В Україні вигадали, як шантажувати "Газпром"

Понеділок, 5 вересня 2011, 13:13

Промисловий видобуток сланцевого газу в Україні може в перспективі стати причиною банкрутства "Газпрому".

Про це заявив директор Інституту української політики Кость Бондаренко, повідомляє УНІАН.

Таку думку Бондаренко висловив у ході експертного опитування, проведеного Інститутом Горшеніна.

"Для України родовища сланцевого газу - додатковий аргумент у переговорах із Заходом. У Європі розуміють, що Україна - це не лише газопровід. Навіть якщо будуть побудовані обхідні шляхи - Північний і Південний потоки - а їх уже добудовують, Україна матиме деякі конкурентні переваги", - сказав він.

За словами експерта, Україна може сьогодні під час переговорів із західними інвесторами нагадувати і про сланцевий газ, і про найбільше в Європі природне Богородчанське газосховище, і про трубопроводи, і про чорноморський шельф, і про інші моменти.

При цьому Бондаренко додав, що сьогодні Росія активно підтримуватиме тих політиків, які будуть готові виступати з критикою ідеї розробки сланцевого газу.

"Україна, як будь-яка держава світу, намагається забезпечити свої інтереси в різних сферах. А енергетична галузь є складовою частиною системи національної безпеки. В цьому відношенні Україна почала вести свою достатньо віртуозну гру, яка багато в чому нагадує енергетичні ігри покійного Гейдара Алієва. Ігри, побудовані на блефі: ніхто ніколи не знав, скільки в Азербайджану нафти, але при цьому Алієв використовував каспійську нафту як чинник у переговорному процесі й з США, й з Іраном, й з Росією, й з ЄС, й з Україною, будував плани з перекачування каспійської нафти до Європи тощо", - додав Бондаренко.

На його думку, та ж ситуація й з українським сланцевим газом: ніхто не знає ні його обсягів, ні можливостей промислового використання, проте вже починаються розмови про перспективи видобутку й про можливість укладення ф`ючерсних контрактів.

"Саме тому сланцевый газ може ще деякий - ризикну припустити, досить тривалий - час бути серйозною картою в переговорах із Москвою. В "Газпромі" розуміють, що якщо видобуток сланцевого газу виявиться не блефом, а реальністю, перспективи банкрутства "Газпрому" - питання часу (останніми роками у "Газпрому" - серйозні проблеми з кредиторами і з самим видобутком газу й розвідкою родовищ)", - наголосив Кость Бондаренко.

"Цілком можливо, що Україна, Польща, країни Балтії та інші держави, зацікавлені у видобутку сланцевого газу, зможуть скласти конкуренцію Росії й запропонувати вигідніші схеми поставок енергоносіїв до Західної Європи", - вважає Бондаренко.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама: