У Росію з Фінляндії досі надходять компоненти й обладнання, потрібні для оборонки − ЗМІ

Понеділок, 15 січня 2024, 09:59

Росія досі отримує з Фінляндії компоненти та обладнання, які використовуються в оборонній промисловості, з’ясували розслідувачі суспільного мовника Yle.

Джерело: "Європейська правда" з посиланням на розслідування 

Деталі: Повідомляється, що журналісти розслідувального проєкту Yle знайшли низку компаній, які зареєстровані у Фінляндії і мають зв’язки з Росією, а їхні клієнти пов’язані з російськими силовими структурами. 

Реклама:

Йдеться про близько 20 компаній, які експортували до Росії компоненти, які можуть використовуватися в оборонній промисловості.

Це невеликі логістичні фірми. Їхні власники пов’язані з Росією, а офіси розташовані у крихітних приміщеннях переважно у південно-східній частині країни, біля великих логістичних хабів. 

Вказується, що одна з компаній, на яку звернули увагу, працює в районі Лаппеенранти. Згідно з митною інформацією, вона постачала до Росії датчики, дизельні двигуни, паливні насоси, компоненти, що використовуються у коробках передач автомобілів. 

ВІДЕО ДНЯ

Подібні західні компоненти знаходили у знищеній в Україні російській техніці, проте не усе це підпадає під західні санкції. 

Згідно з публічними даними про російські закупівлі, двоє клієнтів цієї фірми мають зв’язки з ФСБ. Одна з компаній-клієнтів навіть публікувала у себе на сайті подяку від ФСБ за гарну співпрацю. Від спілкування з журналістами в офісі фірми відмовилися. 

Також розслідувачі виявили випадки експорту до Росії різноманітного оптичного та електронного обладнання – як напряму, так і через посередництво фінських фірм.

Зокрема, є випадки постачання такого обладнання до Узбекистану, який вважається одним зі шляхів продажу підсанкційних товарів у Росію.

Невідомо, яка частка такого чутливого обладнання, експортована завдяки цим компаніям, врешті опинилася у російській військовій техніці. Проте з розслідування випливає, що щонайменш дев’ять російських клієнтів цих фінських компаній мають зв’язки або з ФСБ, або з російським ОПК. 

Ще в одному випадку фінська компанія експортувала в Росію металообробне обладнання, а про її російського партнера знайшли інформацію, що серед клієнтів – у тому числі підприємство ОПК, що займається виробництвом розвідувальних літальних апаратів та бомбардувальників. 

У компаніях, до яких зверталися по коментар, не погодились спілкуватися відкрито. Кілька посадовців фірм погодились говорити не під запис та у цих коментарях заперечували, що порушують санкції та не мають інформації про те, що продукція опиняється в російському ОПК.

Також журналісти з’ясували, що щонайменш чотири з фірм, на які звернули увагу у розслідуванні, вже фігурують у кримінальних провадженнях. Дві такі компанії восени 2023 року потрапили під санкції США через те, що експортовані ними компоненти опиняються у російських безпілотниках.

Про одну з компаній пишуть, що її власником є громадянин Франції-резидент Фінляндії і він нібито вже під арештом за підозрою у порушенні санкцій. 

Передісторія:

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Усі новини...
Реклама: