збиткових ЗМІ викликає занепокоєння: не влада, а глядачі та читачі мають вирішувати, чи є те чи інше ЗМІ життєздатним, зазначає Саїд.

Дослівно: "Влада не має вирішувати, які ЗМІ є життєздатними, або добрими з політичної точки зору, або хто є гарним журналістом та інше. Не варто, щоб парламент дивися на ЗМІ з точки зору того, наскільки вони прибуткові". 

Щоб змінити ситуацію, насамперед уряду варто приділити увагу захисту журналістів-розслідувачів, вважає експерт. 

Пряма мова Саїд: "Якщо нова влада України хоче продемонструвати повагу до безпеки журналістів та захисту ЗМІ, насамперед, потрібно поважати і підтримувати проекти журналістів-розслідувачів, такі як "Схеми", не наражати їх на небезпеку, а, на жаль, це трапилось з журналістами "Схем" та "Слідства" та іншими за Порошенка і, на жаль, це триває і за президентства Зеленського".

Також представниця CPJ заявила, що хоча хоча "дружня риторика президента до преси", на її думку, присутня, прихід Володимира Зеленського на посаду не призвів до докорінних змін у ситуації зі свободою ЗМІ в Україні. 

"Стосовно того, як власне журналісти оцінюють цю ситуацію - очевидно, від нового президента є великі очікування, бо багато українців пов‘язували надії з його обранням і досі, гадаю, не відбулось істотних змін в плані політичного середовища для журналістів, за виключенням обміну полоненими з Росією. В цьому випадку ми бачили звільнення Романа Сущенка і повернення його до України", - зазначила координаторка CPJ. 

Нагадаємо,

  • Раніше президент України Володимир Зеленський доручив Кабінету міністрів до кінця 2019 року розробити і внести на розгляд Верховної Ради законопроект щодо врегулювання діяльності медіа в Україні, де передбачити, зокрема, "положення про вимоги та стандарти новин".
  • Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський заявив у свою чергу, що уряд не збирається регулювати стандарти новин, а слова в указі президента про "вимоги і стандарти новин" є термінологічним непорозумінням.powered by lun.ua