Кнут и пряник" для гражданского общества

28 просмотров
Пятница, 19 марта 2010, 12:16
Павел Цыруль
глава правления комитета общественного контроля ЧЕ-12, для УП

Останнім часом багато доводиться чути про необхідність створення громадянського суспільства в Україні. Тлумачення цього поняття не знайти у нормативно-правовій базі, тому у нагоді стає електронна "Вікіпедія".

"Громадянське суспільство – це сфера життєдіяльності людей, яка є вільною від безпосереднього впливу з боку держави та посадових осіб, але разом з тим, організована, внутрішньо впорядкована та взаємодіє з державою. Сфера, де люди реалізують свої приватні інтереси, об’єднуються в групи та організації".

Після прочитання цих рядків виникає одвічне запитання: кому це вигідно? У самій назві поняття є відповідь – звісно, що самим громадянам. Хто, як не вони, зацікавлені у відстоюванні перед державою своїх законних прав та інтересів?

Тож програмою максимум для держави є забезпечення умов для створення подібної суспільної моделі, програмою мінімум – принаймні не заважати цьому процесу.

Головною рушійною силою механізму під назвою "громадянське суспільство" має виступати як принциповість окремих громадян, так і потенціал всієї громадськості в цілому.

Тільки за таких умов даний суспільний механізм лишатиметься дієздатним та зможе ефективно та безболісно відстоювати власні інтереси у державі.

Принциповою відмінністю між Україною та розвиненими європейськими країнами у створенні подібної моделі взаємодії суспільства і держави, як це не дивно, є мотив.

Тож у Франції, Німеччині, Італії, тощо основною похідною є "для того, щоб…": зберегти цінності демократії, не допустити узурпації влади, забезпечити процвітання власної країни, контролювати дотримання передвиборчих обіцянок.

Їх модель покликана працювати на попередження негараздів. Завдяки ефективній та злагодженій роботі, грецькі профспілки за декілька днів влаштували масові мітинги та акції протесту на знак незгоди із антикризовими діями уряду.

Ясна річ, що громадські організації не виросли як гриби після дощу, їх становлення було довготривалим та системним.

Наша модель дещо відрізняється від класичної європейської. В українському суспільстві подібні громадські організації та акції ініціюються "тому, що…": вкладники банків у відчаї намагаються повернути власні кошти, інвесторам "Еліта-центру" та інших квартирних афер просто ніде жити, робітники підприємства півроку не отримують зарплати.

Тож громадські заходи проявляють свою відносну життєздатність вже під час "гасіння пожежі". На жаль, в більшості випадків буває вже запізно.

Подібна тенденція характерна для всіх сфер суспільного життя.

Якщо для громадянського суспільства розвиненої країни мотиватором є майбутній "пряник", для нас – сьогоднішній "батіг".

Бізнес платить податки, коли їх несплата погрожує санкціями з боку податкової інспекції. Активізація будівництва стадіонів та іншої інфраструктури для проведення Євро-2012 починається після чергового "китайського" попередження від УЄФА.

Кошти на безпеку у лікарнях виділяються вже після кількох трагічних випадків із газовими балонами, що призвели до загибелі пацієнтів.

Для покращення ситуації у громадському секторі слід діяти системно та злагоджено заздалегідь. По-перше, визначити ті напрямки, на яких вже є певна проблема та ті, на яких можливе її виникнення у подальшому.

По-друге, сформувати групу свідомих громадян, яким не байдужа дана проблематика та які готові діяти з метою її вирішення. По-третє, прописати чіткий план дій та механізм реалізації узгоджених ідей та планів. І, нарешті, слідувати заповіту Шевченка "Борітеся – поборете".

Варто усвідомити, що без вживання зазначених кроків та роботи на перспективу жодні хаотичні намагання "гасити пожежу" не принесуть бажаного результату.

Наприкінці хотілося б зацитувати з тієї ж "Вікіпедії" один з головних філософських постулатів: "Громадянське суспільство – це спільнота людей високого соціального, культурного, морального та економічного статусу, яке створює разом із державою розвинені правові стосунки".

Саме перелічені фактори і є запорукою суспільного розвитку та прогресу. Інакше, без батога подальший рух буде неможливим.

Павло Цируль, голова правління Комітету громадського контролю ЧЄ-12, для УП

Реклама:
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Реклама:
Информационная изоляция Донбасса или Еще один "грех" Facebook
Почему невозможно таргетировать рекламу в соцсетях по всей Украине (укр.).
̶Н̶е̶ для прессы. Почему Раде следует восстановить прозрачность
Как Банковая планирует дальше блокировать назначение Клименко руководителем САП
Руководство страны может попытаться использовать ручную комиссию сейчас, затянув назначение Клименко на несколько месяцев и переиграть уже даже утвержденные результаты (укр.).
Кредиты и ипотека во время войны
Как государство поддерживает тех, у кого есть кредиты в банках и что делать, чтобы не допустить массового банкротства после войны? (укр.)
Зеленое восстановление транспорта: удобно для людей
Какие принципы следует учесть при восстановлении городов, чтобы улучшить систему общественного транспорта? (укр.)
Запустите малую приватизацию в условиях войны. Что для этого нужно?
Зачем возобновлять процесс приватизации во время войны? (укр.)
Оккупанты воруют украинское зерно: поименный список мародеров
Кто помогает вывозить и какие компании покупают у россиян украденное украинское зерно? (укр.)