В защиту журналиста

16 просмотров
Вторник, 07 июня 2011, 11:03
Андрей Павловский
для УП

Про шокуючу "взаємодію" преси з правоохоронними органами дізнався майже випадково. Три місяці тому групу народних депутатів (серед яких Андрій Парубій, Леся Оробець, та автор цих рядків) запросили на круглий стіл, присвячений стосункам міліції з журналістами.

Особливо вразив випадок із однією журналісткою, коли у неї, з незрозуміло яких причин, вилучили усе журналістське "приладдя" – архіви, контакти, інформацію. Тобто людину практично позбавили права на професію!

Натомість діюче законодавство твердить – журналісти можуть не розкривати джерел своєї інформації. Однак міліція, слідчі, прокурори керуються Кримінально-процесуальним кодексом, який для них є основним Законом.

У тому кодексі нічого не сказано про захист журналістів, їх джерел інформації, неприпустимість вилучення професійного обладнання працівників ЗМІ.

Тож дійшли висновку – законодавство, що регламентує діяльність засобів масової інформації, треба змінювати.

Маємо додати професію журналіста до переліку професій, представників яких не можна допитувати як свідків з приводу того, що їм довірено або стало відомо при виконанні професійної діяльності (як от лікарів, адвокатів, священнослужителів тощо).

Також слід гарантувати захист конфіденційної інформації в офісах ЗМІ та помешканнях журналістів: хай дозвіл на обшуки таких приміщень дає не звичайний суддя, на якого легко "натиснути", а голова апеляційного суду!

Переконаний: без гарантій збереження таємниці джерел інформації не може бути свободи слова, гострої та актуальної журналістики.

Хто наважиться на відверту розмову про, приміром, зловживання посадовців, якщо боятиметься, що журналіста викличуть й допитуватимуть в міліції чи прокуратурі й "залізними коліщатами" витягатимуть з нього ім’я інформатора?

Якщо ж анонімне джерело перестане бути анонімним, де гарантія, що кримінальні авторитети чи нечисті на руку начальники не почнуть мститися йому за спілкування з пресою.

Разом із Андрієм Шевченком, Володимиром Ар'євим, (колишніми журналістами, а зараз депутатами), Олесем Донієм, Андрієм Парубієм, Олесею Оробець та іншими народними депутатами, загалом 11 людей, ми внесли до парламенту законопроект про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України щодо забезпечення права журналістів на захист джерел інформації.

Автори проекту сподіваються на підтримку з боку журналістів їхньої ініціативи. Сподіваємося, що завдяки увазі з боку преси, проект "не загубиться", і що під час голосування за нього ті, хто зазвичай голосує по відмашці, проголосують по совісті.

Андрій Павловський, народний депутат України, для УП

powered by lun.ua
Капитолий. Начало реванша Трампа
Дональд Трамп не сдастся сейчас, поскольку намерен баллотироваться на следующих президентских выборах. (укр.)
Заработать на смертях: как нас лишили мировой вакцины в 5 раз дешевле
Три доллара заплатила Всемирная организация здравоохранения за вакцину, закупку которой в ручном режиме сорвал министр здравоохранения Максим Степанов. (укр.)
Настоящая цена меха норок: история одного расследователя
В конце сентября 2020 польский Сейм (нижняя палата парламента) провел историческое совещание по вопросам правовой защиты животных в Польше. (укр.)
Изменил ли Национальный банк свою политику на валютном рынке
По какому принципу НБУ будет выходить на рынок с валютными интервенциями и как будет влиять на курс. Что изменилось в новой стратегии? (укр.)
Торговый фокус с лесом: друзьям — все, а обществу — ничего?
Почему торговля необработанной древесиной происходит на закрытых "аукционах" и без конкуренции. (укр.)
Дело генерала Назарова - сигнал, который нельзя игнорировать
Дело Назарова как потенциальный прецедент для военного судопроизводства Украины и свидетельство неурегулированности ключевых вопросов военной юстиции. (укр.)
Демократия и некомпетентность
Почему Аристотель не доверял демократии как форме правления, в чем заключаются недостатки последней и что это значит для современной Украины. (укр.)