О "стандартах журналистики" от канала Ахметова

3851 просмотр
Вторник, 26 февраля 2019, 18:34
Михаил Ткач Mykhailo Tkach
журналист программы "Схемы: коррупция в деталях", Радио Свобода

Як журналісти каналу "Україна" стали на захист олігарха, охоронці якого півроку стежать за журналістами-розслідувачами програми "Схеми" Радіо Свобода.

У минулому ефірі програми "Схеми" ми оприлюднили матеріал "Мисливець за журналістами".

Мова йшла про найбагатшу людину країни Ріната Ахметова. А точніше про те, як автівки охоронної компанії "Дельта-Донбас", власником якої є олігарх, стежать за нашою знімальною групою в той час, коли ми виконуємо свої професійні обов'язки. Тобто знімаємо журналістські матеріали. В тому числі й ті, які стосуються самого Ріната Ахметова.

Стежать за нами вже багато місяців. Систематично. Одні й ті ж самі автівки. І, за нашими спостереженнями, це відбувається саме тоді, коли найбагатша людина України приїжджає в країну, завдяки якій вона й стала найбагатшою.

У процесі підготовки матеріалу ми, звісно, звернулися до прес-служби Ріната Ахметова. Але на питання, з яких причин охорона олігарха регулярно влаштовує стеження за нашою знімальною групою, нам так і не відповіли.

Натомість вже за три дні після ефіру ми отримали відповідь. У незвичному форматі. Від телеканалу, який належить олігарху Рінату Ахметову – ТРК "Україна".

Тобто за нами стежить охорона Ахметова, ми звертаємось по коментар до Ахметова, а публічна відповідь надходить від телеканалу Ахметова.

"Свобода слова – під загрозою. Тривожний сигнал з'явився цього тижня," – так розпочав студійну підводку ведучий телеканалу Олег Панюта.

Матеріал, присвячений історії зі стеженням за нами, вийшов в ефірі "України" у програмі "Сьогодні Підсумки" у неділю. Під назвою "Стандарти журналістики".

Спершу здалося, що телеканал "Україна" стоїть на сторожі свободи слова. І зараз, незважаючи на те, що телеканал належить олігарху Ахметову, буде захищати наше право на журналістську діяльність.

 
Телеканал Ахметова дав публічну відповідь журналістам-росзлідувачам. На скріншоті - телеведучий Олег Панюта

Дивимось далі. Ведучий Панюта оголошує: журналісти телеканалу "Україна" провели власне розслідування. Ні, не стосовно Ахметова або дій охорони Ахметова. А стосовно нас, журналістів. Журналісти провели розслідування стосовно журналістів.

Для початку глядачам показують, як має виглядати журналіст. І це не жарт.

Отже, на думку телеканалу "Україна", журналіст має мати: мікрофон, камеру, бронежилет із написом "Преса", шолом – із таким же написом, фотоапарат, прес-карту, брендоване авто.

А якщо чогось з переліченого немає? То це вже не журналіст, виходить?

Loading...

Далі у сюжеті зазначається, що наші дії є порушенням Цивільного кодексу.

Якби журналісти ТРК "Україна" в рамках свого розслідування звернулись до медіа-юристів, то вони б отримали змістовну відповідь, а не тільки позицію охорони Ахметова.

Наприклад, вони б дізнались про рекомендації щодо захисту приватності у роботі ЗМІ, які розробили у Раді Європи. Так, у них зокрема йдеться про таке:

"Рекомендації щодо захисту приватності у роботі ЗМІ" експертів Ради Європи:

 
"Рекомендації щодо захисту приватності у роботі ЗМІ" експертів Ради Європи

Спеціально для ТРК "Україна" та охоронної компанії "Дельта-Донбас" додам посилання на наш матеріал – як ми у 2016 році зафіксували візити кортежу Ріната Ахметова до Кабінету міністрів та Адміністрації президента. Тоді ж ми зняли на відео автівку лідера Радикальної партії Олега Ляшка, яка прямує до офісу Ріната Ахметова.

Чи було про ці контакти повідомлено суспільству хоча б постфактум? Ні.

Чи зафіксували б ми такі контакти, якби працювали у бронежилеті та шоломі з написом преса, з мікрофоном, фотоапаратом і камерою, сидячи у брендованій машині з написом Радіо Свобода? Навряд.

Чи становлять такі контакти найбагатшої людини країни з представниками різних гілок влади суспільний інтерес? Безумовно.

Нарешті, у сюжеті журналісти ТРК "Україна" наводять відповідь охоронної компанії "Дельта-Донбас", автівки якої, власне, і стежили за нашою знімальною групою протягом багатьох місяців. Охоронці кажуть про дії невідомих осіб, які могли становити небезпеку життю та здоров'ю – треба розуміти, самого Ріната Ахметова.

Журналісти каналу Ахметова навіть отримали відео з камер спостереження, які висять на офісі Ахметова та його заміському маєтку. На кадрах – ми. Сидимо в машині, спілкуємось, виходимо з машини – словом, працюємо, як зазвичай.

Та спеціально для компанії "Дельта-Донбас" та телеканалу "Україна", а можливо, навіть спеціально для пана Ахметова, показуємо вам скріни з відео (більше ви зможете побачити у відео-версії цієї колонки), фрагмент якого також мав би потрапити на відео з камер спостереження, але чомусь зрештою так і не увійшов у сюжет наших колег з телеканалу Ахметова.

Фрагмент, де я, журналіст Радіо Свобода Михайло Ткач, у листопаді минулого року демонструю посвідчення охоронцям Ахметова на першу ж вимогу. Охоронець навіть перепитує моє прізвище: "Ткач, так?".

 
"Я, журналіст Радіо Свобода Михайло Ткач, у листопаді минулого року демонструю посвідчення охоронцям Ахметова на першу ж вимогу"
 

Одразу ж після цього спілкування автівка охорони Ахметова з тим самим охоронцем, якому я секунду тому показував журналістське посвідчення, блокує наше авто, начебто ламаючись.

А далі вже інші автівки тієї ж охоронної фірми супроводжують нас по Обухівській трасі. І згодом, вже знаючи, що ми – журналісти, встановивши мою особу – стежать за нами протягом наступних декількох місяців.

 
За журналістами кілька місяців поспіль стежать на автівках охорони Ахметова

Тож які саме невідомі та яку саме небезпеку настільки становили для Ріната Ахметова, що його охорона вимушена була вдатись до стеження у наступні місяці?

І які саме шпигунські заходи були застосовані з нашого боку, якщо ми працювали на тих самих автівках, особисто я та співробітники програми?

Яку саме небезпеку наша знімальна група становила для Ріната Ахметова, коли ми працювали в аеропорту "Київ"?

Спеціально для охорони Ахметова – від аеропорту "Київ" до будинку олігарха – 40 кілометрів, а до його офісу – майже 8 кілометрів.

Яку саме небезпеку здоров'ю та життю Ахметова наша знімальна група становила в той час, коли ми працювали біля Адміністрації президента України? А це 39 кілометрів від маєтку Ахметова, що у селищі Плюти. Та 3 кілометри від офісу Ахметова.

Сам Ахметов перебував у цей час в Адміністрації президента чи збирався відвідати Адміністрацію президента?

А щодо відео з камер спостереження офісу Ахметова та його заміського маєтку – дійсно, на що це більше схоже? На шпигунство? На маскування? Чи на те, що автівка з журналістом проїжджає у публічних місцях біля офісу олігарха та біля його будинку, про що ми і розповідаємо у своєму матеріалі?

І насамкінець ведучий Олег Панюта вважає за потрібне зауважити, що на відео, яке журналістам телеканалу Ахметова надала охорона Ахметова, вони – журналісти телеканалу Ахметова – не побачили фактів перешкоджання журналістській роботі.

Спеціально для ТРК "Україна": подивіться наш матеріал ще раз – з усіма регулярними "супроводами" нашої редакційної машини.

І окремо ще раз зверніть увагу на відео, де я демонструю посвідчення охоронцям Ахметова, яке ми публікуємо у відеоверсії нашої відповіді.

А ще маю пару слів до ведучого. Пане Олеже, якби ви дотримувались журналістських стандартів – а саме прагнення об'єктивності у своєму так званому журналістському розслідуванні, – і звернулися до мене за коментарем, то почули би усе, наведене вище. Але ж ви не звернулися, хоча ми з вами навіть у друзях на Фейсбуці.

І останнє.

Один нюанс, який не дає мені спокою після перегляду цього сюжету в ефірі телеканалу "Україна":

  • якщо охорона найбагатшої людини країни не в змозі запам'ятати той факт, що я особисто демонстрував їм журналістське посвідчення Радіо Свобода на ім'я Михайла Ткача,
  • якщо охорона за півроку не в змозі ідентифікувати моє обличчя, яке видно на всіх камерах спостереження будівель, і це було продемонстровано в цьому самому сюжеті ТРК "Україна",
  • якщо охорона не в змозі встановити, кому належать автомобілі нашої знімальної групи,

то дозволю собі припустити: для безпеки пана Ахметова може бути куди більше загроз, ніж від зйомок нашої знімальної групи.

Михайло Ткач, спеціально для УП

Ілюстрації надані авторомpowered by lun.ua
Бутан и Непал – два мира одной Азии
Периодически среди местных проводят соцопрос о том, насколько они довольны своей жизнью. 95% людей говорят, что их все устраивает и они получают удовольствие от всего, что происходит.
Особый статус Донбасса как политическое дежавю
То, что происходит сейчас вокруг Донбасса и его "особого" статуса, вызывает политическое дежавю: Порошенко и Ко четыре года назад пытались продвинуть через парламент то же и под тем же соусом... (укр.)
"Мертвые души" среди получателей государственных выплат. Как их обнаружить?
Что такое верификация государственных расходов? Ответы на топ-5 вопросов. (укр.)
Госизмена в Минэкономики и сорванное производство снарядов: при чем здесь люди Пашинского?
Пока государственная компания "Артем" ждет оборудования из США, право поставлять снаряды для "Гиацинт" вооруженных сил получила частная фирма ООО "Рубин 2017". Разбираемся, при чем здесь Пашинский и его люди. (укр.)
Что может пойти не так при обновлении НАПК?
Риски в процессе обновления НАПК остаются. Для их предотвращения в большинстве случаев может помочь только должное внимание со стороны общественности и международных партнеров. (укр.)
Фонд энергоэффективности: что нужно знать ОСМД и управляющим
Новая программа фонда предусматривает выделение грантов на энергомодернизацию многоквартирных домов. Далее — ответы на главные процедурные вопросы. (укр.)
Веселые старты президента Зеленского в судах
Зеленский внес в парламент законопроект, который должен исправить ошибки, допущенные предыдущей властью, и обеспечить реальную независимость судей. Как изменился законопроект между первым и вторым чтением, прислушались ли депутаты к советам экспертов и были ли изъяты недостатки – объясняем. (укр.)