Слідство у справі Шеремета підозрює 5 осіб

Четвер, 12 грудня 2019, 17:48

Слідство у справі про вбивство журналіста Павла Шеремета підозрює щонайменше п’ятьох людей: медсестру одного з парашутно-десантних батальйонів Яну Дугарь, лікаря й волонтера Юлію Кузьменко, музиканта й добровольця Андрія Антоненка, добровольців Владислава та Інну Грищенків.

Про це керівники правоохоронних органів повідомили на брифінгу у Києві, тоді як обшуки у підозрюваних тривають.

Начальник кримінальної поліції Євген Коваль розповів, як встановлювали цих осіб, які засвітилися у різних справах і спершу не виглядали як група. Допомогли правоохоронцям у цьому непрямі докази та записи телефонних розмов.

Проаналізувавши інформацію щодо 35 подібних злочинів, слідство з чотирьох основних версій вбивства Шеремета – помилка в об’єкті злочину, побутові та міжособистісні мотиви, професійна діяльність чи дестабілізація – зупинилося на останній версії: дестабілізація ситуації в державі шляхом вбивства відомої особи.

Особливу увагу слідчих привернули два злочини: підрив електроопори в Херсонській області 21 листопада 2015 року та невдалий замах на бізнесмена Ч. у Косові Івано-Франківської області влітку 2018 року

Одним із фігурантів був Андрій Антоненко, який проживає поблизу місця убивства Шеремета. Він тісно спілкувався з Юлією Кузьменко та громадянином К, "Електриком" (Петром Кияном – ред.).

Із ними спілкувалися також громадянин В., псевдо "Пістолет" (Іван Вакуленко – ред.), Владислав Грищенко ("Буча") та Інна Грищенко ("Пума"), які причетні до замаху в Косові.

Коли Грищенків затримали, слідчі зафіксували, що на судові засідання ходять друзі затриманих, – і виявили групу.

Коваль показав записи, які свідчать: виклик на допит у справі Шеремета одного з членів групи не викликав подиву у членів групи і сприймався ними як загроза.

Після першої повістки представники групи занервували – Ваня-"Пістолет" покінчив життя самогубством наступного дня після виклику на допит, "Електрик" намагався накласти на себе руки.

Інна Грищенко розцінила самогубство "Пістолета" як сприятливий для них факт: мовляв, усе складається "так, як нам треба". Вона говорила чоловікові Владиславу (це є на записах): "Він не вивіз Шеремета. Думаю, що Шеремет – це було останнє… Тобі це буде в плюс, тепер вертіти будемо, як хочемо".

"Ми виокремили підозрюваних у вбивстві Павла Шеремета: Яна Дугарь, Юлія Кузьменко, Антоненко і подружжя Грищенків. А крім цього слідство надало на експертизу… відеозразки з камер, розташованих поблизу місця вбивства Шеремета", – сказав Коваль.

 
Підозрювані у вбивстві Шеремета

Слідство провело аналіз ходи фігурантів. До експертиз залучили навіть американського експерта Бірча. 

Зокрема, Яна Дугарь потрапила на камери і її ідентифікували як людину, яка знімала камери відеоспостереження поблизу місця вбивства Шеремета.

 

За версією правоохоронців, вибухівку під авто співзасновниці "Української правди" Олени Притули, яким користувався Шеремет, закладала Юлія Кузьменко, а допомагав Андрій Антоненко.

 
Скрін-шот

Антоненка ідентифікували за специфічним принтом на одязі. У ньому він фігурував на фото разом із "Нациком" на місці двох підривів електроопор у Чаплинці. Такий же принт був на одязі людини, поміченої поблизу місця вбивства Шеремета.

 
 
 
 

У замаху в Косові було використано саморобний вибуховий пристрій, майже ідентичний до того, яким підірвали автомобіль Шеремета. Грищенка до Косова возив "Пістолет" – і сліди їхніх ДНК виявили на вибуховому пристрої.

Грищенка затримали першим – і тоді за його автомобілем приїжджав "Електрик". Таким чином слідство зв’язало дві групи, які фігурували в різних справах.

6 разів судимий Владислав Грищенко ("Буча") здав замовника іншого вбивства у 2016 році, але він привласнив деяке майно того замовника, тож у його чистих помислах слідство сумнівається. Інна Грищенко ("Пума") за час участі в АТО придбала дві квартири й авто.

Коваль зазначив, що у справі Шеремета поліцейські: здійснили 800 вийомок документів і інформації, зокрема в мобільних операторів; допитали більше 3700 осіб; призначили й провели 47 експертиз, зокрема комплексних;, відпрацювали 570 будинків і близько 4300 квартир; проаналізували понад 80 мільйонів телефонних з’єднань і 40 тисяч абонентів; дослідили відеозаписи з 221 камери спостереження (тривалість записів становив від 5 діб до 2 місяців).

Також слідчі склали схему ймовірного руху злочинців.

Знати більше: Буча та Пума. Як арешт добровольців може бути пов'язаний зі справою Шеремета

3 роки без відповіді. Що відбувається у розслідуванні вбивства Павла Шеремета

Що відомо про людей, яких підозрюють у причетності до вбивства Шеремета

Передісторія:

  • Один із керівників "Української правди" Павло Шеремет загинув від вибуху вранці 20 липня 2016 року. Йому підклали вибухівку під автомобіль.
  • Поліція кваліфікувала вбивство за статтею "умисне вбивство, вчинене способом, небезпечним для життя багатьох осіб".
  • Слідство схилялося до версії про професійні мотиви убивства, але за три роки ні організаторів, ні виконавців вибуху не встановило.
  • У травні 2017 року "Слідство.Інфо" оприлюднило фільм "Вбивство Павла", зроблений із представниками міжнародної мережі журналістів-розслідувачів OCCRP. У ньому були нові деталі, пропущені слідством, – зокрема, виявлені за допомогою записів із камер відеоспостереження.
  • Днями учасник АТО Владислав Грищенко заявляв, що слідство пропонувало йому визнати себе винним у справі вбивства журналіста Павла Шеремета

Олена Рощенко ,УП, доповнено


powered by lun.ua