Выборы в ОТГ как тест для новой ЦИК

1379 просмотров
Среда, 10 октября 2018, 15:30
Иван Лукеря
эксперт РПР

1 мільйон 109 тисяч українців повинні отримати справжнє місцеве самоврядування та право на розвиток.

Саме стільки людей проживає у 133 об’єднаних територіальних громадах, які очікують на рішення Центральної виборчої комісії про призначення виборів.

Епопея з призначенням виборів до ОТГ розпочалася 9 серпня 2018 року, коли попередній склад Центральної виборчої комісії прийняв постанову №122, якою заблокував питання призначення перших і додаткових місцевих виборів до ОТГ.

Таким рішенням ЦВК заблокувала подальший процес становлення спроможних територіальних громад та зупинила децентралізаційну реформу.

Тоді не допомогли ні численні заклики народних депутатів України, ні чітка позиція прем’єр-міністра України та віце-прем’єр-міністра – міністра регіонального розвитку, ні звернення асоціацій органів місцевого самоврядування, громадських організацій та експертів.

Президент України Петро Порошенко зробив заяву, що процес виборів у новостворених об’єднаних територіальних громадах має бути розблокований. Для цього закликав парламент проголосувати за оновлення складу ЦВК.

Рішення було знайдено, і 20 вересня 2018 року, після трьох років безрезультативних спроб оновити склад Центральної виборчої комісії та завершити тривалу політичну кризу навколо цього питання, Верховна Рада нарешті припинила повноваження 13 членів ЦВК та оновила склад Комісії.

Питання призначення виборів до ОТГ було наріжним у парламенті під час голосування за кандидатів до нового складу ЦВК. Більшість членів нового складу ЦВК підтвердили позицію, що вибори до ОТГ мають бути розблоковані.

Вже після позитивного голосування та прийняття присяги новими членами ЦВК призначити вибори до ОТГ закликав прем’єр-міністр України, коаліція громадських організацій Реанімаційний пакет реформ, Асоціація ОТГ. Численні звернення від органів місцевого самоврядування, які прийняли відповідальні рішення про добровільне об’єднання, надходять і далі.

Для прийняття рішення є чіткі часові обмеження, що пов’язано з бюджетним процесом. Для того, щоб ОТГ отримали фінансові ресурси та повноваження з нового року, вибори повинні відбутися у 2018 році.

Відповідно до закону "Про місцеві вибори", перші місцеві вибори призначаються не пізніше, ніж за 70 днів до дня виборів.

А тому епопея щодо призначення виборів повинна бути розв’язана до 12 жовтня 2018 року, а вибори призначені на 23 грудня 2018 року. Такі вимоги законів України.

Новий склад Центральної виборчої комісії повинен діяти в порядку, визначеному законами, і не повторювати помилки старого складу ЦВК.

Зокрема, йдеться про рішення попереднього складу Комісії звернутися до Комітету ВРУ щодо надання роз’яснення рішень Конституційного суду України, що є виходом за межі свої компетенції і компетенції комітетів (комітети Верховної Ради не можуть надавати роз’яснення рішень КСУ).

Сумнозвісна постанова №122 від 9 серпня 2018 року має бути скасована. Питання призначення виборів до ОТГ має повернутися у правове поле і бути розглянутим ЦВК до 12 жовтня 2018 року.

Це – важливий крок на шляху до забезпечення легітимності виборів до органів місцевого самоврядування, а також президентських та парламентських виборів, які мають відбутися у 2019 році.

А ще це перший та дуже важливий тест на спроможність нового складу Центральної виборчої комісії діяти в рамках закону та Конституції.

Іван Лукеря, експерт Реанімаційного пакету реформ, координатор Центрального офісу реформ при Мінрегіоні

Спеціально для УП

Реклама:
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Реклама:
Информационная изоляция Донбасса или Еще один "грех" Facebook
Почему невозможно таргетировать рекламу в соцсетях по всей Украине (укр.).
̶Н̶е̶ для прессы. Почему Раде следует восстановить прозрачность
Как Банковая планирует дальше блокировать назначение Клименко руководителем САП
Руководство страны может попытаться использовать ручную комиссию сейчас, затянув назначение Клименко на несколько месяцев и переиграть уже даже утвержденные результаты (укр.).
Кредиты и ипотека во время войны
Как государство поддерживает тех, у кого есть кредиты в банках и что делать, чтобы не допустить массового банкротства после войны? (укр.)
Зеленое восстановление транспорта: удобно для людей
Какие принципы следует учесть при восстановлении городов, чтобы улучшить систему общественного транспорта? (укр.)
Запустите малую приватизацию в условиях войны. Что для этого нужно?
Зачем возобновлять процесс приватизации во время войны? (укр.)
Оккупанты воруют украинское зерно: поименный список мародеров
Кто помогает вывозить и какие компании покупают у россиян украденное украинское зерно? (укр.)