Кое-что о данных службы "Рейтинг"

2553 просмотра
Понедельник, 04 марта 2019, 17:46
Петр ОлещукПетро Олещук
доцент КНУ им. Тараса Шевченка

Дещо про дані служби "Рейтинг". Лідером президентського рейтингу продовжує лишатися Володимир Зеленський, якого підтримують 25,1% тих, хто визначився та має намір голосувати.

Другу позицію ділять між собою Петро Порошенко (16,6%) та Юлія Тимошенко (16,2%), розрив між якими незначний та вписується у статистичну похибку.

За Юрія Бойка готові віддати свої голоси 11,3%, Анатолія Гриценка – 7,7%, Олега Ляшка – 5,6%, Андрія Садового – 3%, Євгенія Мураєва – 2,5%, Ігоря Смешка – 2,5%.

Майже по 2% набирають Олександр Шевченко, Руслан Кошулинський та Олександр Вілкул.

Зеленський, таким чином, закріплює за собою лідерство, яке поки що підтверджують всі соціологічні дослідження. Відрив настільки значний, що його важко "перекрити" за рахунок соціологічних похибок.

 
Зеленський зі значним відривом випереджає Порошенка і Тимошенко

Очевидно, ми можемо визначити це в якості ключової тенденції на даний момент. Важко уявити, що може похитнути такий відрив. Хоча, звісно, декларування підтримки когось не означає готовності прийти на вибори та проголосувати. Схоже, нас очікує "війна за явку".

Цікаво, що ці дані корелюються зі зростанням "оптимізму" в суспільстві.

Зокрема, дві третини опитаних вважають, що справи в Україні йдуть у неправильному напрямку, натомість кожен п'ятий вважає, що – у правильному (з початку року останній показник виріс з 14 до 21%). Цікаво, чи не є президентський рейтинг підставою цього "оптимізму"?

 
2/3 опитаних вважають, що справи в Україні йдуть у неправильному напрямку, натомість кожен 5-ий вважає, що – у правильному

З початку року зросла мобілізація виборців. Майже 85% (проти 76% у грудні) опитаних зазначили, що однозначно чи скоріше мають намір взяти участь у виборах президента України.

Відносно вищі темпи росту охочих голосувати зафіксовано на Півдні та Сході країни. Очевидно, ця посилена мобілізація Півдня і Сходу теж відобразилася у результатах. Зокрема, у рейтинговому зростанні Зеленського та Бойка. Власне, за останній місяць зріс рейтинг Володимира Зеленського, Петра Порошенка та Юрія Бойка.

Водночас протягом останнього місяця відчутно зросла частка респондентів, які не визначилися з вибором (з 15 до 25%).

Володимир Зеленський має відносно кращі електоральні позиції серед виборців Півдня та Сходу, є лідером електоральних рейтингів у містах України. Петро Порошенко лідирує на Заході країни. Юлія Тимошенко зберігає найкращі позиції в Центрі, де ділить першість з Володимиром Зеленським.

Водночас говорити про якусь яскраву "регіональність" в електоральному плані не доводиться. Серед кандидатів-лідерів ніхто не має аж надто жорсткої регіональної прив'язки.

Щодо перспектив зростання та розвитку ситуації у другому турі, то Володимир Зеленський та Юлія Тимошенко мають найвищий потенціал електорального росту (так званий "другий вибір") – їх готові підтримати по 7% виборців, за умови, якщо їхні фаворити не братимуть участі у виборах. Це означає, що дані кандидати можуть додати у контексті зняття інших претендентів з перегонів.

 
Зеленський та Тимошенко мають найвищий потенціал електорального росту (так званий "другий вибір") серед кандидатів у президенти

До речі, це опитування було проведене до зняття Садового. Водночас у ньому зафіксовано можливе "перетікання" голосів його прихильників. Так от, далеко не всі з них готові підтримати Гриценка. Частина переходить до виборців Порошенка, а частина – Зеленського. Так що механічно сумувати рейтинги тут не можна.

Стосовно віри у перемогу, то 24% опитаних вважають, що наступним президентом буде Петро Порошенко. У перемогу Юлії Тимошенко вірять 19%, Володимира Зеленського – 17%.

За останній місяць значно зросла віра у перемогу Зеленського. Поки що у його перемогу вірять менше, аніж у інших фаворитів, але динаміка тут для нього – позитивна.

Антирейтинг очолює Петро Порошенко: майже половина опитаних заявили, що не проголосують за нього за жодних обставин. І це виразна проблема для чинного президента у контексті виходу у другий тур.

У другому турі Юлія Тимошенко тримає першість у парі з Петром Порошенком (31% проти 24%). Водночас Володимир Зеленський – як у парі з Петром Порошенком (42% проти 24%), так і з Юлією Тимошенко (37% проти 24%).

 
У другому турі Тимошенко тримає першість у парі з Порошенком, а Зеленський – як у парі з Порошенком, так і з Тимошенко

Рейтинг партій очолює партія "Слуга народу", яку підтримують 21,5% тих, хто визначився та має намір голосувати. "Батьківщину" підтримують – 18,7%, БПП "Солідарність" – 14,2%, "Опозиційну платформу" – 10,5%, "Громадянську позицію" – 6,2%, "Самопоміч" – 5,5%. Близько 4% підтримують "Радикальну партію" та "Свободу", близько 3% – партію "Наші", близько 2% – "Опозиційний блок" та "УКРОП".

 
Партійні рейтинги поки що виглядають "ворожінням на нутрощах священних тварин"

Прогнозовано, підтримка особисто Зеленського та Порошенка вища, ніж у їхніх партій. Очевидно, це пов'язано з "віртуальністю" на даний момент партії Зеленського та численними скандалами довкола БПП.

Хоча, звісно, всі партійні рейтинги поки що виглядають "гаданням на нутрощах священних тварин".

Петро Олещук

Оригінальний текст та ілюстрації взято з Facebook-сторінки Петра Олещукаpowered by lun.ua
Реклама:
На рынке жилой недвижимости грядет революция
Если Закон "О регулировании градостроительной деятельности" примут, в 2022 году нас может ждать подорожание недвижимости.
5 этапов развития семьи и как ими управлять
Когда мы говорим о семье, важным является ее постоянный рост и умение реагировать на кризисы, которые возникают на каждом этапе ее жизненного цикла. В этой статье расскажу о 5 важнейших этапов.
На пути к страховой медицине: налоговые стимулы для работодателей
Как государство будет стимулировать развитие страховой медицины. В Верховной Раде готовят изменения в законодательство. (укр.)
Почему нам необходима система территориальной обороны
Как готовит систему территориальной обороны Польша, какие шаги делает в этом направлении Украина и зачем это нужно. (укр.)
Как в госпитале для ветеранов лечат криминальных авторитетов
33 года уже бессменно винницким госпиталем для ветеранов руководит один и тот же врач. Как оказалось, время от времени у главного врача госпиталя "лечатся" (читайте скрываются) особые клиенты. (укр.)
Короткая история инклюзии, и почему она не может ограничиваться одним днем
К сожалению, мы продолжаем жить в системе, что частично основывается на советских ценностях. В те времена не существовало людей с инвалидностью. Их присутствие в жизни общества разрушала бы стереотип об идеальном советском человеке. (укр.)
Каким будет новый Майдан?
О сдвигах в ментальности за последние 20 лет, войну как выбор идентичности и о тои, кто наши настоящие враги, а кто — навязанные. (укр.)