Возможен ли Майдан в соседней Беларуси?

1737 просмотров
Понедельник, 29 июня 2020, 17:00
Дмитрий СинченкоДмитро Сінченко
глава ОО "Ассоциация Политических Наук"

Білорусь сколихнули достатньо потужні мирні акції протесту проти політичних переслідувань. До протестів призвів арешт Віктора Бабарико, колишнього голови Бєлгазпромбанку і одного з основних альтернативних Лукашенку кандидатів у президенти.

Мітингували і в Мінську, і в інших білоруських містах. Але вулична активність білорусів почалася раніше – з пікетів, на яких збирали голоси для висунення кандидатів у президенти, та з мовчазних ланцюгів солідарності.

Олександр Лукашенко того дня ще зранку звинуватив "закордонні сили" у розхитуванні ситуації і спробах довести країну до "Майдану", і от, вже ввечері, почалися затримання і протестувальників, і випадкових людей, що є звичною практикою для білоруського ОМОНу.

Загалом, громадянське суспільство в Білорусі тривалий час знаходиться або практично у підпіллі, або у вигнанні, або в ув'язненні. Сплески громадської активності у виборчий період – це не зовсім громадянське суспільство. Тож, на мою думку, громадська активність Білорусі неструктурована і несистемна, проте ця ситуація може дуже швидко змінитись.

Але питання в іншому – чи мав рацію Лукашенко? Чи підтримує насправді Росія та Європа когось із опозиційних кандидатів?

Підтримка конкретних кандидатів у сусідніх державах характерна для тоталітарних режимів, таких, як путінський режим у Росії, але не характерна для демократій західного типу.

Ймовірним фаворитом Кремля на цих президентських можна назвати саме арештованого Віктора Бабарико і саме через його колишню посаду голови правління Бєлгазпромбанку.

Цей банк належить російському "Газпрому", тому зв'язок кандидата з Росією очевидний. Цей здогад підтверджується і діями цього кандидата, який раніше критикував Лукашенка за… недостатньо швидку інтеграцію з Росією.

У той же час ЄС підтримує не кандидатів, а принципи плюралізму і демократії, тому структури ЄС висловлюються на підтримку всіх політв'язнів, незалежно від того, чи підтримують вони євроінтеграцію, чи повернення в "совок".

Чи вдається Лукашенко до крайніх заходів придушення протесту, як це роблять, наприклад, у Росії? Мова йде саме про великі тюремні терміни, пакування людей тисячами у автозаки та фізичне усунення конкурентів.

Якби Лукашенко не вдавався до заходів придушення, то лідери опозиції сьогодні б не сиділи за ґратами. Можливо сьогодні це не так помітно, як на попередніх виборах, але пояснення тут доволі просте – Лукашенку потрібні західні союзники для протидії поглинанню Білорусі Росією. А західні союзники вимагають дотримання стандартів демократії або хоча б її видимість.

Чи є шанс, що протести проти Лукашенка переростуть у білоруський майдан? 

Шанси такі завжди є, проте велике питання, кому на руку зіграє майдан або революція? Адже ризики Білорусі дуже подібні до наших – на їхню територію так само може увійти російський окупаційний контингент, замаскований під миротворчий. На виборах також є значний ризик, що переможе замаскований проросійський кандидат, який намагається це приховувати, як і наш шостий президент.

З іншого боку, білоруська революція може привести до влади і проєвропейську опозицію, яка зупинить інтеграцію з Москвою і візьме курс на Захід. Тому білоруси сьогодні стоять перед нелегким вибором – або зберегти при владі диктатора Лукашенка, який опирається поглинанню Росією, або ризикнути незалежністю заради шансу на кардинальний розворот країни на захід. Так само, як і українці…

Дмитро Сінченко, для УП

Колонка – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст колонки не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора колонки.  


powered by lun.ua
Реклама:
По улицам Киева: Царское село и Леся Украинка
От этой остановки начинался собственно бульвар Леси Украинки с высокими тополями, который катился вниз, почти до Бессарабки. (укр.)
Местные гарантии для местных дорог
Новый закон позволит местным властям привлекать средства на ремонт местных дорог. (укр.)
Накажут ли Зеленского за несвоевременное сообщение об имущественных изменениях в декларации
Совсем недавно похожая ситуация с попыткой привлечь Зеленского к административной ответственности имела место на Хмельниччине. Тогда президент нарушил карантин, на него составили протокол, но суд конечного решения так и не принял. (укр.)
Кагарлык: дело чести или приговор "системе"?
Дело чести – таким должно было стать привлечение к ответственности полицейских, виновных в жестоком изнасиловании и пытках Нели Погребицкой в мае этого года. Вместо этого результаты говорят об обратном. Система "своих" не сдает. (укр.)
Как в Украине грабят иностранный бизнес
У китайской автомобильной корпорации из-за мошенничества в суде отобрали имущество стоимостью более 2 млрд грн. (укр.)
Украденные мечты
Самая большая ошибка Владимира Зеленского – это то, что он смирился или не хочет поменять систему, в которой стал бы возможен приход на ответственные посты тех, кто хочет и готов менять страну вместе с ним. (укр.)
Дело VAB сфальсифицировали. Сытник это знает и потому боится прямой дискуссии со мной
Дело против Александра Писарука, бывшего заместителя главы НБУ, и против меня базируется на обвинениях в якобы сговоре с целью нецелевого использования средств стабилизационного кредита. (укр.)