У НАТО знайшли компромісну формулу для України

Вівторок, 2 грудня 2008, 07:18

Міністри закордонних справ країн-членів НАТО у вівторок, 2 грудня, обговорюватимуть у Брюсселі подальші кроки щодо розв’язання суперечки довкола вступу до Альянсу України та Грузії.

Запеклих дискусій швидше за все не буде, оскільки напередодні брюссельські дипломати повідомили про досягнення принципової згоди у цьому питанні, передає "Німецька хвиля".

Згідно з компромісною формулою, Україна та Грузія мають здійснити підготовку до подальшого вступу в альянс шляхом виконання так званої "національної річної програми".

У ній ітиметься, зокрема, про демократичний контроль над військовими, свободу слова, незалежність правосуддя та чесні вибори.

Консультації мають проводитися в рамках вже чинних комісій НАТО-Україна та НАТО-Грузія. На цьому наполягли в першу чергу США, які традиційно лобіюють процес вступу цих країн до Альянсу.

Водночас, основний противник швидкого надання Києву та Тбілісі Плану дій з набуття членства в НАТО – Німеччина – змогла відстояти пункт про те, що ці національні програми не стануть замінниками ПДЧ.

Берлін застеріг щодо передчасного прийняття обох держав до лав Північноатлантичного альянсу і закликав до діалогу з Росією в цьому питанні.

Компромісна формула, вироблена брюссельськими дипломатами, великою мірою відображає британську пропозицію.

Як відомо, США та Великобританія разом з колишніми державами так званого "східного блоку" активно підтримують негайне включення України та Грузії до Альянсу. Аби якось вгамувати внутрішньо-натовську опозицію, британці запропонували альтернативний дипломатичний підхід.

Згідно з ним, Україні та Грузії пропонуватиметься спеціальний план узгоджених і спільних з НАТО дій без чіткого розкладу, порядку і графіку отримання ними членства в Північноатлантичному альянсі.

І хоча обидві країни вже беруть участь у програмі партнерства з НАТО, британці закликають своїх союзників створити більш структуровану програму стосунків між НАТО та Україною і Грузією з чіткими гарантіями регулярного обміну у військових питаннях, а також конкретної допомоги у модернізації їхніх армій.

Як відомо, держсекретар США Кондоліза Райс, яка у понеділок прибула до Лондона для обговорення британської компромісної формули, за підсумками переговорів з міністром закордонних справ Великобританії Девідом Мілібендом заявила, що Україні та Грузії потрібно пройти ще "довгий шлях", перш ніж вони зможуть стати членами НАТО.

Не можна зрізати кути в процесі приєднання до НАТО, зазначила Райс.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування