"Фактично воєнний стан": У Лутковської вказали на загрози закону по Донбасу

9045 переглядів
Понеділок, 15 січня 2018, 14:11

Представник уповноваженого Верховної Ради з прав людини Михайло Чаплига вважає, що прийняття проекту закону про так звану реінтеграцію Донбасу фактично вводить військовий стан на непідконтрольних територіях і несе ризики для прав і свобод.

Про це він заявив під час прес-конференції, передає УНІАН.

"Прийняття законопроекту в тому вигляді, в якому він підготовлений до другого читання, буде містити значні ризики для прав і свобод людини", - сказав він.

На його думку, окремі положення згаданого законопроекту суперечать вимогам Конституції України.

"Цим документом вводиться поняття "здійснення заходів щодо забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі збройної агресії РФ в Донецькій і Луганській областях".

Фактично це замінник словосполучення "воєнний стан", і що означає це визначення - незрозуміло, і які матимуть повноваження і як діяти органи державної влади на підставі цього нового визначення - незрозуміло, що може нести значні загрози в дотриманні прав людини", - переконаний Чаплига.

Він зазначив, що згідно з цим законопроектом, ЗСУ можуть бути притягнуті в мирний час без застосування воєнного стану.

"Фактично цим законопроектом вводиться воєнний стан без необхідної процедури, передбаченої Конституцією у відповідних законах.

Тому майно фірм, підприємців, осіб може бути використано з метою захисту інтересів держави, причому це не передбаченим Конституцією способом", - підкреслив Чаплига.

Крім того, представник омбудсмена зазначає, що законопроект про відновлення суверенітету на Донбасі несе "дискримінаційну річ" щодо жителів Криму в питаннях визнання актів народження і смерті: "Йшли довгі дискусії - включати питання, пов'язані з деокупацію АР Крим, в цей проект закону або

не вмикати. Зараз в одній з частин проекту закону в тому вигляді, в якому він підготовлений до другого читання, мова йде про спрощену процедуру визнання актів народження або смерті, виданих так званої владою так званих "ДНР", "ЛНР". При цьому процедура для наших співгромадян, які були змушені покинути АР Крим або залишитися там, залишається такою ж, як було і до цього, тобто - судовий спосіб".

Також, за словами Чаплига, цим законопроектом фактично повертається загальний нагляд в прокуратуру.

"Хочу нагадати, що зняття цього загального нагляду - це фактично була одна з ключових реформ, яка відбулася в ГПУ.

Цим документом надається це право військовій прокуратурі, де вони зможуть приймати ті заходи, які були притаманні прокуратурі в часи, коли вона мала право загального нагляду", - зазначив він.

Як відомо, 6 жовтня 2017 року Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроект №7163 про реінтеграцію Донбасу.

Також в цей день депутати підтримали законопроект №7164, який продовжує дію закону про особливі умови місцевого самоврядування в окремих регіонах Луганської та Донецької областей.

18 грудня 2017 року БПП запропонував відкласти голосування закону про деокупацію, оскільки він потребує додаткових консультацій.powered by lun.ua