ООН видала звіт з різкою критикою українських добробатів

Середа, 8 червня 2016, 16:09

Організація об'єднаних націй опублікувала доповідь Спеціального доповідача з питання про позасудові страти, в якому, крім іншого, міститься різка критика українських добровольчих батальйонів.

Звіт було складено за підсумками візиту цього чиновника в Україну ще минулої осені – він був тут 8 – 18 вересня. Ім'я чиновника в документі не називається.

Сам звіт був опублікований ще місяць тому, проте представництво ООН розіслало його ЗМІ лише зараз і пояснило, що звіт мав бути оприлюднений саме зараз.

У документі доповідач зазначає, що більшість добровольчих батальйонів вже приєдналися до армії або МВС, однак ще залишилися "низка схильних до насильства угруповань, таких як "Правий сектор", які, судячи з усього, діють як самостійні сили завдяки офіційному потуранню на високому рівні і при майже повній безкарності як на Донбасі, так і в решті Україні".

Його стурбувало, зокрема, те, "в яких масштабах ці угруповання використовують насильство або погрози насильства для здійснення натиску на осіб, що дотримуються незгодних переконань, судову систему і на інші механізми підзвітності".

Доповідач вважає, що члени цих батальйонів повинні бути притягнуті до відповідальності та покарання, а держава не має їх підтримувати.

"Всі незаконні добровольчі батальйони і формування, які залишилися, повинні бути розпущені і роззброєні або реально включені до складу регулярних збройних сил при реальному контролі і відповідальності. Подібним чином, ультранаціоналістичні групи та інші збройні формування, такі як "Правий сектор", "Свобода" і "Самооборона", повинні бути визнані незаконними і реально роззброєні, розпущені і притягнуті до відповідальності чи підпорядковані закону", – сказано в документі.

Чому в цьому контексті вказана "Свобода" (такого батальйону нема), а також яка саме "Самооборона" мається на увазі, що у звіті не уточнюється.

Також в документі міститься критика і звинувачення на адресу офіційних українських силових органів, зокрема СБУ, яку доповідач також звинувачує в незаконних ув'язненнях і жорстокому поводженні з полоненими.

Окремо в звіті описуються військові злочини та порушення прав людини на території, контрольованій бойовиками.

Зокрема, доповідач дізнався, що терористи "навмисно розміщують свою артилерію поблизу житлової забудови і захоплюють лікарні і школи, щоб фактично використовувати цивільне населення як щит або спровокувати урядові війська на заподіяння шкоди цивільному населенню і руйнування цивільної інфраструктури, для того щоб згодом використовувати це у політичних цілях".

У доповіді говориться, що бойовики часто виносять смертні вироки, грунтуючих їх на неіснуючому законодавстві. Зокрема, вказується, що після звільнення Слов'янська, були знайдені документи про страти, здійсненої на основі радянських норм 1941 року.

Ще одним прикладом такого злочину наводиться страта полоненого бойовиками українського солдата Ігоря Брановицького, якого особисто стратив один з ватажків бойовиків Арсеній Павлов на прізвисько "Моторола".

Також у документі висловлюється стурбованість застосуванням сторонами деяких видів озброєнь, зокрема – зброї невибіркового дії, а також касетних боєприпасів. У зв'язку з цим ООН закликає український уряд приєднатися до конвенції 2008 року про заборону таких боєприпасів.

У доповіді також наводиться передісторія виникнення війни на Донбасі і відзначається роль в ній Росії та її армії. Зокрема, наводяться слова президента Росії Володимира Путіна: "Ми ніколи не говорили, що там немає наших людей, які займаються вирішенням питань, в тому числі і у військовій сфері".

Також доповідач нагадав, що Путін вітав бойовиків з їх "великим успіхом".

В ході поїздки доповідач провів зустрічі у Києві, Запоріжжі, Маріуполі, Донецьку, Краматорську, Харкові та Одесі. Він зустрівся з представниками низки українських відомств і організацій – політичних, силових і правозахисних.

Також він відвідав Донецьк, однак самопроголошена місцева влада відмовилася з ним зустрітися і він провів деякі зустрічі лише з спостерігачами, місцевим "омбудсменом" та "асоціацією адвокатів".

Українська правдаpowered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!