Нардепів просять не голосувати за закон "про захист влади від журналістів"

Вівторок, 30 червня 2020, 13:11

Національна спілка журналістів України та окремі представники медіа закликають народних депутатів не підтримувати у другому читанні законопроект "Про медіа", бо він містить загрози для свободи слова.

Джерело: заява голови Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка та звернення представників ЗМІ й громадських організацій України щодо проєкту закону "Про медіа" (№2693

Деталі: НСЖУ ознайомилася з доопрацьованим текстом законопроєкту Олександра Ткаченка, який тепер є міністром культури та інформаційної політики. Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики має розглянути цей документ 1 липня.

Національна спілка журналістів стверджує, що законопроєкт "у багатьох положеннях копіює значну кількість норм попередньої версії, яка викликала справедливу критику спільноти" ще після оприлюднення наприкінці минулого року.

Так у тексті нового документу не враховано жодної з пропозицій, поданої НСЖУ після широких консультацій із регіональними журналістами і журналістськими колективами. На думку Спілки, посилення регулювання медіа в час, коли незалежні ЗМІ закриваються або скорочують обсяг і штат, вказує на нечутливість влади до реальних потреб суспільства.

НСЖУ, обурюється, що автори проєкту закону "Про медіа" пропонують скасувати низку законів, які гарантують права журналістів чи забезпечують економічні засади діяльності медіа. Тому в разі його прийняття права журналістів будуть значно звужені.

Спілка зазначає, що діяльність друкованих ЗМІ та інформагентств в Україні уже врегульована, а для онлайн-медіа потрібен окремий закон.

У наявному законопроєкті збережено ідею "мега-контролю" над усіма медіа, включно з інтернет-виданнями, а функцію регулятора покладено на "політично заангажовану" Національну раду з питань телебачення і радіомовлення, додає НСЖУ.

НСЖУ заявляє, що Нацрада регулює телерадіопростір із обмеженим частотним ресурсом, а в інтернеті "місця вистачає всім" і "головним арбітром роботи інтернет-медіа має бути читач". А для реагування на можливі порушення законодавства є правоохоронні органи й суди.

За словами Томіленка, "медіа-регулятори інтернету в цивілізованих країнах якщо і виникають, то лише після широких суспільних дискусій та винятково на умовах політичної незалежності".

Дослівно: "Проект закону "Про медіа" – це не закон для захисту медіа. Це не про посилення захисту, не про права журналістів, не про державні гарантії незалежності медіа (в тому числі економічної незалежності!), не про відповідальність посадовців і політиків за тиск на журналістів. Це законопроект про захист влади від журналістів, про санкції, про контроль за поширенням інформації і думки…

За свої потуги обмежити свободу слова колишній медійник та екс-міністр Володимир Бородянський вже отримав тавро "Ворог преси". Закликаємо народних депутатів не повторювати його помилок і не підтримувати законопроект, який містить загрози згортання свободи слова, посилення тиску і впровадження цензури з боку влади.

НСЖУ вимагає направити законопроект про медіа до Венеціанської комісії для аналізу на його відповідність європейським стандартам та зобов’язанням України перед Парламентською Асамблеєю Ради Європи.

НСЖУ готова сприяти аналізу законопроекту з боку визнаних міжнародних журналістських організацій. Ми готові направити його Представнику ОБСЄ з питань свободи медіа, до Міжнародної та Європейської федерацій журналістів для врахування їх експертної позиції.

Спілка журналістів як найбільший об’єднаний голос журналістської спільноти України очікує від Верховної Ради України і президента Зеленського законопроектів, спрямованих на посилення захисту прав журналістів. Нам потрібен омбудсмен, який захищатиме наші права, а не регулятор-цензор, який надсилатиме штрафи за критичні публікації.

Спілка журналістів залишається відкритою для співпраці і готова брати участь у вдосконаленні медійного законодавства, яке сприятиме розвитку медіа і утвердженню свободи слова в Україні".

Інші подробиці: Близько 70 представників ЗМІ та громадських організацій України також підписали звернення з приводу законопроєкту "Про медіа" до президента, голови Верховної Ради, голів профільних комітетів парламенту, а також голови представництва Євросоюзу в Україні та в.о. голови Офісу Ради Європи в Україні.

"Ми не підтримуємо законопроєкту №2693 "Про медіа", запропонованого низкою народних депутатів, оскільки він порушує право на свободу вираження поглядів, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод", – йдеться у колективній заяві.

Її автори заявляють, що законопроєкт передбачає можливість блокування будь-кого в інтернеті і можливість скасування реєстрації медіа на підставі дуже широко сформульованих причин.

УП, доповнено
Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою.
11:46
Колаборанти на Запоріжжі не готові назвати дату "референдуму"
11:41
У Копенгагені стартує оборонна конференція північноєвропейських союзників з підтримки України
11:32
Реструктуризація зовнішнього боргу України допоможе заощадити 6 мільярдів доларів
11:28
Військовий "Амазон": Резніков розказав про задачі "Агенції оборонних закупівель" і кадрові рішення
11:22
відео В окупованому Маріуполі бунтують комунальники: вимагають зарплату
11:17
В Іспанії запустили найбільшу в Європі сонячну електростанцію
11:12
Результати основної сесії НМТ: 200 балів з математики набрали майже 6 тисяч людей
11:02
Долар по 29 – нездійсненна мрія: що буде з курсом гривні після війни
10:52
Міністр оборони Резніков: У нас зі зброєю, як каже Залужний, "разносортіца". Але беремо все, що можемо
10:52
Міністр оборони Польщі: ми не послабили свою обороноздатність, допомагаючи Україні
Усі новини...