Игры патриотами: Как "Нацкорпус" и Аваков загоняют Порошенко

Вторник, 12 марта 2019, 23:30
Игры патриотами: Как Нацкорпус и Аваков загоняют Порошенко

До президентських виборів в Україні залишилось менше трьох тижнів. Їх ще треба пережити.

"Ми дали Порошенку тиждень. Щоб він використав останнє дієве право в Україні: взяв телефонну слухавку і наказав своїм лакеям – суддям і прокурорам – заарештувати цих покидьків", – проголошував у понеділок 11 березня перед десятками камер один із лідерів Нацкорпусу Родіон Кудряшов.

Під "цими покидьками" він мав на увазі близького друга і бізнес-партнера чинного президента Петра Порошенка Олега Гладковського з сином Ігорем, які стали фігурантами гучного корупційного скандалу.

На цю погрозу "азовців" можна було б не звертати увагу, як на одну з сотень інших порожніх заяв. Якби не події 9 березня в Черкасах, які їй передували.

Тепер виборча кампанія ділиться на фазу "до" спроби прориву націоналістів на мітинг Порошенка та фазу "після" неї.

До Черкас кампанія будувалась навколо гасел, форумів і сіток скупки виборців. Події 9 березня внесли у список ще один страх, який намагались не помічати – сценарій силового загострення.

З огляду на потенційну небезпеку і вагу, яку можуть мати події у Черкасах, "Українська правда" спробувала детально їх реконструювати. Ми розбирались, які наслідки це може мати і уже має, хто насправді нагнітає атмосферу навколо чинного президента і що він планує цьому протиставити.

Привид Авакова, або #КомандаПорошенка і чесні вибори

Перформанс затягнувся: "Азов" і Порошенко

Ніхто у Нацкорпусі не планував їхати в Черкаси 9 березня. Тим паче – зривати зустріч Петра Порошенка з виборцями. Як співає Віктор Павлік, "все сталося само собою".

За версією джерел УП у партії Андрія Білецького, у суботу націоналісти хотіли лише провести "перформанс" під Адміністрацією президента і публічно засудити факти розкрадань оборонки оточенням Порошенка.

Щоправда, у Нацкорпусу був заготований "козир".

"Чесно, ми не планували ні з ким битися. Ми хотіли прийти і спиляти ворота на Банковій. Перед камерами зрізати їх і відкрити вільний доступ до Адміністрації", – зізнається в розмові з УП один з членів "Нацкорпусу".

Реклама:
Націоналістам таки вдалося привернути увагу журналістів. Далі все пішло не за планом.

По-перше, молоді хлопці з "Нацдружин" почали нападати на правоохоронців, які не давали їм дійти до згаданих воріт.

По-друге, для підсилення медійного звучання лідер "Нацкорпусу" Андрій Білецький запропонував побратимам поїхати на мітинг Порошенка у Черкаси і прямо поставити йому запитання: "Чому Гладковський не сидить за ґратами"?

"Нацдружини" та "Нацкорпус" із захватом сприйняли пропозицію свого лідера й автомобілями й автобусами рвонули у бік Черкас. Однак "делегація з Києва" запізнилася.

 
Виступ Порошенка у Черкасах 9 березня
фото: риа

"З Києва ніхто не встиг доїхати на "гарячу" фазу у Черкасах. Коли "київські" приїхали, то Порошенко уже хвилин 20, як поїхав", – розповіло джерело УП в МВС.

Події у Черкасах розвивались так: на скандальний мітинг завітали місцеві прибічники "Азова", серед яких був голова черкаського "Нацкорпусу" Дмитро Кухарчук.

Правоохоронці швидко зрозуміли, що на зустрічі з виборцями у Порошенка можуть виникнути серйозні проблеми.

Спочатку сцену, де виступав Порошенко, охороняли не лише звичні УДОшники, але й кілька бійців спецпідрозділу "Булат" зі структури того ж УДО.

Для більшої надійності поліція прислала їм на підкріплення так званий "легкий спецназ" із підрозділу тактико-оперативного реагування (ТОР). Ці сили розташувались перед сценою фронтально, аби запобігти прямому прориву.

За боковими підходами стежили звичайні поліцейські з райвідділків Черкас. Саме в це слабке місце вдарили "азовці".

"Ці пихаті ідіоти не оцінили всі ризики. Нападали місцеві пацани, які чудово розуміли, як що розташоване і куди кортеж Петра муситиме виїжджати. І до сцени ніхто не пішов, а всі ломанулись з флангу. А там – звичайні поліцейські з райвідділку. Теж типу поліція, але ви розумієте. Не спецназ, скажімо так", – обурюється у розмові з УП один з високих керівників МВС.

Але навіть ці "звичайні" поліцейські зуміли затримати нападаючих, зупинили їх на той час, що був потрібен кортежу, аби проїхати. В результаті 22 правоохоронці постраждали: 18 з них отруїлися газом, 4 отримали поранення.

"У Черкасах все відбувалося дуже хаотично, було помітно, що націоналісти не організовані. Хтось бив "ментів", інші застрибували на машини, треті палили фаєри. Якоїсь субординації не було", – визнає один зі співрозмовників УП на Банковій.

"По факту, якщо відкинути страхи Петра Олексійовича, то що сталося в Черкасах? Нічого такого. Кілька нациків побились з поліцейськими. У нас таких випадків сотні. Правда, дехто застрибнув на машину патрульних. От їх і затримали", – виправдовується один із високих чинів МВС.

Але події в Черкасах були не останніми, які попсували нерви Петру Олексійовичу. Якщо у Черкасах він мав справу  зі спонтанним бунтом, то у Житомирі зіткнувся уже з організованою акцією.

Там націоналісти акуратно змішалися з натовпом прихильників чинного президента. Не чіплялися до правоохоронців, громадський порядок не порушували.

Коли ж Порошенко вийшов на сцену, вони синхронно підняли плакати з написами "#СвинарчуківПорошенка за ґрати" та намагалися перекричати його виступ вигуками "ганьба".

 
Мітинг у Житомирі
фото: nationalcorps.org

"У Житомирі було помітно, що вони все обдумали. Вони прийшли організовано, ставали між людей і цілеспрямовано дратували Петра Олексійовича", – згадує співрозмовник в оточенні Порошенка.

На зустрічі президента з житомирянами обійшлося без пригод, але президента все одно вибісило те, що поліцейські не завадили Нацкорпусу зірвати його виступ.

Одразу після виступу там же, в Житомирі Порошенко зібрав "на килим" місцевих силовиків. Президентського гніву дісталося і заступнику голови Нацполіції Олександру Фацевичу, який приїхав контролювати ситуацію на місці, і керівнику Нацполіції в Житомирській області В'ячеславу Печененку.

 
"Національні дружини" під час виступу Порошенка у Житомирі
фото: zhitomir

Як розповідають співрозмовники УП в МВС, Порошенко лютував. У притаманній йому дратівливій манері президент кричав, чому поліція не чіпала націоналістів і не відібрала у них плакати.

Печененко нібито намагався пояснити Петру Олексійовичу, що формально "Нацкорпус" нічого не порушував.

"Ну, Петро скипів, вигнав Славу з кімнати. Фацевич встав і каже, що це була його команда не чіпати нікого і не провокувати. Порошенко зашипів, відтягнув Фацика в куток і почав пресувати, що от, мовляв, команди Авакова слухаєш, а я – президент, ти маєш мене охороняти! Фацевич був дуже вражений рівнем розмови", – розповіли УП джерела в МВС.

Не вийшов діалог і між президентом та главою МВС. За даними УП, востаннє Аваков і Порошенко зустрічались в п'ятницю – ще до черкаських подій. Після ситуації в Житомирі комунікація ще більше ускладнилась.

Надвечір у понеділок президент спробував вийти на контакт з міністром, але той не відповів. Образився на агітаційну газету Порошенка, де критиці Авакова була присвячена ціла шпальта. Натомість він вирішив сходити на ефір "Свободи слова" і показати світу схему чергової "сітки" Порошенка.  

Ігри патріотами: Аваков і Порошенко

"Чому під АП не прийшли члени "Правого сектора", ОУН, чому Ярош нікого не зібрав, не було "Свободи"? Була одна організація, яка працює конкретно на одну людину. І під АП поліція цих "активістів" тупо не чіпала. Була команда нічого не робити. У вас, правда, є сумніви, що "Азов" працює разом з Аваковим?" – обурюється у розмові з УП один із найближчих соратників президента.

Ще напруженішою ситуацію робить той факт, що захищати Порошенка від агресивних активістів має ніхто інший як Нацполіція, підконтрольна усе тому ж Авакову.

Якщо подивитись на ситуацію очима Петра Олексійовича, у Черкасах Аваков однією рукою нападав, іншою – захищався. Від того, якій зі своїх "рук" Арсен Борисович скаже бути сильнішою, залежить безпека президента.

Ситуація для глави держави, м'яко кажучи, неприємна. Цим можна пояснити таку бурхливість реакцій Порошенка на події у Житомирі, про що йшлося вище.

Порошенко опинився у ситуації, коли що не зроби, вийде погано.

"Ми поки точно не знаємо, як з цим боротися. Це ж просто провокація, щоб десь на мітингу ці "активісти" побились з охоронцями президента, і з цього можна було б зробити скандал", – пояснює близький соратник Порошенка.

"Петро розгубився, бо не розумів, як в Черкасах реагувати. Хто його захищає і чи захищає взагалі? У Гелетея (керівник УДО – УП) є свій спецназ "Булат", але чи його вистачить? Раніше за Порошенком кілька тижнів їздили люди Шарія (блогер-емігрант – УП) з питанням про "репресії", а тепер включився "Нацкорпус". Його просто накручують", – додає співрозмовник в оточенні глави МВС.

Реклама:
У команді президента остерігаються, що подібна "накрутка", окрім оголошених вимог про покарання корупціонерів від оборонки, може мати і цілком політичні мотиви.

"Першого просто намагаються вивести із себе. Щоб на всіх мітингах він був роздратований і виступав відповідно. Крім того, постійні сутички на зустрічах Порошенка мають відлякувати прихильників від походу на мітинг. У нас поїздки так заплановані, щоб кінець туру пройшов у Західній Україні, де у нас найбільша підтримка і буде багато людей на мітингах. А тепер це під питанням", – роздратовано пояснюють у штабі Порошенка.

"Але бігати від них ніхто не буде. Всі зустрічі пройдуть, як і було заплановано. Чого б там не хотілося кураторам цих "активістів", – запевняє інший впливовий штабіст президента.

На "кураторах" слід зупинитись окремо, адже це ключове питання у всій історії.

Загалом побудована лідером націоналістів Андрієм Білецьким структура має триєдину форму. Під його керівництвом чи впливом перебувають реальний військовий полк "Азов", загалом цивільна партія "Національний корпус" та така собі "резервна армія" у формі "Національних дружин".

У всіх трьох структурах авторитет Білецького, як і його накази, непорушні. Непорушні настільки, наскільки це взагалі можливо у середовищі контркультурників, хуліганів та футбольних ультрасів.

Саме вони були ядром – спершу добровольчого батальйону "Азов", а потім і політичного "Нацкорпусу", і парамілітарних "Нацдружин".

Це дуже різношерста публіка, поєднана ідеологічним стержнем і спільними поглядами на життя. І серед іншого – зневагою до системи влади загалом та будь-яких правоохоронців зокрема.

Ті, хто намагається ототожнити їх з "тітушками", роблять велику помилку. Хуліганів не треба мотивувати грошима, вони збираються за ідею і готові за неї битися. В прямому сенсі слова. І уявити, що вони стануть працювати на "ментів", неможливо.  

"У нас багато хто воював на Сході у полку і ніяк не оформлявся. "Азов" був у структурі МВС. А нам це западло. Пацани готові були померти просто так, без статусу жодного, тільки щоб не оформлятись "мусорами". А тут хтось виходить і каже, що ми працюємо на Авакова? Це смішно!" – розповідає у розмові з УП один з "низових" керівників Нацкорпусу.

Події на Банковій та в Черкасах 9 березня, які були вигідні противникам Порошенка, він пояснює просто – партія шукає виходу в інформаційне поле.

"Всі забули якось, що "Нацкорпус" – це партія, і нам теж треба думати про вибори. Коли до виборів було далеко й ефірний час нічого не коштував, то нас кликали скрізь. А тепер прихід на телевізор коштує бабок, яких у нас немає. А після Черкас за нами бігає вся преса, нас всі телевізори показують. І ми за це нічого не платили", – переконує співрозмовник у керівництві "Нацкорпусу".

Він категорично відкидає навіть думку про те, що його сила могла підігрувати комусь із політиків, будь то Тимошенко чи Аваков.

"У нас пацани всі ідейні. Ми їздили до Авакова додому. На "низах" його ненавидять. Тут усі слухають одну людину – Білецького. Він, це правда, має контакт з Аваковим. Той був йому прямим керівником, бо полк "Азов" в структурі МВС формувався. Але щоб Андрій дозволив якомусь Авакову собі вказувати, то я навіть уявити не можу. Там зовсім інші амбіції. Повірте, Андрій – сам лідер", запевняє співрозмовник.

У своїй заяві для преси після черкаських подій Білецький також відхрестився від будь-якої співпраці з главою МВС.

Аваков же ніколи не крився, що має прямий контакт з Білецьким.

"Після Черкас Аваков сварився з Білецьким. Але той і сам розумів, що це перебор був, і що так не можна далі. І от в Житомирі все було дуже цивільно", – переконує УП співрозмовник у близькому оточенні глави МВС.

"Але контролювати "Нацкорпус" Аваков може хіба у голові Порошенка. Цих нациків-малоліток не може контролювати і сам Білецький. Їм скажи забрати плакати у противників, то вони атомну війну почнуть. Це неможливо контролювати", – додає він.

Реклама:
Контролювати, можливо, і не вдасться, але акуратно маніпулювати цілком реально. Принаймні у команді Порошенка у таких можливостях міністра ніхто не сумнівається.

"Зрозуміло, що Аваков не контролює хуліганів і ультрасів. Але він працює з "Боцманом" (Сергій Коротких, один із найвпливовіших людей в "Азові" – УП) і Білецьким. Вони обробляють своїх пацанів, а ті їздять мочать нас", обурюється один із наближених соратників президента.

***

Порошенко й Аваков воюють один з одним впродовж останніх п'яти років.

Часом це акуратна "тиха" війна без гучних пострілів, часом – відверті удари. Але далі матюків, склянок з водою та заочної неприязні доходило рідко.

З наближенням дня виборів у цій війні стріляють усе частіше, постріли все гучніші. Одні Черкаси чого варті.

"Насправді ситуація – класичний глухий кут. Ніхто не знає, куди рухатись. От зараз після Черкас затримали цього Кухарчука, це реально бойовий солдат, орденоносець. Аваков каже: відпустіть його під заставу, щоб зменшити напругу. Петро навпаки кричить: посадіть його. Але якби його посадили, то це піднесли б як репресії патріотів", – розповідає один із співрозмовників УП у правоохоронних органах. І додає:

"І тоді б Порошенко на своїй наступній зустрічі в Чернігові мав би не такий лайт, як був у Житомирі, а ще більший треш, ніж у Черкасах".

Роман Романюк, Роман Кравець, УП

Реклама:
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Главное на Украинской правде