Українські хакери зламали департамент пропаганди Конашенкова і показали, як він працює

Понеділок, 27 листопада 2023, 11:36
Українські хакери зламали департамент пропаганди Конашенкова і показали, як він працює
Скрін з російської системи монітингу ЗМІ "Катюша", Інформнапалм

Українські хакери проникли в Департамент інформації та масових комунікацій Міністерства оборони Росії, який очолює Ігор Конашенков, та отримали доступ до російської системи моніторингу та аналітики медіа "Катюша".

Джерело: розвідувальна спільнота InformNapalm із посиланням на хакерів "Кібер Спротиву"

Дослівно IN: "Співробітники департаменту та підконтрольні йому пресслужби військових округів та флотів постійно аналізують інформаційне поле РФ. Все, що прямо чи опосередковано повʼязано із новинами про діяльність ВС РФ, відображається у різних звітах. При чому окремо аналізуються публікації іноземних медіа". 

Реклама:

Деталі: InformNapalm оприлюднив приклади "щоденних оглядів ЗМІ", які готує департамент. Спільнота повідомляє, що щотижня його очільнику Конашенкову на затвердження надсилають звіт про кількість випущених матеріалів та темпи виконання планів.

 
скрін зі звіту

Пізніше цей документ розсилають разом із запланованими інформаційними заходами у Збройних силах РФ на наступний тиждень та тижневим звітом щодо друкованих ЗМІ всім начальникам пресслужб округів, родів військ, флотам тощо.

 
 

Для збору інформації щодо діяльності ЗМІ використовується інформаційно-аналітична система онлайн моніторингу "Катюша". InformNapalm повідомляє, що хакери отримали доступ до цієї системи і мали змогу проаналізувати її властивості.

ВІДЕО ДНЯ

Дослівно IN: "Для обізнаних в системах моніторингу медіа "Катюша" – це система, яка є своєрідним російським аналогом SemanticForce (платформа для моніторингу та аналітики медіа - ред.).

Розробник – приватна компанія "M13". Вони стверджують, що спеціалізуються на інформаційних технологіях у сфері медіамоніторингу. Мають три системи: "Арсенал", "Арена" та "Катюша". 

Їхнє ПЗ використовують в адміністрації президента РФ, уряді, федеральних міністерствах і відомствах, регіональних державних органах виконавчої влади, комерційних компаніях і громадських організаціях. У 2021 році МО РФ купила ліцензію на користування "Катюшею", виділивши на це 320 млн. руб. до 2023 року включно". 

Більше деталей: За даними розробника, база "Катюши" складає 40 тисяч джерел: російські федеральні та регіональні медіа, іноземні російськомовні та "ключові" іноземні медіа. 

Розробник заявляє, що вона надає можливість класифікації інформації за часом, темами, рубриками, іменованими об’єктами і типами ЗМІ;  оцінку якості інформації за тональністю та охопленням аудиторії; можливість моніторингу ключових російських друкованих медіа; моніторинг як традиційних ЗМІ, так і нових медіа (соцмережі); виведення головних інформаційних подій дня, тижня або обраного періоду; виявлення скоординованих інформаційних атак.

Також в систему "підтягуються" щотижневі та щомісячні звіти щодо іноземних ЗМІ.

При цьому "Катюша" в реальному часі показує пости, що публікуються у "Вконтактє", "Telegram", "ЖЖ", "Однокласніки" тощо. Facebook та Instagram вона теж "підтягує", але в незначній кількості. Фіксуються відео з YouTube, у тому числі з українських YouTube-каналів.

Дослівно IN: "Втім, аналізуючи цю систему ми прийшли до висновку, що "Катюша" – це така собі "потьомкінська дєрєвня". Очевидно, що ДІМК МО РФ використовує її для звітності. 

Система явно некоректно відображає тональність повідомлень. Негативні повідомлення про ЗС РФ та військово-політичне керівництво РФ або не враховуються, або позначаються нейтральними. Це таке собі окозамилювання – "всьо харашо, прєкрасная маркіза", жодного негативу про лучезарного Путіна чи армію, жодних невдач. Такий собі цифровий Конашенков – "патєрь нєт".

Ще більше деталей: Крім того, як наголошує InformNapalm, Система аналізує переважно російський інформаційний простір. Західні і українські медіа присутні в базі, але їх потрібно шукати вручну. На "загальну картину" українські та західні джерела не впливають, а будь-який аналіз переважно базується тільки на російських цензурованих і самоцензурованих джерелах. 

 

Таким чином, як зазначає InformNapalm, цінність такої системи лише у віддзеркаленні російської інформаційної дійсності: чудово простежуються розгалужена мережа підконтрольних медіа, скоординовані інформаційні хвилі, тотальна цензура.

Негативні новини в системі теж були. Однак на одну негативну новину розгалужена російська система пропаганди накидує десятки позитивних новин.

Хакери "Кібер Спротиву" також знайшли лист Конашенкова до заступника гендиректора ВГТРК ("Россия-1", "Россия-24") Шестакова. В ньому згадуються "неблагонадійні" російські Telegram-канали. Хакери не отримали сам додаток з переліком цих каналів. Однак, як видно з внутрішньої системи ДІМК МО РФ, військові пропагандисти Росії роблять сегрегацію за надійними та ненадійними каналами в Telegram. 

InformNapalm наголошує, що лист Конашенкова щодо "неблагонадійних" каналів датований 14 листопада – через день після заяви російських ЗМІ щодо "жесту доброї волі" групи військ "Днєпр" на Херсонщині.

Тоді російські медіа опублікували  і незабаром"анулювали" новину про відступ російських військ. В Україні заявили, що це російська інформаційна спецоперація і ніякої підготовки росіян до відступу не спостерігається.

Таким чином, як вважає InformNapalm, це була спроба "підловити" нелояльні Telegram-канали. 

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Усі новини...