"Дуче" Ляшко. Как главный "радикал" готовится к выборам президента

Среда, 1 августа 2018, 07:00
Дуче Ляшко. Как главный радикал готовится к выборам президента

Політики нерідко вчаться в акторів майстерності публічних виступів. Але є політики, у яких повчитися можуть і актори. Таким вчителем точно міг би стати Олег Ляшко.

Лідер "Радикальної партії" – справжній профі ораторського мистецтва та король популізму. Він як ніхто інший любить увагу та скупчення телекамер. Життя Ляшка нагадує реаліті-шоу, режисером якого є сам політик.

Він може співати в караоке в прямому ефірі на Facebook, грати під дощем у волейбол, телефонувати в ефірах телеканалів до прем’єр-міністра і вимагати від нього розібратися із затримкою пенсій.

У парламентські дні Ляшко з’являється на публіці не сам, а з повним складом своєї фракції. Кожного дня перед початком засідання Ради депутати "Радикальної партії" чекають на свого "вождя" в кулуарах. Їхнє завдання просте – стояти поруч зі своїм лідером, поки він спілкується з журналістами. Таким чином, Ляшко сигналізує виборцям, що в нього є команда й однодумці.

Що цікаво, під час виступів по правий і по лівий бік від нього стоять народні депутатки Валерія Заружко та Альона Кошелєва.

Така розстановка парламентарів невипадкова – бек-офіс Ляшка радить йому частіше з’являтися поруч з жінками, щоб підкреслювати його мужність.

 
Бек-офіс Ляшка радить йому частіше з’являтися поруч з жінками, щоб підкреслювати його мужність

У вищих кабінетах країни навіть ширяться розмови, що недавнє одруження Ляшка було технічним ходом, розрахованим на консервативний східний електорат.

Хоч Ляшко намагається показувати себе як відкритого політика, розповідати про свою виборчу кампанію він не захотів.

"Я не буду давати коментарів брехунам", – провокативно відбивався він від запитань кореспондента УП.

Ми продовжуємо цикл матеріалів про підготовку до виборів найрейтинговіших кандидатів у президенти. Цього разу "Українська правда" розповідає про "авторитарного" Олега Ляшка.

Відклав вила на потім

Раніше Олега Ляшка часто порівнювали з епатажним лідером російської партії ЛДПР Володимиром Жириновським. Але сам лідер "радикалів", вочевидь, хотів би, щоб його порівнювали з грізними диктаторами.

 
Сам лідер "радикалів", вочевидь, хотів би, щоб його порівнювали з грізними диктаторами

Зі своїми підопічними Ляшко досить авторитарний та жорсткий. Він абсолютно спокійно може кричати на своїх депутатів, не цураючись лайки. Минулого року журналіст УП був свідком, як він нахабно розмовляв зі своєю правою рукою в партії, депутатом Андрієм Лозовим.

"Тихо, я тобі сказав! Мовчи, поки лідер говорить", – наказував Ляшко своєму депутатові, коли вони обоє спілкувалися з журналістами нашого видання.

"Олег Валерійович поводиться так, ніби вже став президентом. Дуже зверхній, авторитарний. Йому мають усі догоджати: коли треба, може похвалити, коли йому щось не подобається – матюкається", – згадує про Ляшка один з його колишніх соратників.

Статус "вождя" підтверджується і його поведінкою. У будівлі парламенту Ляшко з’являється виключно в супроводі тілоохоронців. Його постійно супроводжують не менше двох бодігардів, які стережуть Ляшка, навіть коли він їсть у буфеті.

До прикладу, крім лідера РПЛ з охороною до Верховної Ради заходять лише один з лідерів депутатської групи "Відродження" Віталій Хомутиннік та колишній глава АП часів Януковича Сергій Льовочкін.

Завдяки складному минулому в Ляшка "вималювався" дуже цікавий політичний образ. Це історія простого хлопця з села, який провів дитинство в дитячому будинку і самостійно досяг усіх можливих вершин.

У спілкуванні з виборцями політик намагається залишатися тим самим хлопцем із села. Він грає з себе борця за права бідних українців, спілкується суржиком, на знак протесту може привести корів до будівлі Кабінету міністрів, а часом і землею перекусити.

Але під час наступної кампанії цей образ буде розширюватися через бажання захопити східний електорат. Раніше Ляшко позував на камери з вилами в руках в оточенні селян, однак тепер усе частіше він фотографується в касці металургів.

 
Раніше Ляшко позував на камери з вилами в руках в оточенні селян, однак тепер усе частіше він фотографується в касці металургів

На його сторінці можна знайти фото, як політик відвідує заводи, спілкується з робочими. "Я буду все життя ходити в касці!", – запевняв Ляшко у своєму відео-привітанні в День металурга.

Читайте также
Паралельно "радикал" регулярно викладає у Facebook фотографії в спортивному одязі з логотипом футбольного клубу "Шахтар" та постійно з’являється на телеканалі "Україна".

Як повідомляє видання "Детектор Медіа", за минулий рік на "Україні" показали 121 компліментарний сюжет про Ляшка і його партію. Наприклад, про чинного президента Петра Порошенка телеканал позитивно відгукувався в 31 матеріалі за 2017 рік.

Всі ці сліди ведуть до олігарха Ріната Ахметова. Заводи, які відвідує "радикал", футбольний клуб "Шахтар", телеканал "Україна" – активи олігарха.

За даними джерел УП, сьогодні Ахметов впливає на три фракції парламенту – "Опозиційний блок", "Народний фронт" та "Радикальну партію".

Оскільки олігарх контролює половину депутатів "Опоблоку", а "Народний фронт", імовірно, до наступного парламенту не потрапить, йому важливо не втратити вплив на майбутній склад Верховної Ради. Через це Ахметов зацікавлений у "нарощуванні м’язів" партії Олега Ляшка. У свою чергу, політик не проти допомоги від нового впливового товариша.

Можливо, саме через це в команді "Радикальної партії" з’явився колишній топ-менеджер холдингу СКМ – Юрій Зінченко.

До цього Зінченко був директором металургійного комбінату імені Ілліча, але в лютому 2018 року менеджер Ахметова очолив виконавчий комітет партії Ляшка.

"Я дуже горжуся, що Юрій Зінченко в нашій команді, пан Олег його давно запрошував. Тому я вас запевняю, що ніякого зовнішнього втручання від жодної фінансово-промислової групи в нашому штабі і партії бути не може", – заперечує інформацію наших джерел і політичну логіку Андрій Лозовий.

Прес-секретар Януковича на службі Ляшка

У соціологічних дослідженнях Ляшко регулярно потрапляє у топ-5 найрейтинговіших кандидатів у президенти. За нього готові голосувати близько 8% українців, які визначилися з вибором. Схожий рівень підтримки в нинішнього президента Петра Порошенка. Серед чинних політиків Ляшка на разі обганяють Юлія Тимошенко, Анатолій Гриценко та Юрій Бойко.

Хоча "радикал" часто називає себе майбутнім президентом України, ставку він зробив не на президентські, а на парламентські вибори. Його ціль – не стільки перше місце у виборчих перегонах на посаду президента, скільки максимальний особистий результат.

Що більше Ляшко візьме на президентських виборах, то більше зможе завести своїх депутатів до Верховної Ради. А це додаткові голоси в залі парламенту та широкий простір для політичних торгів.

Для цієї мети команда "радикала" намагається розширити його електорат за рахунок Сходу України. А це дуже складне завдання, адже базовий виборець Ляшка живе в селах і малих містечках Чернігівської, Полтавської, Волинської та Рівненської областей. На президентських виборах 2014 року лідера "Радикальної партії" найменше підтримували якраз у Донецькій, Харківській та Запорізькій областях.

Спеціально для нових симпатиків Ляшко збирається змінити свою риторику і зробити її ближчою для східного виборця. На минулих виборах він користувався досить патріотичною та подекуди навіть і войовничою лексикою.

"Створимо потенційні партизанські загони і підготуємо цивільне населення до оборони великих міст. Влада запрацює для фронту, генеральські посади займуть бойові офіцери… Олігархи, які напряму організовували сепаратистів, віддадуть державі своє майно", – йдеться в програмі Ляшка за 2014 рік.

Ці слова точно не орієнтовані на донецьких чи луганських мешканців. Тому подібних радикальних висловлювань з вуст політика більше не буде. У наступній кампанії його риторика базуватиметься на критиці влади та стосуватиметься обіцянок про підняття соціальних стандартів і захист працівників заводів та фабрик.

 
Команда "радикала" намагається розширити його електорат за рахунок Сходу України

Над новими меседжами, стратегіями і смислами кампанії Ляшка нині працює неформальний виборчий штаб, який очолює вже згаданий Юрій Зінченко.

На Зінченка покладені менеджерські функції. Він ставить завдання кожному регіональному осередку "радикалів" для підготовки до виборів і контролює їхнє виконання. Іншими словами, менеджер повинен забезпечити системну роботу регіональних штабів та осередків, які раніше хаотично орієнтувалися персонально на Ляшка.

До виборчих нарад залучені Андрій Лозовий, прес-секретар партії Вероніка Яковлева та режисер Марк Гресь.

Лозовий допомагає в питаннях креативу та зовнішньої реклами. Як приклад ідей депутата співрозмовники наводять похід Ляшка в метро, де він проїхався у вагоні та поспілкувався на камеру з людьми про підняття тарифів на проїзд.

"Було 5 гривень, тепер 8, так? Для того, щоб знати ваші проблєми, треба спілкуваться з людьми. Не на курортах, а в метро", – гордовито звертався Ляшко до пасажирів метро.

Режисер Марк Гресь уже раніше працював над роликами Ляшка, зараз він теж допомагає виборчому штабу у створенні відео-контенту.

Головним стратегом і політтехнологом виборчої кампанії лідера "Радикальної партії" буде сам Ляшко.

"У нас немає потреби в політтехнологах. У нас політтехнолог – Бог і український народ. Частина смислів, які народжуються, – це спілкування з людьми. Інша частина речей – це сам пан Олег", – пояснює Лозовий.

Що цікаво, на "радикальних" виборчих нарадах з’являються і зовсім незвичні люди. Як мінімум три джерела, яким ми схильні довіряти, підтвердили, що на Ляшка зараз працює колишня прес-секретарка Віктора Януковича – Дарка Чепак.

За словами співрозмовників, у неї підписаний контракт не з "Радикальною партією", а з холдингом Ахметова СКМ. У штабі Ляшка Чепак виконує функцію медіа-менеджера. Зокрема, вона курує Facebook і YouTube-напрямок, а також пропонує власні стратегії реклами для виборів.

"Дарці металурги не довіряють. Якось вона прийшла і почала втирати всім про Google analytics. Уяви, як мужики дивилися на нею з недовірою, насупивши брови", – розповідає один зі співрозмовників, який працює у штабі.

З цього приводу ми звернулися по офіційний коментар до Чепак, однак чіткої відповіді не почули.

"Агенція, яку я представляю (уточнення про назву агенції співрозмовниця проігнорувала – УП), надає послуги та консультації у сфері комунікаційної політики. Ми співпрацюємо з кількома незалежними клієнтами, і я не вповноважена заявляти про деталі нашої співпраці. Разом з тим, ми готуємо серію публічних соціальних проектів, і я буду рада повідомити вам про них восени", – заявила колишня речниця Януковича.

Натомість Андрій Лозовий спростував причетність Чепак до роботи на Ляшка.

"Я ж краще за вас знаю, хто в штабі. Ваша інформація не відповідає дійсності", – переконує Лозовий.

Клоун проти коміка, або Загроза №1

Бажання головного "радикала" подобатися людям, які його не сприймають на Сході, заганяє політика в глухий кут.

По-перше, виборець зі Сходу, на якому зосереджується "радикал", орієнтується на класичну "сильну руку". Ляшко хоч і мріє виглядати жорстким, але аж ніяк не асоціюється з силою. Депутат, якого кілька разів публічно нокаутували в парламенті, точно не може хвалитися своєю міццю.

Другий нюанс – Ляшко чужий для Сходу. Звісно, "радикал" може розповідати виборцям, що родом із Луганщини, але він ніколи не стояв за станком на заводі, не спускався в шахту видобувати вугілля і не може бути "своїм хлопцем".

І третє – східний електорат дуже традиційний. І хай би Ляшко триста разів одружився, і це все транслювали б у прямому ефірі телеканалу "Україна", після скандального відео з його допиту – щось комусь довести в епоху Інтернету буде вкрай складно.

Інше слабке місце Ляшка – відсутність досвіду державного управління. Лідер "Радикальної партії" ніколи не займав жодної посади у виконавчій владі. Людина, яка більше 10 років у політиці, і яка ніколи не несла реальної відповідальності за долю країни, не може серйозно претендувати на президентство.

І найбільша загроза Олега Ляшка на майбутніх виборах – можлива поява на політичній арені нового обличчя, на кшталт актора і коміка Володимира Зеленського. Справа в тому, що ядро електорату Ляшка підтримує його не раціонально, а емоційно під дією палкого популізму.

Якщо Зеленський ввійде у виборчу кампанію, то половина виборців Ляшка абсолютно легко перейде до нового політика.

Адже погодьтеся, кому буде цікавий чоловік у касці і з вилами в руках, коли на арені з’явиться смішний комік.

От тільки від такої політичної реальності сміху буде мало...

Роман Кравець, УП

Реклама:
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Главное на Украинской правде