Касетні снаряди по Харкову пускав російський генерал, який вбивав цивільних у Сирії – CNN

П'ятниця, 13 травня 2022, 12:32
Касетні снаряди по Харкову пускав російський генерал, який вбивав цивільних у Сирії – CNN
генерал олександр журавльов тисне руку російському президенту володимиру путіну у 2017 році. фото ілюстративне: пресслужба кремля

Американські журналісти встановили, що накази обстрілювати цивільне населення Харкова касетними снарядами ухвалював генерал-полковник Олександр Журавльов, який причетний до воєнних злочинів у Сирії.

Джерело: розслідування CNN

Деталі: У Харкові 27 і 28 лютого від обстрілів кілька людей загинули, і ще десятки людей дістали каліцтво та серйозні поранення внаслідок обстрілів касетними снарядами. Журналісти й слідчі встановили, що обстріл відбувався снарядами з реактивних систем залпового вогню "Смерч".

Реклама:

Завдяки супутниковим знімкам, журналісти встановили, що 27 і 28 лютого касетні снаряди по цих місцях запустили військовослужбовці 79-ої реактивної артилерійської бригади РФ. 

Завдяки супутниковим знімкам компанії Planet Labs 27 і 28 лютого, відео очевидців та огляду снарядів, які не здетонували, журналісти змогли розрахувати траєкторію снарядів. У тому місці, де фахівці математично вирахували траєкторію снарядів, на супутникових знімках за 27 і 28 лютого помітили розміщення артилерійських установок та клуби диму після залпів.

Червоними крапками позначені місця вибуху касетних боєприпасів у північних районах Харкова 27 і 28 лютого. Синім позначено траєкторію польоту, які ведуть до прикордонної зони в Бєлґородській області РФ
Червоними крапками позначені місця вибуху касетних боєприпасів у північних районах Харкова 27 і 28 лютого. Синім позначено траєкторію польоту, які ведуть до прикордонної зони в Бєлґородській області РФ
інфографіка: cnn

Згідно з даними CNN, рішення про обстріл такими снарядами віддає особисто командувач військового округу, у якому дислокується даний підрозділ. 79 реактивно-артилерійська бригада належить до Західного військового округу РФ, яким командує генерал-полковник Олександр Журавльов.

ВІДЕО ДНЯ

Автори розслідування переконані, що російське військове командування не дозволяє військовослужбовцям нижньої та середньої ланки власноруч ухвалювати такі рішення про обстріл касетними снарядами.

У матеріалі зазначають, що Журавльов був призваний як офіцер в радянський контингент у Чехословаччині у 1980-ті роки. Після розпаду СРСР він переїхав до Росії, де служив у танкових військах.

У липні 2016 року Журавльова призначили командувачем російських військ у Сирії. На той момент, російський контингент зустрів рішучий опір сирійських повстанців у місті Алеппо.

Після призначення Журавльова, російські війська взяли місто в облогу, штучно створили голод у місті, супроводжуючи облогу нищівними авіаційними бомбардуваннями, і зрештою примусили захисників міста капітулювати. Така тактика зрештою і стала визначальною для російських військ у Сирії й Україні.

Крім того, міжнародні розслідувачі та журналісти зафіксували суттєве зростання випадків застосування кластерних боєприпасів проти беззбройного населення з боку російських та сирійських підрозділів після того, як Журавльов став командувачем.

До прикладу, за один місяць – із 10 вересня до 10 жовтня 2016 року, журналісти зафіксували 137 застосування кластерних снарядів проти цивільного населення Алеппо. Це у вісім разів більше, ніж за всі попередні 8 місяців бойових дій російської армії в регіоні. 

Після повернення з Сирії, Журавльов отримав з рук російського президента найвищу державну нагороду в Росії – "Героя Російської Федерації". Потім його двічі підвищили у військовому званні й зрештою призначили командувачем Західного військового округу.

Наразі проти Журавльова не запроваджено жодних санкційних заходів у країнах світу.

Довідково: Касетні снаряди заборонені Конвенцією про касетні снаряди від 2010 року, але Росія й Україна не підписали її. Водночас застосування таких снарядів у густонаселених житлових районах міст є очевидним порушенням законів і звичаїв війни, і відповідно до Женевських конвенцій до відповідальності за ці воєнні злочини насамперед притягують командирів вищої ланки.

Передісторія:

  • 4 квітня подібну атаку касетними боєприпасами росіяни здійснили по середмістю Миколаєва, від чого загинуло щонайменше 10 людей. Повторну атаку касетними снарядами по місту окупанти здійснили 15 квітня, вбивши 4 людей.
  • 8 квітня російські окупанти завдали удару касетним боєприпасом по залізничному вокзалу Краматорська, де очікували евакуаційний потяг сотні людей. Щонайменше 59 людей тоді загинули, понад півтори сотні дістали поранення різного ступеню.
  • У березні міжнародна правозахисна група Human Rights Watch підкреслила, що російська армія обстрілює беззбройне населення касетними снарядами, і закликала їх негайно припинити. Про докази використання касетних боєприпасів росіянами заявляли також в ООН.
  • 28 березня генеральна прокурорка Ірина Венедіктова підтвердила, що українські слідчі встановили застосування касетних боєприпасів проти цивільного населення в Херсонській та Одеській області.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування