У НАТО кажуть, що Україна отримала фактично ПДЧ
Національні плани зі вступу Грузії та України в НАТО фактично є аналогом Плану дій із членства в НАТО (ПДЧ).
Про це заявив заступник помічника генерального секретаря НАТО з питань співробітництва і партнерства у сфері безпеки, спецпредставник генсека альянсу по Кавказу і Середній Азії Роберт Сіммонс.
"У 1995 році в НАТО було проведене дослідження, у якому були викладені критерії, необхідні для вступу в альянс. Ці критерії - ключ до членства в НАТО", - сказав він в інтерв'ю "Інтерфаксу".
За словами представника альянсу, "щорічні національні плани будуть розроблятися на підставі цих критеріїв".
"З урахуванням того, що будуть формулюватися цілі відповідно до критеріїв 1995 року, то так - можна порівняти ці щорічні програми з Планом дій із підготовки до членства (ПДПЧ). Але формально це не є ПДПЧ", - сказав Сіммонс.
Він зазначив, що в рамках національних програм "будуть намічатися конкретні заходи, які країна повинна буде здійснити".
"Образно кажучи, ці національні плани стануть "списком справ", - додав дипломат.
Як підкреслив Сіммонс, "одним із основних критеріїв є проведення необхідних реформ".
Відповідаючи на питання про те, чи можуть Україна і Грузія вступити в НАТО, оминаючи етап ПДЧ, представник альянсу сказав: "Які конкретно етапи будуть дотримуватися і як, яким саме чином країна наблизиться до членства в НАТО - це залежить від конкретної країни".
"Приміром, Угорщина, Чехія і Польща не проходили етапу ПДПЧ. Найважливіше - це критерії, те, як країна буде реалізовувати намічені плани", - сказав Сіммонс.
Він не погодився з заявою МЗС Росії про те, що відмова НАТО надати Грузії й Україні ПДЧ свідчить про розуміння ризику, пов'язаного із входженням в альянс цих країн.
"Ні, я б так не сказав. Просто питання надання Плану дій із підготовки до членства в НАТО стало надто політизованим", - зазначив дипломат.
"Ми виконуємо зобов'язання, які були взяті на саміті НАТО в Бухаресті, і ми не хотіли затягувати весь процес, з урахуванням того політичного характеру, якого набуло це питання", - підкреслив він.
"Питання було не в тому, надавати чи ні ПДПЧ Грузії й Україні, а в тому, яким чином ми можемо підтримати ці дві країни на їхньому шляху до членства в НАТО", - сказав Сіммонс.