Харківський глухий кут. Як Кернес посварив Порошенка і Райніна

Середа, 13 лютого 2019, 05:00
Харківський глухий кут. Як Кернес посварив Порошенка і Райніна
колаж: Андрій Калістратенко

"Глава Адміністрації президента з питань Харківської області" – так жартома називають Ігоря Райніна його недоброзичливці.

"У нас Кабмін – це філія Вінницької облради, а другий поверх АП (де кабінет Райніна – УП) – Харківської. Інколи складається враження, що Райніна ніщо крім Харкова і не цікавить", – пояснює УП суть "жарту" один із членів команди Порошенка.

Інтерес глави АП до Харкова – річ цілком зрозуміла. За час роботи на президента Ігор Львович зумів добитися дуже відчутного впливу в цьому регіоні. Будучи сам харків'янином, Райнін це місто знав і любив.

Але не лише він. Десь близько півроку тому в оточенні президента несподівано об'явився ще один "любитель Харкова" – депутат Олександр Грановський.

Врешті, його поява на окрузі у Київському районі Харкова могла б минути непомітно, як, скажімо, діяльність іншого повіреного президента Ігоря Кононенка в Обухові. Могла б, але не минула.

Глава АП дивився на борди Грановського "Люблю Харьков!" і бачив у них ніщо інше, як початок інтервенції на ввірену йому територію. Віддавати її в чужі руки Ігор Львович наміру не мав. Чого б це йому не коштувало.

Хай навіть і крісла глави Адміністрації президента.

Вибори в Харкові: Райнін чи Кернес

Петро Порошенко уже давно знав, що піде у президенти вдруге. Приблизно два роки тому на Банковій почали звучати розмови про те, як зробити так, щоб ім'я чинного і майбутнього президента було тим самим.

Публічно Петро Олексійович вдавав, що рішення балотуватися повторно ще не прийняте. Насправді робота на переобрання йшла повним ходом: від спроб створити єдину партію влади та усування "наступників" до підбору глави штабу.

Головна ставка у стратегії президента була зроблена на пошук "своїх бояр" – залученні впливових регіональних лідерів до роботи на перемогу Порошенка. Умовно, якщо в Одесі найвпливовішою фігурою є Геннадій Труханов, то на Порошенка має працювати саме Труханов, якщо у Дніпрі Борис Філатов – то Філатов.

Якщо у Харкові Кернес? "То – Кернес", – відповіло оточення Порошенка. "То Райнін", – подумав Райнін.

Реклама:
На користь глави АП говорило те, що в його руках були фактично всі важелі управління областю.

"Всі знають, що без Ігоря в Харківській області зараз нічого не робиться. У нього там своя людина керує СБУ, прокуратурою, податковою", – пояснює УП один із членів оточення президента.

Крім того, Райнін перед призначенням главою АП був губернатором саме Харківської області. А теперішня очільниця Харківської ОДА Юлія Світлична – пряма креатура Ігоря Львовича.

Врешті, під час свого губернаторства Райнін уже мав домовленості з Кернесом на місцевих виборах 2015 року. Тоді Геннадій Адольфович успішно "кинув" команду президента. Тому Райнін категорично проти роботи з мером Харкова ще й на президентських виборах.

"Ну, як ми можемо працювати з Кернесом? Він під російськими прапорами стояв у 2014-му! Коли розганяли Майдан, він прославляв "Беркут" і готував Януковичу "форуми". А тепер він підтримує нас? Правда? Коли Кернес розсилає листівки з підписом Порошенка, то це більше б'є по рейтингу президента в Харкові, ніж будь-які Мальдіви", – обурюється співрозмовник в оточенні глави АП.

УП уже писала, що питаннями організації виборів у штабі Петра Порошенка займається не Райнін. Їх вирішують його перший заступник Віталій Ковальчук і депутат Сергій Березенко. Виявилось, що у них дещо інший погляд на ситуацію і свої аргументи.

По-перше, свій вплив у Харківській області Райнін отримав з рук президента. Порошенко як попризначав людей Ігоря Львовича, так може і познімати.

По-друге, якщо Кернес уже "кинув" Райніна, то тепер ефективніше Порошенку домовлятись з тим, хто "кинув", а не з тим, кого "кинули".

Судячи з того, що Кернес, не криючись, підтримує кандидата Порошенка, Петро Олексійович зробив вибір не на користь Райніна. Але чи правильний цей вибір?

 
Справа наліво Порошенко, Райнін; Кернес (третій зліва)
фото: прес-служба харківської ода

"Треба розуміти Харків. Там завжди було співвідношення десь 30 на 70: проєвропейських 30%, умовних "ватників" – 70%. От на цих 30% Порошенко міг розраховувати. Щось би відкусила Юля, але загалом це були його виборці. Але Кернес обіцяє йому 40% із "вати", і Петро вірить", – розповідає один із впливових харків'ян при високій посаді.

"Але Кернес їх не дасть. Не зможе. Бо хай навіть він особисто кожного попросить, але всі Порошенки, Тимошенки, Авакови – це вороги для них. І виходить, що Петро і там втратить, і тут не здобуде", – додає він.

Хто більший адвокат Харкова: Райнін чи Грановський

Орієнтація Порошенка не на свого главу АП, а на Кернеса, ображала Райніна, але не вибивала з президентської обойми остаточно. До виборів було багато часу, влада в регіоні була в руках Ігоря Львовича, і його статус "повіреного президента" з питань Харківської області був монопольним.

Аж поки на вулицях Харкова не з'явились біг-борди "Люблю Харьков. Александр Грановский".

 
Фото: KHARKIVToday

Поява "адвоката Харкова" на території Райніна викликала цілу бурю емоцій в АП.

По-перше, це було сприйнято як сигнал, що Порошенко остаточно зробив ставку на Кернеса, якщо відрядив до нього ще й Грановського.

По-друге, поява останнього у Харкові стала своєрідним магнітом для тих, хто хотів передати якісь "сигнали" Порошенку.

"Усім треба свій голос в АП, людина, яка має доступ до вуха президента. Райнін передавав Порошенку тільки те, що сам вважав потрібним передати. Грановський в цьому плані зручніший", – розповідає у розмові з УП один із харківських політиків, яких прийнято називати демократичними опозиціонерами.

По-третє, як ішлося вище, вплив Райніна в регіоні напряму пов'язаний із довірою президента. Харківське "відрядження" Грановського могло бути сигналом, що Порошенко шукає шляхів диверсифікувати свій вплив в регіоні.

Реклама:
Сам Грановський ніколи не приховував, що раптовий напад "любові до Харкова" не випадковий. Але депутат запевняв, що приїхав у місто виключно заради того, щоб обратись по округу в Раду.

"Грановський і Кернес знайомі року з 2007-го, з того часу дружать. Кернес сам запропонував Грановському обратись по округу Кірша (теперішній депутат від НФ – УП), бо той нічого для міста не зробив. Гені треба нормальний мажоритарник, який може вирішувати питання. А то у нього в Харкові як не Писаренко, то Хомутиннік, яких цікавлять тільки свої шкурняки", – розповідає співрозмовник, близький до Грановського, у розмові з УП.

"Саша намагався донести Райніну, що він поїхав у Харків сам по собі, що ніхто його туди не відряджав перебивати вплив у Ігоря. Але той слухає, киває і каже, що, мовляв, зараз ти нічого не робиш, але можеш почати будь-якої миті. А Грановський реально ж поїхав, бо має шанси там пройти в Раду", – додає він.

Щодо шансів переобратись по харківському округу, то тут ще все досить туманно. Співрозмовники УП в одній із партій, яка проводила соціологію на окрузі Грановського, переконують, що поки що соратник президента не те що не перший у рейтингу, але навіть не другий.

"Київський район Харкова – це таке інтелігентське кубло. Там всяка професура живе, студенти. А Харків же вважає себе Меккою юристів. Він навіть на адвокатів із Києва дивиться зверхньо, а навчених заочно в Тернополі просто не бачить", – розповідає вихідець з Харкова, який побував на високих посадах і в цьому регіоні, і в Києві.

Антикернесівський союз: Райнін і Аваков

Поки глава АП Ігор Райнін горів праведним гнівом, у нього з'явився несподіваний союзник – глава МВС Арсен Аваков.

 
Арсен Аваков (праворуч), Ігор Райнін (ліворуч)
фото: цензор.нет

Вони обидва із 30 проєвропейських відсотків харків'ян. Обидва вважають Кернеса ворогом. Вони разом були у харківській "Батьківщині", а коли Аваков вимушено емігрував до Італії, Райнін фактично керував партією Тимошенко на Харківщині.

Врешті, вони однаково недолюблюють Березенка-Ковальчука, які не мають права щось вирішувати у "їхньому Харкові".

Спершу цей союз існував лише на рівні фобій в Адміністрації президента. Але поступово почав вимальовуватись у цілком реальну конструкцію.

Спершу на Банкову прийшов несподіваний лист. Підписаний він був 600 харківськими партійцями БПП. Суть листа зводилася до того, що "рядові члени партії" обурювались, що виборчий процес в області і самому Харкові розділили, і вибори в обласному центрі віддали "проросійським елементам".

Пікантність цього листа полягала в тому, що Харківський обком "Солідарності" очолює ніхто інший як Ігор Львович Райнін. І якщо відкинути формальності, то це фактично він звертався до президента, і то досить різким тоном.

Далі – більше. 6 грудня у Харківській обласній раді відбулось щось небувале. Зі 120 депутатів ради 90, тобто три чверті складу, увійшли у нову депутатську групу "Єдність і розвиток Харківщини". Туди увійшли майже всі фракції: від БПП і "Нашого краю" до "Батьківщини", "Відродження" і "Опоблоку".

Очолила цю групу губернатор Юлія Світлична.

Якщо дивитись із Києва, то нічого особливого у такій новині немає. Але для нашої історії вона має колосальне значення.

"Якщо пам'ятаєте, то у 2010 році Аваков був губернатором Харківської області. І між першим і другим туром виборів президента його зняли. Ющенко тоді зателефонував Авакову і сказав "працюємо на Януковича". Аваков відмовився, і його зняли через голосування в облраді. Порошенко такої можливості зняти Світличну тепер не має", – розповідає УП співрозмовник в оточенні Авакова.

Реклама:
Те, що глава МВС "сприяв" такому об'єднанню в облраді, не секрет ні для кого на Банковій, та й сам Аваков не приховує своєї участі у "добрій справі".

Але і це не все. Як розповідають УП співрозмовники у харківських політичних колах, десь із грудня в області змінилась інформаційна картинка.

"У Райніна тут є свої ЗМІ, невеликі, але є. Так от там раніше показували Світличну і Порошенка. А тепер – тільки Світличну. А часом і Тимошенко. І раніше Світлична говорила про перемоги Порошенка, а тепер фактично говорить словами Авакова про "необхідність забезпечити в області і Харкові чесні вибори", – розповів співрозмовник УП.

Читайте також:

Конфлікт уповільненої дії. Чи піде у відставку глава АП Ігор Райнін

Він працює, Вони – заважають. Як Порошенко планує переобиратися

#УрядГройсмана

У нинішніх реаліях слова губернатора означають, що не можна дати Кернесу працювати звичними для нього методами. Хай навіть він "працює" на президента.

"Це саботаж! Якщо ви знаєте інше слово, то підкажіть його. Як назвати, коли член команди робить усе наперекір решті? Він же працює не проти Березенка чи Кернеса, а проти президента", – не приховує обурення один із найближчих соратників президента.

"І, головне ж, не ясно, чи це Райнін просто задружився з Аваковим. Чи насправді він шукає виходу на "жінку з косою". І якщо так, то що буде з виборами в Харківській області?" – додає інший штабіст Порошенка.

Сам же Райнін продовжує запевняти президента, що він його вірний соратник і з Тимошенко жодних переговорів не веде. Але сприймати роботу з Кернесом не може і не буде.

"Нам з цією людиною не може бути по дорозі. Райнін не лізе у кампанію, щоб не заважати тим, хто взявся її вести. Але терпіти Кернеса він не може також", – пояснює співрозмовник в оточенні глави АП.

Тож ситуація виглядає, як класичний пат.

"Так і живемо. Переконати Ігоря ми не можемо, і вигнати його з команди теж не можна. Як тільки його відправлять у відставку, то це одразу підхопить Тимошенко і решта, все перекрутять і використають проти нас. Сидимо. Чекаємо, у кого першого здадуть нерви", – зізнаються в #КомандіПорошенка.

Роман Романюк, УП

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді