Електронні листи не горять. Тимошенко, Пінчук і Янукович у пошті Гілларі Клінтон

Середа, 22 березня 2017, 09:31
Електронні листи не горять. Тимошенко, Пінчук і Янукович у пошті Гілларі Клінтон

371 новий лист із поштової скриньки Гілларі Клінтон часів головування у Державному Департаменті опублікував ресурс Wikileaks 3 березня 2017 року.

Утворений рік тому, публічний архів епістолярії Державного Секретаря загалом нараховує понад 30 тисяч е-мейлів.

Лише 29 січня 2016 року представники Держдепу вперше визнали, що 22 листи колишнього держсекретаря Гілларі Клінтон, які вона відправляла зі своєї особистої пошти, містили інформацію, що потрапляє під гриф "цілком таємно".

Кандидат у президенти від Демократичної партії США у ході передвиборчих перегонів визнала свою "помилку". Втім, це не врятувало Клінтон від поразки.

50.547 сторінок архіву листів Гілларі Клінтон Wikileaks стосуються періоду часу із 30 червня 2010-го до 12 серпня 2014 року.

120 разів у листах пані держсекретар згадується Україна. Якщо не зважати на огляди преси, публічні заяви та графіки візитів, то переважна частина тих згадок стосуються політичного в'язня Юлії Тимошенко і двох Вікторів – олігарха Пінчука і президента Януковича.

27 лютого 2010 року, на третій день після інавгурації Віктора Януковича на особисту електронну адресу Держсекретаря Гілларі Клінтон упав лист із темою "THANK YOU" ("Дякую" – УП).

Читайте також
"Ми повернулися з України у час сильних вітрів, що стало метафорою для нинішньої ситуації в Україні. Присутність США високо оцінили. Я бачила Пінчуків, які адресували свої вітання вам… також пана Кучму. Зустріч із Януковичем пройшла добре", – звертається до Гілларі Клінтон посол із особистих доручень у справах жінок Мелані Вервір.

Людина із близького оточення президентської родини була одночасно помічницею президента та головою адміністрації першої леді у Білому домі Клінтонів.

Як писала УП у "Битва за Вашингтон. Лобі Пінчука", ім'я Мелані Вервір часто фігурує у звітах до Міністерства юстицій США Дага Шона, лобіста українського олігарха Віктора Пінчука.

Саме через посла із особистих доручень у справах жінок Даг Шон налагоджував довготривалі відносини Пінчука із Клінтон.

В особистому листуванні із діючим Держсекретарем американка українського походження Мелані Вервір часом не гребує й українським слівцем.

"As they say in Ukraine, "mnohaya lita" wishing you many years to come! (Як вони кажуть в Україні, "многая літа", бажаючи довголіття)",пише Вервір у день народження Клінтон.

Повертаючись із відрядження до Києва у складі американської делегації на інавгурацію Віктора Януковича, куди Мелані Вервір включили на прохання Клінтон, посол із особистих доручень у справах жінок у листі Держсекретарю називає новообраного президента України просто, першою літерою прізвища, "Y" ("Я" – УП).

"Ген (Генерал – УП) Джонс зробив хорошу роботу і Я (Янукович – УП) сказав правильні речі про МВФ, інтеграцію із Заходом і так далі. Він (Янукович – УП) приїде до Вашингтону у квітні на Саміт із ядерної безпеки, але сказав, що хоче приїхати швидше".

Тієї весни, у рамках візиту до Вашингтону Янукович передав США високозбагачений уран, успадкований від СРСР. Широкий жест Києва політичні оглядачі назвали "головним успіхом" Саміту із ядерної безпеки.

"Джонс сказав йому, що ти хочеш приїхати колись, і він (Янукович – УП) був задоволений, просив допомоги, і здавалося, що він готовий співпрацювати будь-яким чином", – зазначила у листі Вервіер незадовго до візиту Януковича у США й додала: "Звичайно, майбутнє покаже, чи це лише слова, що будуть робити росіяни... Це складна ситуація, що потребує нашого лідерства".

"Дяк, що їздила. Я можливо спробую поїхати пізніше цього місяця",відповіла Гілларі Клінтон.

Перша офіційна поїздка Держсекретаря США до України Януковича відбувалася лише за півроку. В одноденний візит 2 липня 2010-го Гілларі Клінтон взяла саме Мелані Вервір.

 
Гілларі Клінтон та Віктор Янукович
Прес-службы президента

"Хочу висловити американську підтримку щодо подальшої інтеграції України в Європу. Ми маємо сподівання, що буде поступ у переговорах щодо угод про асоціацію і лібералізацію візового режиму", – задовільнила прохання Януковича Держсекретар у ході свого візиту до Києва.

"Двері НАТО для України відчинені, але вона має сама це вирішувати", – додала Клінтон. Натомість Янукович задекларував "позаблоковість".

За кілька місяців до візиту Клінтон, 12 травня 2010 року проти основного конкурента Віктора Януковича на президентських виборах Юлії Тимошенко "відновили" кримінальну справу.

Вже 17 травня лідерку опозиції вперше викликали до Генпрокуратури. Того ж дня, за збігом обставин, на президента Януковича впав вінок.

У насиченому графіку одноденного візиту, між гучними політичними заявами про євроінтеграцію України і лекціями про демократію для студентів КПІ, Клінтон знайшла час і для зустрічі із Юлією Тимошенко. Менш ніж за рік лідерку білосердечних арештують.

12 вересня 2010 року, за два місяця після візиту Гілларі Клінтон в Україну, Мелані Вервір вчергове рапортує про ситуацію в Україні: "В Україні присутні елементи, що намагаються повернути старі недобрі часи. СБУ, яка переслідує (ім'я викреслено – УП), тепер переслідує фонд Сороса, і є нові перешкоди для свободи медіа".

У відповідь Клінтон надіслала лаконічне: "Це так сумно, ми зробимо все, що можна".

Вже за місяць, 4 жовтня до України прилетів Білл Клінтон, щоправда не з власної ініціативи, а на запрошення "Фонду Олени Франчук АнтиСНІД".

Як би не парадоксально це звучало, 42-й президент США та чоловік пані Держсекретаря перекинувся слівцем із Януковичем не щодо утисків свободи слова – а щодо підсумків Ялтинського саміту, організатором якого є олігарх Віктор Пінчук.

Теплі відносини між родинами Клінтонів та Пінчуків почалися задовго до інавгурації Януковича.

У вересні 2004 року, наприкінці другого терміну президентства Леоніда Кучми, за два місяці до початку Помаранчевої революції уряд України підписав Меморандум про взаєморозуміння з Ініціативою Фонду Клінтонів з ВІЛ/СНІДУ.

Відповідно до документу, "Ініціатива Фонду Клінтона з питань ВІЛ/СНІДУ надасть уряду України можливість закуповувати антиретровірусні препарати за рахунок державного бюджету за цінами Фонду Клінтонів".

Ініціювала процес Олена Франчук, дочка президента Леоніда Кучми і дружина олігарха Віктора Пінчука.

 
Між родинами Клінтонів та Пінчуків теплі стосунки
Фонд Віктора Пінчука

23 вересня 2011 року розпачлива риторика Мелані Вервір щодо ситуації в Україні змінилася полярно: "Я зустріла Пінчука, якого Янукович просив переказати свій інтерес в інтеграції в Європу (незважаючи на безлад, у якому вони себе ідентифікують останні кілька тижнів через суд з Тимошенко)".

Цікаво, що в рік, коли олігарх Віктор Пінчук замовив слівце Держсекретарю США за президента України, під кримінальним переслідуванням були не лише лідери опозиції Юлія Тимошенко і Юрій Луценко – а й власне тесть Пінчука, Леонід Кучма.

Кримінальну справу проти нього генеральна прокуратура порушила у березні, а вже у грудні Печерський суд столиці закрив кейс екс-президента.

2011-го офіційний Київ впритул наблизився до завершення переговорів про створення зони вільної торгівлі із ЄС і почав вимагати зниження цін на російський газ. У відповідь прем'єр Володимир Путін відрізав: "Халяви не буде".

"Вони під великим тиском росіян. Він шукає спосіб залишити позаду суд по справі Тимошенко, але незалежно від рішення, вони, швидше за все, не дозволять їй брати участі у виборах (не те, щоб вона була найсильнішим кандидатом у будь-якому разі)".

Менше ніж за місяць після того, як Гілларі Клінтон отримала цього листа, 11 жовтня 2011 року лідерку білосердечних засудили до 7 років ув'язнення.

11 червня 2012 року Мелані Вервір надсилає на особисту скриньку Гілларі Клінтон листа із промовистою темою "Назад до пошуку".

"Мала сніданок з Пінчуком. Він побачить тебе на обіді у Брукінгс. Ситуація в Україні виглядає похмуро. Як ти знаєш, Грег Крейг проводить розслідування справи Тимошенко із доручення Уряду (Уряду України - УП)".

Грегорі Крейг, про якого Вервір згадувала у листі, – керуючий партнер міжнародної юридичної фірми "Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom LLP", що зрештою не знайшла доказів політичної мотивації у вироку Юлії Тимошенко.

Договір про "співпрацю" американська компанія підписала із Міністерством юстиції України за "рекомендації" політтехнолога Пола Манафорта, який працював на Партію регіонів із 2004 року.

"Незалежний звіт" "Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom LLP" за дивовижним збігом обставин обійшовся у суму менше 100 тисяч гривень, тому був укладений без тендерних процедур.

У грудні 2012-го Держдепартамент США висловить занепокоєння доповіддю американської фірми.

"Очікується, що навряд будуть зміни до жовтневих виборів до парламенту", – констатувала Мелані Вервір на завершення.

Звіти американського лобіста Дага Шона до Міністерства юстицій США за 2012 рік свідчать про те, що коштом українського олігарха Віктора Пінчука Мелані Вервір організувала зустріч Держсекретаря Гілларі Клінтон із Арсенієм Яценюком незадовго до парламентських виборів, де "Батьківщина", об'єднана із "Фронтом змін", отримала 102 депутатських мандати.

 
Арсеній Яценюк з Вікторією Нуланд і Джеффрі Пайеттом
mediaport.ua

Опубліковане на Wikileaks листування пані Держсекретар, що стосується України, обривається у грудні 2012 року. Ні слова про Майдан, ані згадки про лідерів  і Революції Гідності у архіві не знайти.

Натомість епістолярія часів Януковича свідчить не лише про постійний контакт Гілларі Клінтон із українським олігархом Віктором Пінчуком, але й про співпрацю пані Держсекретар із президентом Віктором Януковичем "на прохання" Пінчука.

З іншого боку - листування через особистий сервер Клінтон вказує на очевидну зацікавленність Пінчука у звільненні із ув’язнення Юлії Тимошенко до парламентських виборів 2012 року і контакти Пінчука із лідером опозиції Арсенієм Яценюком.  

Цікаво, що після програшу на президентських виборах 2016ого року кандидатки від Демократичної партії Гілларі Клінтон,  український олігарх і найщедріший спонсор Фонду Клінтонів, найняв лобістом власних інтересів людину наближену до оточення Доналда Трампа.

Моніка Кроулі була головною претенденткою президента США на роль прес-секретарки Ради Національної Безпеки, утім після скандалу з плагіатом, відмовилась від роботи. Нині американка представляє інтереси Віктора Пінчука, який у статті американського видання Wall Street Journal задекларував своє прагнення стати медіатором  у співпраці США із Росією, незважаючи на окупацію Криму та війну на Сході України.

Тетяна Козирєва, УП  

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді