Знімати чи не знімати?

Четвер, 7 жовтня 2004, 14:46
"Прокол" самовисуванця

Про те, що цього передвиборчого тижня головним – замість силового – джерелом хвилювань стане сценарій зняття головних кандидатів з виборчих перегонів, можна було здогадатися вже ввечері неділі з програм Кісельова та Піховшека.

Ющенко бреше про свою хворобу, а головне – він безпідставно звинуватив владу в тому, що вона "вбивця". Ось головні тези авторів програм, які мали підготувати публіку до наступних подій.

При цьому Кісельов робив акцент здебільшого на "брехні" Ющенка, посилаючись на його хвороби, вичитані в медичній картці. Як тепер можна здогадатися – отриманій в Генпрокуратурі, де, до речі, працює прес-секретарем Васильєва колишня ведуча ICTV Оксана Соколова.

До ГПУ ж, судячи із скарги, яку подає Ющенко, документ потрапив з "Феофанії", оскільки в Україні, звісно, не діє так, як в Австрії, закон про медичну таємницю.

А вже Піховшек взяв на себе найцікавіше. Головний його "месидж": "влада – вбивця" – це звинувачення, що в разі недоведеності тягне за собою відповідальність.

Він не сказав "наклеп", бо, очевидно, на той момент, а можливо, й зараз ще не вирішено, за яким формулюванням треба звернути проти Ющенка звинувачення. Але в Карному кодексі можна дещо знайти з непоганими назвами.

Але те, що влада отримала від Ющенка неабияку спокусу, прекрасний привід і величезний подарунок у формі згаданого вислову – абсолютний факт.

Слова, до яких можна причепитися, аби потім шити справу аж до виконання параграфу 7 пункту 1 статті 56 закону про вибори президента стосовно умов скасування реєстрації кандидата, - були сказані саме кандидатом.

Кандидатом-самовисуванцем, до якого досі не можна було приліпити будь-які порушення його власного блоку чи, тим більше, провокаторів.

До речі, це і є тією реальною причиною, чому всі пропрезидентські телеканали повністю, і саме зі словами про "владу-вбивцю", продемонстрували країні знаменитий виступ Ющенка в парламенті.

Мета цієї виняткової чесності - аби потім народ знав, за що Ющенка зніматимуть з реєстрації. А зовсім не для наступного створення "симетричної відповіді" Януковичу у вигляді яєчної атаки.

Скуті одним ланцюгом

Втім, із "симетрією" тут все лише починається. Бо, наскільки я розумію наступні події, сценарій в тім, аби знімати з реєстрації обох кандидатів.

І історія зі складами, вщент набитими не просто антиющенківською, але фактично антиукраїнською пропагандою, які раз-по-раз відкриваються активістам "Нашої України" – це той самий сценарій.

А негайна поява біля цих складів таких кандидатів, як Яковенко, Козак, чи відомий ще з донецьких подій Базилюк, що сперечаються за право вважати цю продукцію своєю, - якнайкраще засвідчує: "донецькі" також добре розуміють, чим їхньому Януковичу загрожують всі ці викриття. На які в інших обставинах ніхто б з них навіть уваги не звернув.

Більше того, мені навіть здається, що заява в парламенті лідерів шістьох фракцій колишньої більшості з вимогою до Ющенка самому покаятись перед народом та зняти свою кандидатуру – є свого роду сигналом тому ж Ющенку, куди йде справа.

Хоча на перший погляд це була звичайна "психічна атака" в стилі сучасної "еліти": мовляв, сам не відійдеш – тебе виведуть...

До речі, дізнатися в лідерів тих фракцій, що вони збираються робити, коли Ющенко не виконає їхню вимогу, і хто саме з них візьметься судитися з ним за наклеп на владу, - не вдалося. Депутат Самофалов, що виголосив заяву, як виявилося, на жодному засіданні лідерів, що її ухвалювали, не був, а просто виконав партійне завдання...

А от коли Тігіпко попросив Ющенка просто відкликати свою заяву про "владу-вбивцю" і натяки на замах, - стало ще зрозуміліше, чого побоюється глава штабу Януковича. Ну, не за Ющенка ж він вболіває...

Та й сам Гавриш не так давно казав, що в усуненні Ющенка штаб Януковича не зацікавлений, бо на тлі лідера опозиції буде вигідніше виглядати перемога Януковича. І от раптом – така заява...

Ні, вони пов"язані одним ланцюгом – ці два кандидати. Не балотуватиметься один – і другому не втриматись. І хоча навіть в справі про зняття з реєстрації в кожного все виглядає зовсім по-різному – але процес спільний.

Відтак, абсолютно зрозуміло, чому почалось шалене полювання на документи про здоров'я Ющенка з боку Генпрокуратури та Мінздоров'я.

Ні, просте відмивання іміджу країни та якоїсь там абстрактної "влади" ніколи не примусило б особисто панів Васильєва та Підаєва мучитись та принижуватись у Відні. Адже навіть за часів "Кучмагейту" ніхто з прокурорів так не метушився. А "імідж" виборчої кампанії і без справи Ющенка вже не виправити. Та й навіщо: адже вирішено, що чим далі від Європи – тим краще.

Отже, ганяються за речовими доказами "брехні" Ющенка та підставами почати карну справу.

І потрібен ГПУ лише сам факт отримання офіційного документу з Відня. Все решта – включно із змістом – вже буде тлумачитись на розсуд тутешнього правосуддя. А вже як саме може тлумачитись складне медичне формулювання – ми мали змогу почути з подій навколо прес-конференції австрійських лікарів, фальшивого прес-релізу, пропущеного через "Рейтерс" тощо...

Тому можна зрозуміти команду Ющенка, яка носиться з цими документами, як з писаною торбою, і не поспішає віддавати їх в руки Васильєва. Хоча іміджеві Ющенка це не сприяє.

Але тут також, хоча й не одразу, зрозуміли, про що йдеться.

А виконавець хто?

А от про реалістичність здійснення цього сценарію з точки зору механізмів, - якщо не обмежитись вульгарним "влада здатна на все" – говорити наразі складно.

З одного боку – від Генпрокуратури можна дійсно чекати будь-яких довільних аргументів на користь здійснення Ющенком злочину, вартого скасування реєстрації.

Але Генпрокуратура не ухвалює рішення про скасування. Потрібно ще рішення просто суду, потім – Верховного суду, а потім – ЦВК. Чи Верховний суд – вже потім? Не важливо.

Важливо, що, коментуючи, принаймні, історію із антирекламною продукцією, де, окрім іншого, йдеться й про фінансовий бік справи, - голова ЦВК Ківалов наголосив на тому, що руки його структури зв'язані надто ліберальним законом про вибори.

Потім інший член ЦВК пані Ставнійчук дуже правильно пояснила "5 каналу", що за порушення можна оголосити купу попереджень кандидатові, але, на відміну від закону про вибори депутатів, зняти кандидата в президенти з реєстрації практично неможливо.

І перелічила кілька пунктів, за якими можливо – смерть, виїзд за кордон, добровільна відмова від балотування, незібрані підписи.

А от про злочин, встановлений судом, не згадала.

В такий спосіб ЦВК якось відокремилась від інших виконавців, що намагаються публічно приготувати громадян до неприємної втрати двох найпопулярніших кандидатів.

Можливо, це така навмисна тактика – не зосереджувати на собі зайвої уваги, а коли настане час – просто виконати завдання, тим більше, з подачі суду? Можливо.

Хоча, скажімо, Ківалову вже не так давно доводилося брати на себе відповідальність, коли він заявив, що за жодних умов не буде зриву виборів. Міг би сказати пом'якше – закон зриву виборів не передбачає, чи ще якось ухилитися. Але ні, він фактично заперечив можливість введення надзвичайного стану чи будь-яких інших форс-мажорних обставин.

Втім, зрив виборів і скасування реєстрації кандидатів – це зовсім різні речі.

Як справедливо, хоча й цинічно щодо Януковича, і зовсім з іншого приводу (попередження Кармазіна про приготування замаху на Януковича) висловився кандидат Ржавський – є ж і інші кандидати...

Щоправда, про інших кандидатів в разі усунення Ющенка та Януковича тут говорити довго нема чого. Ну, вийшли б Симоненко та Мороз до другого туру, а вже тоді їхні результати "підрівняти" до одного голосу не було б жодної проблеми... Тож справа не в "інших".

Справа в тім, що, знявши з балотування Ющенка та Януковича, ЦВК може виконати останню справу в своїй історії. Просто тому, що потім вона, ЦВК, вже не знадобиться для виборів.

Очевидно, саме тоді автоматично створиться той надзвичайний стан в країні, який навряд вдасться вгамувати навіть введенням режиму надзвичайного стану.

Це я до того, що коли на захист Ющенка вийде частина його прихильників, а на захист Януковича його бійці, - мало не здасться нікому. Вони ж тоді не одне одного "мочитимуть"...

І для ЦВК природно остерігатися брати в цьому безпосередню участь. Вони ж навіть не силовики. І приміщення в них прямо на площі, а не у вузькій Банковій, розташоване. Омельченко там чомусь жодного масштабного ремонту ще не влаштував, а навчання спецзагонів в такому людному місці провадити важко. Та й, врешті, досвід Рябця, що так і не отримав достойної подяки за свій внесок в попередні вибори, - чомусь же вчить...

Концепція не складається

Але справа знову не лише у виконавцях. Питання про те, навіщо Кучмі силовий варіант, так досі ніхто толком і не висвітлив.

Прибрати ж Ющенка, залишивши самого безальтернативного Януковича, - це, здається, знову не вигідно Кучмі. Бо потім що ж від нього залежатиме в перемозі "єдиного кандидата"?

Навіть на почерк російських технологів не схожа нині ідея зняти з балотування самого лише Ющенка. Врешті-решт, якщо вони показують перевагу рейтингу "свого" Януковича, - то навіщо ж вже "переможеного" Ющенка знімати з дистанції?

До речі, щодо раптового "росту" прем'єрського рейтингу...

Про те, що він намальований просто зі стелі, свідчить не сам стрибок, а той факт, що не вказано, в кого з кандидатів відібрано ці відсотки на користь прем'єра-популіста. Рейтинги Симоненка та Мороза за останніми "даними" ФОМу в публікаціях, принаймні тих, що подані в інтернеті, - відсутні. Тож доказів, ніби саме ліві пенсіонери кинулись демонструвати свою любов до грошей уряду Януковича, - жодних... І інших доказів штучності цих рейтингів навіть шукати не варто.

Варто пошукати відповідь на питання – навіщо ці "рейтинги" потрібні. Аби підтримати психологічний стан самого Януковича? Не дати розповзтись адмінресурсу? Підбадьорити силовиків? Відрапортувати до Москви? Можливо. Але непереконливо.

Натомість в контексті "попередження" Кармазіна про можливий замах на Януковича з подальшим звинуваченням блоку Ющенка, - рейтинг може слугувати, так би мовити, тим подразником, що нібито примусив команду "народного кандидата" піти на радикальний крок.

Але це лише підтверджує вірогідність попередження Кармазіна. І, що особливо погано, в цьому випадку і сам Янукович має постраждати не так, як під час "яєчного замаху".

Жах.

І чомусь, почувши цей виступ Кармазіна, прихильники Януковича не заволали так, як волали під час подій в Івано-Франківську. І як щойно волали через "справу Ющенка" та історію про склади з "чорнухою". Мабуть, їм натяки Кармазіна не здаються повною дурнею.

І все одно – це операція проти обох...

Але вирішувати, чи знімати, чи не чіпати лідерів перегонів будуть вже на тлі чергового інформаційного "цунамі", що насувається.

Гряде обіцяний рімейк "касетного скандалу", який апріорі не матиме жодного відношення до розслідування справи Гонгадзе, а лише викине на поверхню розборки між його колишніми фігурантами.

І хоча важко уявити більше зайвого галасу, ніж тепер, - але закони жанру потребують.

Схоже, Кучмі не вистачає особисто-емоційного драйву, аби схвалити якесь рішення. І цей драйв йому от-от нададуть – у вигляді яскравих спогадів про те, які він виграв навіть ту "війну".

І взагалі: питання, знімуть чи не знімуть, вирішується в останню хвилину. Ще є час.
powered by lun.ua