ЄСПЛ зобов'язав владу України утриматися від доступу до даних з телефону Седлецької

Вівторок, 18 вересня 2018, 21:24
ЄСПЛ зобов'язав владу України утриматися від доступу до даних з телефону Седлецької

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення застосувати "Правило 39" щодо справи головного редактора програми "Схеми" Наталії Седлецької та вказав уряду України, що він має забезпечити утримання органів влади від доступу до будь-яких даних з телефону журналістки.

Про це повідомляє "Радіо Свобода" з посиланням на офіційний лист з Європейського суду з прав людини, отриманий зі Страсбурга редакцією видання ввечері 18 вересня.

У документі зазначається, що заборона на доступ до даних з телефону журналістки діє протягом місяця – до 18 жовтня 2018 року.

Цей час дається захисту Седлецької для підготовки та направлення повної скарги до ЄСПЛ, яку суд розглядатиме "в пріоритетному порядку".

"18 вересня 2018 року суд … в інтересах сторін та інтересах належного провадження у справі ухвалив рішення вказати уряду України відповідно до статті 39 Регламенту на те, що він повинен забезпечити, щоб органи державної влади утрималися від доступу до будь-якої інформації, що стосується заявника, зазначеної в рішенні Печерського районного суду міста Києва від 27 серпня 2018 року", – сказано у рішенні ЄСПЛ.

Згідно з правилом 39 Регламенту ЄСПЛ, суд має право застосувати тимчасові забезпечувальні заходи щодо держав, які підписали Європейську конвенцію з прав людини.

Такі тимчасові заходи застосовуються лише у виняткових випадках, коли суд, розглянувши всю необхідну інформацію, дійшов висновку, що заявник буде мати серйозний ризик незворотної шкоди у разі, якщо захід не буде застосовано.

"Фактично правило 39 – це наказ для уряду певної країни негайно вжити заходів, котрі унеможливили б настання непоправних наслідків від порушення прав людини", – пояснює адвокат журналістки Сергій Заєць.

10 вересня захист Наталії Седлецької звернувся до ЄСПЛ з проханням застосувати Правило 39 Регламенту, щоб убезпечити джерела антикорупційних розслідувань журналістки та очолюваної нею редакції програми "Схеми" від можливого розкриття.

У зверненні журналістка просила зупинити збір Генеральною прокуратурою інформації про дзвінки, СМС, місце перебування її мобільного телефону за 1,5 року, та змусити українську владу переглянути рішення суду, який видав санкцію слідчому на доступ до цієї інформації.

"Тепер генпрокурор Юрій Луценко має виконати рішення ЄСПЛ та не просто дати вказівку слідчому припинити збір інформації з телефонів журналістів, але й у разі, якщо така інформація була уже отримана - заборонити її аналізувати, а можливо, і знищити її. Така процедура є", – пояснює адвокат.

За його словами, невиконання Генеральною прокуратурою вимог ЄСПЛ буде складно приховати.

"Це досить серйозні політичні наслідки, за які багато кому доведеться відповідати особисто. Всім доведеться відповідати на дуже неприємні запитання – як так сталося, що Україна не виконала цю вимогу, якщо свобода слова є основоположною цінністю, на якій будується демократичне суспільство", – зауважив адвокат.

 
 

Раніше Радіо Свобода висловило обурення ухвалою суду, який дав Генеральній прокуратурі доступ до інформації з телефону журналістки та головного редактора програми розслідувань "Схеми" Наталії Седлецької протягом 17 місяців.

В редакції зазначали: такий запит, що охоплює тривалий період спілкування з телефона, який належить відомій українській журналістці, що успішно викриває високопосадову корупцію, викликає серйозне занепокоєння про справжні наміри тих, хто шукає інформацію.

У ГПУ запевнили, що жодним чином не втручатимуться у професійну діяльність та особисте життя Седлецької, а журналістка виступає в якості можливого свідка.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
16:30
Справа про крадіжку 140 млн: ВАКС обрав 100-мільйонну заставу нардепу Бондару
16:23
На Рівненщині пожежа зруйнувала будинок родини: загинуло двоє хлопчиків віком 2 та 10 років
15:54
"Вийшов за межі дозволеного": в оточенні Трампа обурені Маском після його критики проєкту Stargate
15:54
Очільник Миколаївської ОВА Кім: В 2025 році вибори можливі, потрібне перезавантаження
15:40
У Львові вперше провели повторну пересадку печінки: пацієнт має рідкісну групу крові
15:32
В Україні погіршилась оцінка рівня корупції – опитування НАЗК
15:29
Москві слова не давали: У МЗС України відреагували на ультиматум Росії щодо НАТО
15:20
фотоСБУ: Курсантка військового вишу хотіла навести ракетний удар РФ по казармах своїх одногрупників
15:08
У Києві судитимуть викладача, який за 10 тисяч доларів обіцяв чоловікові роботу з бронюванням
15:04
фотоГенерал Галушкін вважає, що судові процеси можуть вплинути на рішучість командирів та дії армії
Усі новини...
Реклама: