Украдены 500 миллионов, или Как нас "нагрели" втихаря

144 просмотра
Четверг, 17 мая 2012, 11:53
Виталий Шабунин
председатель правления Центра противодействия коррупции

Якщо коротко, то нас з вами кидають тричі.

Спочатку НАК "Нафтогаз" за наші податки закуповує газ в Росії. Потім цей же газ, але вже дорожче, продають нам через облгази, при цьому маржа виводиться в офшори, не попадаючи в державний бюджет. А потім з наших же податків проводять ремонт обладнання і мереж цих же облгазів.

І якщо раніше ми могли хоча б відслідкувати це неподобство і зберегти його учасників для історії, майбутніх кримінальних справ та конфіскації майна, що його було набуто за описаною корупційною схемою – то з травня цього року облгази, згідно із законом "Про здійснення державних закупівель", не зобов' язані оприлюднювати ціни, за якими вони закуповують газ, який потім фактично перепродають кінцевому споживачу. В тому числі нам з вами.

Адже ціна газу є ключовим ціноутворюючим компонентом вартості комунальних послуг.

Дякуючи цій вілученій нормі, ми, наприклад, взнали, що в цьому році ПАТ "Дніпрогаз" законтрактував у НАК "Нафтогаз" 1 358 394,763 тисяч кубометрівприроднього газу на суму 3,03 мільярдів гривень. Вартість газу для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, склала 897 гривень. Вартість газу для виробництва теплової енергії бюджетним установам склала 3509 гривень.

Також ми взнали, що МКП "Дніпропетровські міські теплові мережі" замовило у "Дніпрогазу" газ для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, по 1309,2 гривень, та газ для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами – 3972,9 гривень.

Тобто на 400 гривень за тисячу кубометрів дорожче, ніж "Дніпрогаз" купляє у "Нафтогазу"!

Згадуючи арифметику середньої школи, маємо наступний обрахунок: 1358394*400 = 543 мільйони.

Саме цю суму зі своїх кишень подарують дніпропетровці приватним власникам облгазу, які сховані за безликими офшорками в його структурі власності. При цьому зважте, що через наявність в облгазі ще й державної частки, ремонти обладнання на більшості з них фінансується з національного бюджету, тобто з наших з вами податків.

А тепер два факти.

1. 12 квітня 2012 року парламентська більшість в авральному порядку проголосувала законопроект № 10305, а президент його швиденько підписав. Завдяки цьому закону облгази не зобов' язані публікувати ціни, за якими вони купують газ в НАК "Нафтогазі".

Це означає, що ми просто не будемо знати, наскільки дорожче нам перепродають газ, куплений за наші ж податки.

2. 7 травня 2012 року Антимонопольний Комітет України дозволив консолідувати в одних руках управління п' ятьома найбільшими підприємствами цього сектору: Дніпрогазу, Криворіжгазу, Харківгазу, Харківміськгазу, Донецьміськгазу. Щоправда, взнати чиї це руки, нам одразу не вдасться, бо сховані вони за безликою офшорною кампанією "Vijaya Universal Limited", місто Род-Таун, Британські Віргінські Острови.

Це означає, що ми можемо лише здогадуватися, чиє саме розкішне життя фінансуємо, переплачуючи за куплений нашим же коштом газ.

До речі, від трьох ключових епідемій: СНІДу, туберкульозу та гепатиту – в Україні щороку вмирає 18 тисяч громадян і ще 63340 заражаються. Згідно з висновками пацієнтських організацій, для того щоб зупинити всі три епідемії, потрібно виділити 1 мільярд гривень.

Це лише вдвічі менше від суми, яку не отримав національний бюджет лише по одному, описаному вище, епізоду з Дніпропетровським облгазом.

Віталій Шабунін, голова правління Центру Протидії Корупції, спеціально для УПpowered by lun.ua
Время проявить заботу о своих родных и близких
Обращение Блаженнейшего Митрополита Епифания к верующим. Давайте вспомним, как в бешеном водовороте событий мы привыкли откладывать то, что на самом деле невозможно отложить на потом – только потерять. Живите этими мгновениями сегодня. (укр.)
Как не заболеть коронавирусом: простые рекомендации, основанные на здравом смысле
Оставайтесь дома, если чувствуете первые признаки простуды, и мотивируйте своих близких делать то же самое.
"Коронавирусные непоступления" в бюджет
Как могут сократиться налоговые поступления в государственный бюджет из-за коронавируса? (укр.)
Новый антикризисный пакет: что изменится для предпринимателей, врачей, граждан и общин
Депутаты разработали новый законопроект для смягчения последствий карантина для бизнеса, медиков, местных общин и граждан. Какая поддержка предусмотрена? (укр.)
Таблички на двери и мебель втридорога: как одесская больница скупается для борьбы с коронавирусом
Суммы закупок Одесского инфекционной больницы за неделю перевалили за 5 млн грн. После анализа некоторых из них возникают сомнения, что эти закупки имеют связь с пандемией коронавируса. Больше похоже на попытку наживы. (укр.)
Президент должен сделать выбор: интересы страны или интересы Коломойского
30 марта депутаты ВР должны были проголосовать два ключевых законопроекта, необходимые для сотрудничества с МВФ. Депутаты не смогли проголосовать закон, который направлен против интересов Коломойского. Не смогли выбрать интересы страны. Окончательное ли это поражение?
Имитация земельной реформы
Депутаты решили пересмотреть "земельный" законопроект. В первые два года будет действовать ограничения на покупку земли – не более 100 га в одни руки. (укр.)