Радикалізація суспільних настроїв

132 перегляди
Вівторок, 31 грудня 2013, 19:58
Володимир Паніотто
соціолог, доктор філософських наук, гендиректор Київського міжнародного інституту соціології, професор кафедри соціології Університету "Києво-Могилянська Академія"

Після розгону Евромайдану в ніч з 30 листопада і Віктор Янукович і Микола Азаров і Віталій Захарченко обіцяли негайно розібратися і покарати винних у надмірному застосуванні сили. 

10 грудня Правління Соціологічної асоціації України, організації, що об'єднує професійних соціологів усіх регіонів України, звернулася до Януковича з попередженням: "Вважаємо вкрай необхідним вжити негайних заходів щодо покарання тих, хто віддав наказ і здійснював надмірне застосування сили при розгоні учасників Евромайдану, ... без вирішення цього питання неможливо врегулювати ситуацію. Пройшло 10 днів і не покараний жоден із винних. Кожен день зволікання ускладнює ситуацію, підвищує напруженість у суспільстві і робить все менш передбачуваним подальший розвиток подій".

Минуло ще двадцять днів, але винні не покарані. 

Дані опитування "Рейтингу" та Соціса (7 - 17 грудня) показують, що 74% опитаних негативно ставляться до розгону Майдану "Беркутом" 30 листопада, і тільки 9% позитивно. Тільки 2% оцінюють нинішню політичну ситуацію в Україні як "стабільну", 46% оцінюють її як "напружену", а 49% - як "вибухонебезпечну". 

За даними опитування Демініціатив та центру Разумкова (20-24 грудня) 51% населення вважає, що влада вдається до політичних репресій, лише 28% не згодні з цим. Природно, що в цих умовах багато хто починає виправдовувати самосуд - 33% вважають, що взагалі-то самосуд неприпустимий, але в деяких випадках може бути виправданий, а 8% - що в наших умовах це єдиний спосіб покарати злочинців.

Два опитування на Майдані, які провів КМІС на замовлення Демініціатив, показують, що люди, які живуть на Майдані і кожен день чекають, що влада, нарешті, виконає обіцяне і покарає тих, хто побив студентів на Майдані, вкрай напружені. І це стосується не тільки учасників Майдану. 

Якщо в опитуванні населення України, проведене нами до Евромайдану в листопаді, брати участь у боротьбі за свої права радикальними методами були готові менше 1% (захоплення будівель - 0.5%, створення незалежних від владних структур збройних формувань - 0.4%), то в опитуванні наших колег, що проведене з 7 по 17 грудня - 1.4% і 0.9% відповідно.

Я б хотів нагадати попередження соціологів, що ігнорування очікувань значної частини населення призводить до радикалізації суспільних настроїв і робить ситуацію все менш передбачуваною.

Володимир Паніотто, гендиректор КМІС, професор Національного університету "Києво-Могилянська академія"powered by lun.ua
Інквізиція XXI століття, або Як тестується косметика на тваринах
Розповідаємо, як насправді тестується косметика на тваринах і які способи тестувань використовують у світі прямо зараз.
Прозорість = незалежність: з чого починаються понеділки голови Нацбанку
Минули часи, коли можна було маніпулювати рішеннями, прикриваючись висловом "гроші люблять тишу". Чому відкриті комунікації – один з пріоритетів НБУ?
Сезон без авітамінозу: доступні овочі та небанальні ідеї страв
Якщо правильно побудувати режим харчування, можна покращити самопочуття, укріпити імунітет, краще спати та справлятися зі стресом.
Неочевидні виклики Зеленському в боротьбі з корупцією
Чи вийде посилити ефективність роботи антикорупціонерів, не змінюючи законодавство? (рос.)
Зеленський і переЗЕвантаження влади як вікно можливостей
Цього року перезавантаження влади відбудеться – якщо не в липні, то в жовтні. Це друга ітерація, яка, на жаль, відбувається із запізненням у 2-3 роки. Які люди прийдуть до Верховної Ради та Кабінету міністрів? Необхідно сформулювати критерії та спробувати донести їх до суспільного загалу.
Зима близько: природний газ (не) чекає на нас?
Україна потребує термінових рішень для збереження транзиту російського газу в Європу.
Законопроект про вибори від Зеленського: як до влади можуть повернутися люди з оточення Януковича
Законопроект про вибори, який представив новоспечений президент Володимир Зеленський має приховане подвійне тлумачення. Розбираємо нюанси і наслідки.