Зеленський хоче домовитись з Путіним про обмін "всіх на всіх" до Нового року

Середа, 4 грудня 2019, 13:20

Президент України Володимир Зеленський сподівається, що в ході зустрічі з російським президентом Володимиром Путіним буде досягнуто домовленості про обмін полоненими і політв’язнями "всіх на всіх" до Нового року.

Джерело: брифінг за результатами зустрічі президента Зеленського з прем’єр-міністром Швеції Стефаном Левеном

Пряма мова Зеленського: "Моряки, політичні полонені, ми повернули, але не всіх… Я дуже хотів би, щоб Новий рік наші люди зустрічали зі своїми сім’ями вдома в Україні. Тому для мене це гуманітарне, дуже особисте питання. Я дійсно хочу великого обміну, який має назву, починаючи з Мінська, "всіх на всіх", мене цікавлять саме всі наші".

Деталі: Зеленський розказав, що зміст проєкту рішення саміту у "нормандському форматі" був узгоджений чотирма державами, ще у вересні, але відтоді багато змінилося, тому він хотів би більше дій. Він заявив, що обмін -  це перше питання, яке обговорюватиметься в ході зустрічі в Парижі.

За словами президента, другим питанням на саміті буде питання безпекової ситуації на Донбасі, тобто виведення військ, незаконних збройних формувань. Він повторив, що хотів би досягти домовленостей про конкретні часові рамки, коли це станеться

Пряма мова: "Я впевнений ми можемо знайти, якщо обидві сторони захочуть припинення війни…  Скажімо так, якщо всі сторони захочуть припинення війни, як цього хочемо саме ми, то ми можемо добитися серйозних результатів…".

Деталі: Також Зеленський розказав, що планує на саміті говорити про проведення виборів на Донбасі. Він знову повторив, що це має відбуватись за українським законом, за участі всіх українських політичних сил, з міжнародними спостерігачами.

Врешті президент заявив, що він впевнений, що в ході зустрічі у "нормандському форматі" буде обговорено питання передачі Україні контролю над українським кордоном.

Нагадаємо:

  • Зустріч "нормандської четвірки" багато разів відкладалася, хоча президент Володимир Зеленський квапив її з початку серпня. Передбачалося, що зустріч лідерів України, Росії Франції та Німеччини може відбутися 24 або 26 листопада, але призначили на 9 грудня у Парижі.
  • Влітку-восени 2019 року відбулося розведення на трьох тестових ділянках: у червні – поблизу Станиці Луганської, у жовтні – біля Золотого, в листопаді – в районі Петрівського й Богданівки. Рамкове рішення ТКГ про розведення сил і засобів на трьох ділянка було підписано ще 21 вересня 2016 року.
  • Президент Росії Володимир Путін 14 листопада  2019 року зажадав, щоб розведення провели якомога швидше по всій лінії розмежування.
  • 1 жовтня 2019 року президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна погодила так звану "формулу Штайнмаєра": після виборів на окупованих територіях набуде чинності новий закон про статус Донбасу.
  • Але вибори можуть відбутися лише за законодавством України, тобто після повернення Києвом контролю там, та після виведення збройних формувань з Донбасу.
  • 3 жовтня Володимир Зеленський заявив, що буде розроблено новий закон про особливий статус Донбасу. За його словами, цей документ не може передбачати автономію окупованих зараз територій. 
  • Президент РФ Володимир Путін заявив, що якщо буде прийнято щось, що не узгодять із "ЛНР" і "ДНР", тоді мирні переговори зайдуть у глухий кут.
  • Російська делегація у ТКГ закликала українську сторону пролонгувати на 2020 рік дію закону про особливий статус Донбасу.

Станіслав Бичек, УП