Перспективи для інвестицій всередині країни

Янукович, Ющенко і Кучма стали негативними подіями 20-річчя

Понеділок, 22 серпня 2011, 17:26

Помаранчева революція та ухвалення Конституції були одними з вирішальних подій у житті України за 20 років незалежності.

Таку думку висловили експерти в опитуванні, проведеному Фондом "Демократичні ініціативи" з нагоди Дня незалежності.

Так, серед подій, які вирішальною мірою визначили напрямок розвитку України, експерти найчастіше згадували Помаранчеву революцію 2004 року, в абсолютній більшості – з позитивного боку.

До найважливіших подій за період незалежності України з позитивним впливом експерти також віднесли ухвалення Конституції 1996 року, прийняття акту проголошення незалежності, проведення референдуму щодо незалежності, акцію "Україна без Кучми" та введення національної валюти – гривні.

Серед визначальних подій із негативним впливом експерти насамперед виокремили "касетний скандал" навколо вбивства Георгія Гонгадзе, підписання "харківських угод" в 2010 році, перемогу Віктора Януковича на президентських виборах 2010 року, перемогу Віктора Ющенка на президентських виборах 2005 року, конституційну реформу 2004 року.

Також до негативних подій експерти віднесли угоду про базування Чорноморського флоту Росії на території України 1997 року, перемогу Леоніда Кучми на президентських виборах 1994 року і приватизацію державної власності в 1990-х роках.

Украй неоднозначну оцінку від експертів отримала відмова України від ядерної зброї.

Основними досягненнями України за 20 років незалежності експерти найчастіше називали відсутність громадянських конфліктів усередині країни, проведення Помаранчевої революції, збереження незалежності України, досвід проведення демократичних виборів, прийняття Конституції 1996 року, встановлення відносно демократичного режиму, введення національної валюти, поступове зближення з Євросоюзом і утвердження відносної свободи слова.

До головних поразок України на її 20-річному шляху незалежності експерти зарахували тотальне поширення корупції, олігархізацію економіки та політики, нездатність позбутися залежності від Росії, невдалу євроінтеграційну політику, відсутність незалежної та справедливої судової системи, низький рівень життя населення.

Також серед поразок експерти назвали несправедливу приватизацію, відсутність системних реформ, нездатність відстоювати національні інтереси на міжнародній арені, побудову неефективної економічної моделі та нездатність вступити до НАТО.

За 10-бальною шкалою експерти оцінили рівень демократії в сучасній Україні на 4,4.

Крім того, експерти переважно негативно оцінили успіхи України в більшості суспільних сфер.

Так, тією чи іншою мірою негативно було оцінено прогрес України в таких сферах: боротьба з корупцією, формування системи справедливого судочинства, забезпечення соціальної справедливості, забезпечення гідної старості, охорона здоров’я, боротьба зі злочинністю, формування української нації тощо.

Нейтральну оцінку здобули зусилля України в таких сферах: розвиток громадянського суспільства, розбудова демократії, розбудова інститутів незалежної держави та забезпечення рівноправності жінок і чоловіків.

Переважно позитивно експерти оцінили успіхи у двох сферах: забезпечення рівноправності національних меншин і забезпечення свободи віросповідання.

Усього було опитано 65 експертів, зокрема, у ньому взяли участь: директор Фонду "Демократичні ініціативи" Ірина Бекешкіна, завідувач відділу Інституту соціології НАН України Олександр Вишняк, науковий директор Школи політичної аналітики Олексій Гарань, депутат від НУНС Тарас Стецьків, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

Українська правда

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама: