Стали відомі деталі біографії третього отруйника Скрипалів

П'ятниця, 22 лютого 2019, 04:54

Встановити особу третього підозрюваного в отруєнні колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля допоміг фільм про про бій на висоті Осляче вухо в Дагестані в 1999 році.

Про це йде мова в розслідуванні видання The Insider і групи розслудувачів Bellingcat

Як з'ясували журналісти, Денис Сергєєв виріс в казахстанському Ушаралі. У 1990-му році він закінчив Єкатеринбурзьке суворовське військове училище, після чого продовжив військову кар'єру в ВДВ. У 1999 році Сергєєв брав участь в бою за висоту Осляче Вухо в Дагестані, був поранений і представлений до державної нагороди. На початку 2000-х Сергєєв переїхав до Москви, де вступив до Військової академії, яка готує співробітників військової розвідки.

The Insider вже розповідав про участь Сергєєва в отруєнні Скрипаля і болгарського підприємця Омеляна Гебрева. Але це, схоже, були далеко не єдині його операції.

Так, наприклад, цікаво, що Федотов був в Каталонії безпосередньо перед референдумом про відокремлення і в Британії перед референдумом про брекзіт. Поки підтвердити його зв'язок з цими подіями не вдалося.

Деякі з поїздок Сергєєва поки ще важко пояснити, в тому числі Таджикистан в 2013 році, Чехію в 2014 році і Туреччину в 2015 році. Однак експерт, з яким поспілкувалися Bellingcat і The Insider, припустив, що вони можуть бути пов'язані з угодами з продажу зброї до Сирії.

Натомість деякі інші зв'язки простежуються досить явно.

Так, наприклад, поїздки Сергєєва вказують на те, що він під реальним ім'ям їздив до Петербурга з людиною, чия машина також зареєстрована за адресою штаб-квартири ГРУ, Хорошевському шосе 76. Причому правами на водіння цього автомобіля володів інший ГРУшник, Володимир Моісеєв (Попов), один з організаторів перевороту в Чорногорії.

Ще один попутник Сергєєва (ім'я не називається) мінімум 4 рази літав на літаку разом з Едуардом Шишмаковим (Широковим) - другим основним учасником перевороту в Чорногорії.

Цей другий попутник цікавий не тільки своїм знайомством з Шішмаковим, а й тим, що регулярно літав у Краснодар одними рейсами з найманцями з групи Вагнера. Нагадаємо, база ПВК Вагнера знаходиться саме в Краснодарі, найманцям цієї групи видавали закордонні паспорти тієї ж серії, що і співробітникам ГРУ.

Ідентифікація "Федотова" зайняла більше часу, оскільки, на відміну від випадку з Петровим і Бошировим, британська влада не публікувала його фотографію.

Розслідувачам вдалося отримати списки пасажирів рейсів, що вилітали в Лондон 2 березня 2018 року, і підтвердити, що "Федотов" прилетів у столицю Британії за кілька годин до Петрова і Боширова.

З того ж списку пасажирів вдалося отримати і дату народження, але вона, як і ім'я, могла бути вигаданою. Пам'ятаючи про те, що ГРУшники при отриманні своєї нової агентурної особистості зберігають багато даних про себе, журналісти спробували виявити людину зі схожими даними і зареєстровану за однією з адрес, пов'язаних з ГРУ.

Після безлічі різних комбінацій вдалося знайти "підозрюваного": за адресою вул. Народного Ополчення, 50 (Військова академія ВС РФ, також відома як "Консерваторія ГРУ") була прописана людина з тією ж датою народження - Денис В'ячеславович Сергєєв.

Однак без фотографії встановити, чи є Федотов і Сергєєв однією людиною, видавалося справою непростою. А всі дані з фотографіями (копії паспортів і водійських посвідчень) були видалені з російських баз даних.

Розслідувачі зв'язалися з безліччю джерел в різних країнах, в тому числі з готелями, де зупинявся "Федотов", і одне з джерел надало The Insider копію фотографії Федотова з його закордонного паспорта.

Також журналістам вдалося знайти кадри з Сергєєвим в документальному фільмі про бій за висоту Осляче Вухо.

На перший погляд на документальному відео і на фотографії різні люди. Спочатку розслідувачі вирішили, що пішли за помилковим слідом.

 

Однак професійна експертиза, проведена професором Хасаном Югейлом з Центру візуальних обчислень Бредфордського університету, встановила, що коефіцієнт збігу між фото - 78%, при необхідних 70% для однієї і тієї самої людини.