Міжнародна група з трагедії в Одесі 2 травня розкритикувала розслідування

Середа, 4 листопада 2015, 10:47

Міжнародна консультативна група (МКГ) Ради Європи по нагляду за розслідуванням подій в Одесі 2 травня 2014 вважає неефективним розслідування відповідними органами в Україні.

Про це йдеться у звіті групи, текст якого має агентство Інтерфакс-Україна.

"На думку МКГ, у розслідуванні трагічних подій в Одесі 2 травня 2014 не вдалося досягти суттєвого прогресу. Незважаючи на те, що такий результат можна певною мірою пояснити складними умовами, за яких проводилося це розслідування, МКГ вважає, що недоліки слідства, зазначені в цьому звіті, негативно позначилися на здатності органів влади з'ясувати обставини злочинів, скоєних під час подій в Одесі, та встановити винних осіб ", - сказано у звіті.

Згідно зі звітом, перешкоди на шляху розслідування цієї трагедії є серйозними, однак вони не можуть виправдати недоліки слідства.

"Виходячи з доказів, які вказують на причетність співробітників міліції до масових хвилювань 2 травня 2014 в Одесі, статті 2 і 3 (Європейської конвенції з прав людини - ред.) вимагають, щоб розслідування масових заворушень в цілому здійснювалося органом, повністю незалежним від співробітників міліції. Враховуючи структурні зв'язки між ДСНС і МВС, розслідування дій пожежної служби не можна вважати незалежним. Ці проблеми ще раз підкреслюють необхідність незалежного та ефективного механізму розслідування серйозних порушень прав людини, здійснених співробітниками правоохоронних органів та іншими державними посадовими особами", - йдеться у звіті.

Як сказано у ньому, експерти групи прийшли до висновку, що розподіл розслідування між Генпрокуратурою і МВС є малопродуктивним та шкодить ефективності розслідування. Також МКГ вважає, що рішення доручити проведення розслідування місцевим органам внутрішніх справ негативно позначилося на якості і ефективності розслідування.

"МКГ вважає, що в кожному з виробництв слідчі органи не проявили належної повноти і ретельності, як на стадії відкриття виробництва, так і під час подальшого його розслідування, в результаті чого загальна ефективність розслідування була поставлена під загрозу", - наголошується в звіті.

Крім того, група висловлює серйозну стурбованість з приводу рішень "про припинення справи відносно двох підозрюваних через відсутність доказів". Згадуються і неодноразові відводи суддів, що призвело до затримки початку судового розгляду кримінальних виробництв в цілому.

Як повідомлялося 2 травня 2014 року в Одесі в ході масових заворушень загинули 48 людей, понад 200 були поранені. Більшість жертв трагедії загинули в Будинку профспілок. Слідство встановило, що масові заворушення в Одесі були організовані і навмисне сплановані.