Трагедия в лагере "Виктория": виновные и виноватые

1798 просмотров
Четверг, 26 апреля 2018, 07:30
Максим Степанов
председатель Одесской ОГА

Розслідування трагедії, що сколихнула громадськість, за традицією починається з пошуку винуватців. Щоб заспокоїти народний гнів, треба знайти тих, хто відповість за те, що трапилося, – так винуватці стають винними.

Розслідування пожежі в таборі "Вікторія", яка забрала життя трьох дітей, триває вже 8 місяців. Пред'явлено підозру і розпочато судовий розгляд щодо 5 посадових осіб. Уже винесено вирок виховательці.

Але справжні причини трагедії наразі ще так і не озвучено. А курортний сезон уже близько…

24 квітня Київський районний суд Одеси виніс вирок виховательці Наталії Цокур (Янчик), яка відповідала за пожежну безпеку в таборі "Вікторія", і засудив її до 3 років позбавлення волі умовно. Минулого тижня в Одесі із залу суду в передінфарктному стані госпіталізували Петроса Саркісяна – директора спортивно-оздоровчого дитячого комплексу "Вікторія".

Але розслідування цієї трагедії – не питання персональної провини директора табору чи вихователів. Це питання системного ігнорування норм пожежної безпеки, недбалості чиновників та корупції. І з цього треба починати.

На жаль, досі ще проводять низку експертиз, що стосуються будівництва. Без відповіді залишаються ключові питання: чи було дотримано всі норми пожежної безпеки під час будівництва, чи можна було будувати цей об'єкт з такого матеріалу і чи був він відповідним чином оброблений?

Відповідати на ці питання потрібно не тільки на рівні слідства, але й на національному рівні.

Перш за все, необхідно говорити про посилення контролю за дотриманням норм пожежної безпеки під час здачі об'єктів соціального значення в експлуатацію, починаючи від дитячих установ і закінчуючи торгово-розважальними комплексами. Радує, що знято мораторій на перевірки ДСНС. Але це питання теж повинно бути належним чином врегульовано.

Ще один принципово важливий момент – з 2015 року в Україні сигнал про пожежу передається через приватні компанії, що, на мій погляд, абсурдно.

На соціальних об'єктах, особливо в дитячих установах, таборах, школах, інтернатах, лікарнях, сигнал протипожежної сигналізації повинен виводитися виключно на пульт ДСНС. До того ж, не через якісь ліцензовані компанії, які, по суті, не несуть ніякої відповідальності, а саме безпосередньо на ДСНС.

І основне – в питаннях забезпечення протипожежної безпеки держава не може йти ні на які компроміси. Якщо будь-який об'єкт не відповідає нормам протипожежної безпеки та підлягає закриттю, його потрібно закривати.

Не можна маніпулювати ситуацією, використовуючи аргументи "ну це ж школа, це ж дитячий садок, ми не можемо його закрити, нехай працює хоч якось"... Або встановити відповідну протипожежну безпеку, або закрити. Без варіантів. Це саме те, що ми зараз і робимо в області.

Це рішення викликало величезне обурення. Коли було винесено відповідні приписи, наприклад, на закриття тих чи інших об'єктів, почалися дзвінки від чиновників і власників бізнесу з проханнями. Але жодного позову до суду з приводу закриття або припинення роботи установ я не зупинив.

У ДНСН є чітке розпорядження: об'єкти, які не відповідають нормам пожежної безпеки, не відкривати.

Крім того, область виділила небачену раніше суму на забезпечення пожежної безпеки на об'єктах обласної власності (це дитячі установи, лікарні) – 111 мільйонів гривень.

Таке ж завдання було поставлено перед районною владою, відповідні рекомендації ми направили і в органи місцевого самоврядування. В умовах децентралізації – це їх компетенція, і бюджети в них на це є.

Також ми ввели в дію ще одну просту, але, по-моєму, дієву річ – будемо інформувати населення, хто пройшов перевірку, а хто ні. Упевнений, люди простимулюють власників об'єктів набагато ефективніше від пожежників.

Низка простих системних кроків на рівні держави – і людям не доведеться боятися відправляти дітей на відпочинок.

Максим Степанов, голова Одеської ОДА, спеціально для УПpowered by lun.ua
Нужен новый взгляд на реформу школьного образования
Что можно изменить во взгляде на реформирование школьного образования уже сейчас, чтобы быстрее стать более конкурентоспособными? (укр.)
198 мажоров
Чтобы выиграть округ – фактически необходимо 2 вещи: принадлежность популярной партии и деньги. (укр.)
Как новое дело помогает бывшим бойцам АТО адаптироваться
Именно смена деятельности и погружение в новое дело дали переключиться, быстро адаптироваться после АТО, полностью изменить свою жизнь и начать карьеру в IT с нуля. (укр.)
Как законно убрать главу Генпрокуратуры и при чем здесь Верховная Рада?
При наличии достаточного влияния президента на парламентариев, есть вероятность того, что Верховная Рада выскажет генпрокурору недоверие, что является основанием для его отставки.
Декоммунизацию отменить невозможно. Потому что она состоялась
Невозможно вернуть на пьедесталы более двух с половиной тысячи коммунистических идолов, вернуть их имена более 50 тысячам улиц, около тысячи населенных пунктов. (укр.)
Телекратия Зеленского. Нам немедленно необходимы критики и спойлеры этого шоу
Выключите телевизор и включите мозг! Потому что дальше эту телереальнисть надо будет кормить новыми драматическими ходами, конфликтами и антигероями. Каждый раз еще более интенсивными. У сценариста есть в запасе несколько стопроцентных сюжетов. Мы же обязательно улыбнемся, не так ли? (укр.)
Скрытые угрозы: как Украине не потерять лидерство на мировом аграрном рынке
Агропромышленный комплекс уверенно занимает первое место по привлечению валютных поступлений в экономику Украины. Что стоит уже сегодня делать украинским производителям, чтобы так оставалось и в дальнейшем? (укр.)