Партнерський збір УП. Задонать на дрони та РЕБи

ЗМІ: Єврокомісія запропонує приєднати Україну до схеми підтримки оборонної промисловості ЄС

Понеділок, 4 березня 2024, 14:30
ЗМІ: Єврокомісія запропонує приєднати Україну до схеми підтримки оборонної промисловості ЄС
ІЛЮСТРАТИВНЕ ФОТО - GETTY IMAGES

Європейська комісія запропонує зробити Україну повноправним членом схеми підтримки оборонної промисловості ЄС, що допоможе використати досвід Києва та наблизить його до членства в ЄС.

Джерело: проєкт пропозицій Європейської комісії, з яким ознайомився Euractiv, пише "Європейська правда"

Деталі: Однією з трьох цілей пропозиції до Європейської програми оборонних інвестицій (EDIP) є крок, який "сприятиме відновленню, реконструкції та модернізації української оборонної технологічної та промислової бази та прогресивної інтеграції до Європи, тим самим сприяючи взаємній стабільності, безпеці, миру, процвітанню та стійкості".

Реклама:

Для цього Україні має бути дозволено стати повноправним членом будь-якого консорціуму для спільних закупівель військової техніки з іншими країнами-членами ЄС, мати доступ до фондів ЄС та звільнення від сплати ПДВ у разі спільного володіння, йдеться у проєкті тексту.

Регламент EDIP буде представлений Європейською комісією у вівторок, 5 березня, разом із загальною політичною оборонною стратегією ЄС.

Таким чином, Україні буде відведено особливе місце у програмі, яка покликана підтримати спільні європейські закупівлі зброї та зміцнити військово-промисловий комплекс Євросоюзу, що користується коштами ЄС.

ВІДЕО ДНЯ

Попередні оборонно-промислові програми, ухвалені в ЄС, ніколи не розглядали жодну третю країну як повноправного учасника схем, окрім Норвегії.

Приєднання України до EDIP стало б важливим кроком у формуванні військово-промислового комплексу Європи, враховуючи досвід Києва у використанні оборонної техніки протягом двох років та процес вступу до Європейського Союзу.

Оскільки Україна потребує великої кількості оборонної продукції, особливо боєприпасів і безпілотників, Київ працює з компаніями країн-членів ЄС над створенням спільних підприємств, прямими закупівлями у промисловості ЄС та розвитком великих виробничих потужностей з виробництва безпілотників. Два роки війни також дали українській армії досвід у випробуванні та використанні сучасної зброї.

Згідно з проєктом регламенту, "сприяння відновленню, реконструкції та модернізації української оборонної технологічної та промислової бази" є способом "підтримки обороноздатності Союзу та його держав-членів".

За межами ЄС промисловість Євросоюзу стикається з проблемами прискорення виробництва в очікуванні контрактів після десятиліть недостатнього інвестування після холодної війни.

"Зіткнувшись з конфліктом високої інтенсивності, українська оборонна і технологічна, промислова база була змушена перейти на модель воєнної економіки", – йдеться в проєкті оборонної стратегії, і тому "стане одним з найкращих двигунів економічного відновлення країни по закінченні війни і випробувальним полігоном оборонної промислової готовності".

Співпраця української промисловості з європейською є ключовим аспектом "безпекових зобов'язань", які дипломатична служба ЄС обговорювала з Україною.

"Україна є і буде все більш важливим партнером ЄС в оборонно-промисловому секторі, особливо з огляду на процес її повного вступу", – йдеться в неопублікованому тексті оборонної стратегії.

Проєкт документа також передбачає окремий бюджет для українського оборонно-промислового комплексу.

У документі не вказано загальний фінансовий пакет, хоча, за словами представника Єврокомісії, він має становити щонайменше 1,5 мільярда євро.

Однак, як зазначено в проєкті, Україна повинна буде дотримуватися кількох правил, згідно з планом. У ньому перераховані "попередні умови" щодо верховенства права, які нагадують ті, яких вона повинна дотримуватися на шляху до вступу в ЄС.

Україна повинна "продовжувати підтримувати і поважати ефективні демократичні механізми, включаючи багатопартійну парламентську систему і верховенство права, а також гарантувати дотримання прав людини, в тому числі прав осіб, що належать до меншин, тим самим сприяючи взаємній стабільності, безпеці, миру і процвітанню".

Європейська комісія також розгляне можливість оцінки "безпекового контексту" для оцінки своєї подальшої підтримки.

Інтеграція української промисловості в оборонну програму ЄС, ймовірно, викличе питання з боку скептиків розширення, які можуть виступити проти надання країні-кандидату на вступ до ЄС ще однієї переваги на єдиному ринку, а також вигоди від субсидування чутливих національних галузей, коли процес набуття її членства та війна будуть тривалими.

Що передувало:

  • Раніше повідомлялося, що Євросоюз залучив Україну до роботи над майбутньою промисловою стратегією для оборонно-промислового комплексу країн ЄС.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
00:21
У Харкові пролунала серія вибухів: є влучання у багатоповерхівку, виникла пожежа
00:13
"Голосу Америки" підтвердили дозвіл бити по російських силах, що атакують Харківщину
23:44
Новини економіки 30 травня: зупинка експорту цукру до ЄС, погіршення ситуації з відключеннями
23:42
"Зараз мобілізують заради показників, на якість не дивляться": Герой України про проблеми на війні
23:22
Опитування: Майже 50% жителів Угорщини проти, аби ЄС надавав Україні будь-яку допомогу
23:11
Reuters: Генсек НАТО запропонує давати 40 млрд євро на зброю Україні щороку
22:52
доповненоPolitico: Байден таємно дозволив Україні завдавати ударів по території РФ американською зброєю
22:42
фото, оновленоСили оборони вразили ракетами ATACMS поромну переправу в Криму
22:16
Прем'єра Словаччини, який пережив замах, перевезли до Братислави
21:56
Ватикан боїться "ескалації", якщо Україна битиме по Росії західною зброєю
Усі новини...
Реклама: