Большая игра. За что развернули борьбу Яценюк и Порошенко

Четверг, 28 января 2016, 11:37
Большая игра. За что развернули борьбу Яценюк и Порошенко
УНИАН

В уряді кипить робота. До 16 лютого там мають підготувати звіт, після якого стане зрозуміло – чи лишається Арсеній Яценюк прем’єр-міністром України і якими будуть зміни в Кабміні.

Поки президентська і прем’єрська команди зайняті набагато важливішими питаннями – протистоянням між собою. Здавалося би - наприкінці минулого року  Порошенко та Яценюк поховали сокиру війни, розповсюдили  спільну заяву, де зазначили, що в критичній для країни ситуації варто об'єднуватися  та  домовилися, що зміни в уряді носитимуть косметичний характер.

Проте перемир'я тривало недовго. Нова серія  протистояння почалася після заяв Яценюка щодо необхідності проведення всенародного референдуму для внесення змін в Конституцію. Проте, як зазначають співрозмовники "Української правди" в оточенні Яценюка, це була реакція прем'єра на  невиконання  деяких  обіцянок з боку президентської команди.

Отже, в неділю Яценюк своїми заявами здивував своїх політичних партнерів. Подібна самостійність прем’єра дуже не сподобалася президенту і його оточенню.

– Своєю заявою Арсеній дав привід сказати президенту і його людям, що він ненадійний партнер, – зітхає один із депутатів від НФ.

"Українська правда" з’ясувала, що за розмова була між Порошенком і Яценюком після заяв останнього, до чого готуються в БПП, і яких кандидатів голова уряду не хоче бачити в Кабміні.

Яценюк і штанга

У понеділок 25 січня в Адміністрації президента відбулося засідання так званої стратегічної сімки – куди окрім Петра Порошенка і Арсенія Яценюка входять люди з їх найближчого оточення. З боку президента – голова АП Борис Ложкін, спікер Володимир Гройсман, голова РНБО Олександр Турчинов і голова фракції БПП Юрій Луценко. З боку Яценюка – голова МВС Арсен Аваков, який також був присутнім на засіданні, незважаючи на охолодження відносин між ним і президентом через конфлікт з Саакашвілі.

Засідання тривало шість з половиною годин.

Головна тема – недільний випад Яценюка, який в своїй "10 хвилинці з прем’єром" виступив за проведення референдуму щодо змін до Конституції України. Трохи пізніше цю ідею в своєму Facebook конкретизував Арсен Аваков.

– Єдиною умовою голосування фракції "Народного фронту" з найважливіших питань Конституції України може бути вердикт референдуму українців. Ніяк інакше, – написав Аваков.

Одразу кілька співрозмовників УП розповідають, що заяву щодо Конституції Яценюк узгоджував зі своїм найближчим оточенням – Аваковим і міністром юстиції Павлом Петренком. Цією заявою лишилися невдоволені також західні партнери України, а депутати від БПП отримали команду порівнювати пропозицію Яценюка із тим, що раніше говорив Віктор Медведчук.

Поведінка Яценюка змусила нервувати і Порошенка. Під час засідання сімки він емоційно захищав Мінський процес, наголошуючи що його зрив означає відновлення війни.

Яценюк намагався апелювати, стверджуючи, що його заява була не про внесення змін до діючої Конституції, а про новий Основний закон.

Потім Яценюку поставили питання – навіщо він взагалі це почав. Мовляв, рік закінчили нормально – є податковий кодекс, бюджет і коаліція.

– Він відповів, що це його реакція на підготовку Сергієм Березенком дострокових парламентських виборів на осінь, – переказує зміст один із учасників зустрічі.

Читайте также
Дострокові вибори вкрай невигідні НФ, рейтинг якого зараз знаходиться у межах статистичної похибки. І між Яценюком та Порошенком минулого року було досягнуто домовленості, що найближчим часом ніяких виборів не буде. Проте на Банковій звикли проробляти декілька варіантів, і зараз на всякий випадок розглядають і можливість того, що у разі політичної кризи вони все ж таки відбудуться.

Далі заговорили про зміни в уряді після звіту. Яценюк запитав, чого хоче БПП у оновленому Кабміні. На що почув прізвища двох кандидатів – Віталія Ковальчука, якого розглядають на пост першого віце-прем’єра, і Павла Рябікіна, який може обійняти посаду міністра інфраструктури.

Минулого тижня ці кандидатури озвучив перший заступник фракції Ігор Кононенко, за що отримав порцію критики і з боку однопартійців, оскільки ніякі прізвища не обговорювалися на засіданні БПП.

– Яценюк промовчав на засіданні, але в коридорі, вже після закінчення сказав "Хєр вам, а не Ковальчук!", – каже один із учасників зустрічі.

Піти працювати в Кабмін – особисте бажання Ковальчука, який наразі обіймає посаду першого заступника голови АП. Ковальчук хоче повернутися до публічної політики, чого йому не вистачає в АП. Співрозмовники УП як в НФ, так і в БПП говорять, що на перемовинах щодо кандидатів в уряд у президентської і прем’єрської команди є право вето на того чи іншого кандидата. Тож Яценюк, на переконання співрозмовників в БПП, збиватиме як Ковальчука, так і Рябікіна.

– Ковальчук непростий, це головний біль для Яценюка, бо він публічно буде не погоджуватися з прем’єром, а Арсеній в Кабміні звик класти ноги на сусіднє крісло, – каже співрозмовник в БПП.

Щодо Рябікіна, то і тут є просте пояснення – міністерство інфраструктури є важливим для Яценюка – у першому Кабміні його очолював його близький товарищ Максим Бурбак, так само від прем’єрської квоти на посаді керівника "Укрзалізниці" працював Максим Бланк. Проте згодом людей Яценюка з міністерства витіснили. То ж голова уряду намагатиметься таким чином вести торги, наприклад, за призначення своїх людей на посаду голови "Укрзалізниці" чи інших важливих структурних підрозділів міністерства.

– Яценюк пішов в ва-банк і атакує. Але насправді усі хочуть його збити. Питання у тому, що голоси за зняття можна знайти, а за призначення – поки що ні. Тож існує ризик, що весь Кабмін залишиться в статусі виконуючих обов’язки – говорить співрозмовник, близький до Порошенка.

Ще одна проблема президентської команди – коротка лава запасних. Порошенку поки що нікого запропонувати замість Яценюка.

Наразі як і кілька місяців тому є дві кандидатури – спікер Володимир Гройсман і голова РНБО Олександр Турчинов, який дистанціювався від Яценюка і Авакова, і тяжіє до президента. Щодо Саакашвілі, якого на Банковій також розглядали в якості прем’єра, то для його кандидатури поки що немає голосів у залі – НФ категорично проти його можливого призначення.

"Українська правда" вже писала, що в грудні Порошенко і Яценюк домовилися, що останній може піти з посади після закінчення опалювального сезону.

– Питання Кабміну буде вирішуватися не раніше березня, оскільки звіт уряду очікується до 16 лютого, а значить, є простір для перемовин, – говорить один із депутатів від НФ.

– Або Яценюк приймає кадрові пропозиції коаліції, або відмахнеться. Але тоді прем’єром він не буде, – обурюється співрозмовник в БПП.

Джерела в команді президента не виключають можливості проведення дострокових парламентських виборів.

Але поки це виглядає як блеф.

На те є кілька причин – по-перше для Порошенка якщо вони і вигідні, то як можна раніше, оскільки згідно результатів внутрішніх соцопитувань президентський антирейтинг і недовіра зростають. Але у Порошенка є план. Якщо взяти БПП, умовну партію Саакашвілі і розбити "Опозиційний блок" партією "Наш край", яка є сателітом БПП, то на трьох можна отримати 51%, тобто більшість в парламенті.

Проте щоб проводити дострокові вибори, потрібен привід – розвал коаліції. І це вже залежить від малих фракцій у парламенті, які давно грають у свою гру.

Гра малих

Ввечері середи 27 січня фракція "Самопомочі" нарешті ухвалила рішення про відкликання з посади міністра АПК Олексія Павленка.

– Міністру ми вдячні за його діяльність і за його якісні дії, зокрема, в частині дерегуляції АПК, але в умовах, що склалися, ми вирішили відкликати його з уряду. Ми також вирішили озвучити недовіру до уряду і вважаємо за доцільне сформувати новий уряд з новим прем’єром, – сказав УП лідер фракції Олег Березюк.

У "Самопомочі", яка бачить в якості прем’єра Саакашвілі, вже є кандидат на заміну Павленку. Це нардеп, віце-президент Української зернової асоціації Іван Мирошніченко, який за даними УП раніше лобіював на посаду Павленка. Але, за словами співрозмовників у міністерстві, останній занадто швидко став самостійний і це не сподобалося Мирошніченку.

Джерела в НФ розповідають, що ця кандидатура також не влаштовує Яценюка, і він не хоче її затверджувати. Це викликає невдоволення у "Самопомочі", яка давно зайняла позицію внутрішньої опозиції всередині коаліції. Проте в БПП сумніваються, що фракція Садового вдасться до радикальних дій і вийде з парламентської більшості. Мовляв, Садовий боїться конкуренції з Саакашвілі у разі дострокових виборів, умовна партія якого може відібрати частину електорату "Самопомочі".

Свою гру веде і Тимошенко.

– Тимошенко, наскільки я знаю, телефонувала Садовому з пропозицією виходити з коаліції, але той відмовився, – говорить співрозмовник в "Батьківщині", проте Березюк це спростовує.

Можливо, Тимошенко була б і готова розіграти карту дострокових, але вихід однієї "Батьківщини" коаліції нічого не вирішує.

Натомість між БПП і НФ йде боротьба і за прихильність Олега Ляшка, який може повернутися до коаліції і в обмін на делегування своїх представників на посади віце- прем’єра і міністра екології.

Публічно Ляшко розповідає, що вже надіслав президенту і прем’єру низку політичних і економічних вимог, за яких він може повернутися в коаліцію. 21 голос фракції Ляшка може стати чудовою подушкою в коаліції як для БПП, так і для НФ.

Якими б не були торги і як би не змінювалися конфігурації, одне зрозуміло точно: країна не має бути заручником шантажу і нарцисизму з боку голови уряду, чий рейтинг близький до нуля, неприязні президента до прем’єра чи голови МВС, а також побоювань окремих фракцій втратити електоральну підтримку.

Все це заважає робити одне – реформувати країну, де відбулися дві революції і триває війна. Про всяк випадок. Може, хто забув.

Роман Кравець, Марія Жартовська, УП

Реклама:
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Главное на Украинской правде