Предвыборная реклама как внутренний мир политических партий

748 просмотров
Вторник, 26 октября 2010, 14:32
Алексей Красноперов
политолог

У шкільних підручниках можна часто зустріти розхожу банальність: "мова - дзеркало національної духовності". Перефразовуючи цей вислів, політична реклама - дзеркало політичної культури партій та їхніх лідерів. У рекламі значно більшою мірою відображений внутрішній світ, переконання й установки партійних фронтменів, ніж у програмах, статутах та стратегіях.

Саме реклама - живе відображення того, як себе позиціонують і, значною мірою, до чого прагнуть політичні лідери.

За тиждень до місцевих виборів партії вже, напевно, не здивують виборців новим креативом. Тому на завершальному етапі агітаційної кампанії саме час дати короткий аналіз політичній рекламі, з якою пішли на вибори основні гравці електоральної арени.

Зробимо це на прикладі парламентських політсил - Партії регіонів, Батьківщини (БЮТ), Народної партії (Блок Литвина) та Компартії. Аморфність блоку НУНС і непомітність нашоукраїнців на місцевих виборах змушує нас не розглядати агіткампанію партій, що колись складали "Нашу Україну - Народну самооборону".

Для об'єктивності також проаналізуємо рекламу двох непарламентських партій, які мають найвищі шанси потратити до наступного скликання - "Сильної України" і "Фронту змін".

Партія регіонів

Реклама ПР на місцевій кампанії стала логічним продовженням агітаційної стратегії переможців президентських виборів.

З одного боку, залишилися головні тренди стабільності та економічної ефективності, відображені в гаслі "Через стабільність до процвітання". З іншого ж, тепер регіонали відповідають за ситуацію в економіці, яка є, м'яко кажучи, не простою.

Тому була обрана стратегія "Усе тільки починається", у принципі, цілком прийнятна як для першого року президентської каденції Віктора Януковича. Гасло "Будуємо нову країну" і з телеекранів, і з білбордів переконує виборця в тому, що процес іде. А швидких яскравих результатів ще не видно через важку соціально-економічну спадщину, яка дісталася регіоналам від попередників.

Батьківщина (Блок Юлії Тимошенко)

Батьківщина у своїй рекламній стратегії зробила спробу реанімувати гасло 2006-го року "Справедливість є, за неї варто боротися". Новим віянням у рекламі головної опозиційної сили стало лише вимушене обігравання слова "Батьківщина", яка обіцяє захистити кожного.

У цілому, рекламу Батьківщини можна назвати рекламою регіоналів "навпаки". Погані опоненти придушують, відбирають, знищують, а Батьківщина допомагає й захищає.

Тобто команди Януковича й Тимошенко продовжують грати на взаємному протиставленні.

Народна партія (Блок Литвина)

Новим нестандартним гаслом порадувала Народна партія. І хоча слоган "Вибирай нормальних" сприймається переважно саркастично, це додає новому політичному бренду, який замінив звичний Блок Литвина, упізнавання.

Реклама народників достатньо проста для сприйняття виборців: одне гасло, один портрет Володимира Литвина, один партійний логотип.

Проте мінусом, безумовно, є одноманітність цієї реклами. Значно ефективніше було б запустити нові серії бордів і роликів із конкретними електоральними пропозиціями. Хоча сам заклик "обирати нормальних" освіжає рекламні терени, у порівнянні зі стандартними обіцянками зробити життя "краще та веселіше".

Комуністична партія України

Компартія у своїй рекламі зробила спробу сумістити стандартні соціальні обіцянки із грою на ностальгічних почуттях своїх виборців.

З одного боку, комуністи закликають не допустити підвищення пенсійного віку, у чому їм не заважає навіть перебування в провладній більшості. З іншого ж, використання гасел на кшталт "Проти фашизму й націоналізму", "За Компартію! За тих, хто не зрадив!" та зображень Леніна, - явно розраховані на почуття ностальгії у найстійкіших прихильників КПУ.

Сильна Україна

Очікуваним рекламним кроком від СУ стало всебічне використання імені Сергія Тігіпка.

Не маючи змоги критикувати владу, у якій Сергій Леонідович власне й працює віце-прем'єром, "Сильна Україна" обрала стратегію абстрактних обіцянок реформ і оновлення.

По суті, кампанія "Сильної України" стала місцевим продовженням президентської кампанії Тігіпка. Вочевидь, місцеві вибори тут не є головною метою. Ґрунт заготовлюється під парламентську кампанію.

Фронт змін

Команда Арсенія Яценюка, вочевидь, зробила висновки з невдалої різнокольорової реклами а-ля "боєздатне село", і змінила кольори на білий із домішкою зеленого.

Тепер Арсеній Петрович закликає просто й коротко: "Зміни майбутнє".

Певно, вдалим поєднанням брендів було б гасло "Зміни майбутнє. Вибирай нормальних".

Якщо ж серйозно, "Фронт змін", активно критикуючи владу, намагається претендувати на те, щоб відібрати в "Батьківщини" нішу головних опозиціонерів, або принаймні спробувати розділити її з Тимошенко.

У цілому ж млявість і невиразність місцевої кампанії демонструє, з одного боку, втому від політики - як серед виборців, так і серед кандидатів.

З іншого ж боку, схоже, що для більшості політсил місцеві вибори - не самодостатня мета, а лише пристрілка до парламентської кампанії.

А там ставки будуть значно вищими.

Олексій Краснопьоров, політолог, спеціально для УП

Реклама:
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Реклама:
Информационная изоляция Донбасса или Еще один "грех" Facebook
Почему невозможно таргетировать рекламу в соцсетях по всей Украине (укр.).
̶Н̶е̶ для прессы. Почему Раде следует восстановить прозрачность
Как Банковая планирует дальше блокировать назначение Клименко руководителем САП
Руководство страны может попытаться использовать ручную комиссию сейчас, затянув назначение Клименко на несколько месяцев и переиграть уже даже утвержденные результаты (укр.).
Кредиты и ипотека во время войны
Как государство поддерживает тех, у кого есть кредиты в банках и что делать, чтобы не допустить массового банкротства после войны? (укр.)
Зеленое восстановление транспорта: удобно для людей
Какие принципы следует учесть при восстановлении городов, чтобы улучшить систему общественного транспорта? (укр.)
Запустите малую приватизацию в условиях войны. Что для этого нужно?
Зачем возобновлять процесс приватизации во время войны? (укр.)
Оккупанты воруют украинское зерно: поименный список мародеров
Кто помогает вывозить и какие компании покупают у россиян украденное украинское зерно? (укр.)