Батьківщина в безпеці

Субота, 21 вересня 2002, 18:40
Цікавий лист направив генеральний прокурор Святослав Піскун президенту України Леоніду Кучмі. Зміст цього послання настільки своєрідний, що ми вирішили процитувати текст повністю, утім, без зайвих побоювань стомити читача, адже він порівняно короткий і дуже змістовний:

"Вельмишановний Леоніде Даниловичу! З метою реалізації пропозицій, висловлених на засіданні Координаційного комітету по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю при Президентові України 10 липня цього року, враховуючи Ваші зауваження щодо діяльності правоохоронних органів, Генеральна прокуратура України пропонує створити на базі Державної податкової адміністрації Міністерство економічної безпеки України, передавши йому функції та повноваження Державної митної служби і Державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС України.

На нашу думку, було б слушним, якби новостворене Міністерство очолив керівник Державної податкової служби, який призначався б на посаду Президентом України і не входив до складу Кабінету міністрів України.

Створення такого міністерства обумовлено вимогами часу: високим рівнем економічної злочинності, її міжрегіональним і транснаціональним характером, вимиванням коштів з офіційного обігу в "тіньовий" сектор економіки, розпорошеністю дій різних правоохоронних органів у боротьбі з цим негативним явищем.

Зазначені організаційні заходи дозволять об’єднати зусилля правоохоронців з протидії правопорушенням у сфері економіки, взяти під належний контроль ситуацію у сфері економічної безпеки як на кордонах нашої держави, так і на її території, використовуючи оперативні та інформаційні можливості зазначених відомств".


Це не просто світла думка, це воістину геніальна ідея. Об’єднати податкову, яка сьогодні і так є державою в державі зі своїми силовиками і практично необмеженими можливостями з митницею, а також найбільш "прибутковою" частиною МВС та ще й під керівництвом людини, підлеглої виключно президенту, керівником міністерства, але... не членом Кабміну. На цю людину, за ідеєю, не вплине не тільки жодна урядова криза, а взагалі нічого у світі, крім втрати найвищої довіри. Вона буде настільки незалежною, що нікому й на думку не спаде шукати на неї управу — тільки порятунку. Вона матиме таку владу, якої сьогодні не має ніхто в цій державі.

І коли виникне потреба перекрити комусь кисень, як полюбляють говорити у нас, за підозрою у скоєнні злочину, то земля не тільки горітиме в нього під ногами, як сьогодні, вона просто розверзнеться. Можна не сумніватися, що й генеральний прокурор, який ініціював весь цей намір, надасть посильне сприяння, так би мовити, за родом служби й обов’язком дружби. Підпорядкувати б іще цьому міністерству санепідемстанції та пожежні інспекції, щоб не працювали вони кустарними методами, із самого лише натхнення. І тоді подітися буде нікуди: законність восторжествує повсюдно. Держава всевидющим оком стежитиме за всім, аж від самісіньких рубежів.

О, непогано було б підпорядкувати міністерству й суди. Щоправда, для цього доведеться внести деякі зміни в Конституцію, а справа ця марудна, дорога й невдячна. Однак у боротьбі за праве діло жодні затрати не страшні. Тим паче, що ідея рентабельна і результати не забаряться. І тоді кожна кримінальна справа на кожного ворога економічної безпеки Батьківщини отримає гідне завершення в суді. І зі статистикою усе, нарешті, владнається: одна кримінальна справа — один обвинувальний вирок. У громадськості ж дедалі рідше виникатиме сумнів у тому, що кожна порушена кримінальна справа має законні підстави.

Щодо "вимоги часу". Фактично обгрунтування необхідності створення такого міністерства в листі немає. Із приводу "високого рівня економічної злочинності" високі чиновники журяться вже добрий десяток років. Тож у ролі актуалізації цей аргумент не дуже переконливий. До речі, як відомо, найкращі юридичні уми Вітчизни досі сушать голови над науковим визначенням цього неймовірно небезпечного явища. Очевидно, "вимогою часу" є якась інша нагальна потреба. Мабуть, не буде помилкою позначити її хоч і давнім, але ще не забутим кліше: "Назустріч виборам". Однак рідкісна для вітчизняного чиновника широта поглядів, уміння бачити перспективу і, прямо скажемо, глобальність мислення не можуть не радувати громадян.

Що стосується "розпорошеності дій різних правоохоронних органів", то це свята правда — кожен працює на себе.

А ось із приводу "зауважень щодо діяльності правоохоронних органів", то, наскільки відомо, це були зовсім навіть не зауваження. Це вірніше було б назвати цілковитим розгромом. Зокрема, що стосується роботи слідства. І хоча навряд чи така глобалізація, як це передбачається в посланні, здатна позитивно позначитися на вказаній галузі людської діяльності, безумовно, щось робити потрібно. "Щось", як бачимо, і збираються робити.

Наскільки відомо, сьогодні ідея проходить обкатку. В іншому листі — за підписом глави адміністрації президента Медведчука керівникам відомств пропонується подумати над пропозицією і висловити власні міркування з цього приводу. Отже, пробну кулю запущено. І нічого, якщо сьогодні втілити цю ідею не вдасться. Вона настільки хороша, що напевно не залишиться незапитаним.powered by lun.ua