Чому Тимошенко втратила перше місце у рейтингах

12718 переглядів
П'ятниця, 01 лютого 2019, 13:00
Олексій МінаковOlexiy Minakov
політичний експерт

Протягом всього 2018 року кандидат у президенти Юлія Тимошенко була впевненим лідером рейтингів, згідно з усіма соцопитуваннями, яким можна довіряти. Попри скандали, які стосувались Тимошенко та її команди і попри активні дії ключових конкурентів, вона втримувала пальму першості.

Але свіжі соцопитування щодо думки українців, які проводились у січні 2019 року, демонструють корінний перелом – Тимошенко як мінімум не перша.

Так, згідно з опитуванням компанії "Рейтинг", Тимошенко вже друга, після Володимира Зеленського. А згідно з опитуванням "Социс", КМІС і "Центра Разумкова", Тимошенко вже навіть третя - її випередив ще й Петро Порошенко.

Але оскільки розбіжності у відсотках у межах статистичної похибки, тому об'єктивно і неупереджено можна стверджувати саме про 2-3 місце Тимошенко.

Спробуємо розібратись, чому Тимошенко втратила "чемпіонський пояс" лідера рейтингів за два місяці до виборів.

  1. Втома українців від нав'язливої агітації Тимошенко.

ЮВТ першою серед кандидатів у президенти почала активну агітацію. Зокрема, ще у червні 2018 року відбувся широко розрекламований форум "Новий курс України".

Потім вона проводила форум "Новий економічний курс України". Згодом – "Нова стратегія миру та безпеки". Потім – "Нова соціальна доктрина". Далі – "Всеукраїнський молодіжний форум". Весь цей час штаб Тимошенко масово розміщував білборди, телевізійну рекламу, рекламу в Інтернеті.

Це дозволило їй зацементувати певний рівень підтримки і утримувати лідерство. Але мало побічний негативний ефект у довготривалій перспективі, який і почав себе проявляти – люди втомлюються від політичної реклами. Одним словом, занадто багато Тимошенко.  

  1. Початок активної кампанії інших кандидатів, зокрема, Володимира Зеленського.

Спочатку комік Володимир Зеленський дав тривале інтерв'ю журналісту Дмитру Гордону. Потім у новорічну ніч оголосив, що йде в президенти.

Ці події викликали подальші бурхливі хвилі обговорення та переключили всю увагу суспільства саме на цього кандидата в президенти, якщо не враховувати історичне отримання томосу для Української Православної Церкви.

Подальші епатажні та нестандартні кроки Зеленського з оголошенням допомоги у складанні програми та реаліті-шоу "Зе президент" продовжували підсилювати його позиції. Зрештою, він став лідером рейтингів, згідно з соцопитуваннями.

Тобто зменшилась природна присутність Тимошенко на порядку денному. Зберігалась її рекламна кампанія, але приводів для обговорення Тимошенко, крім безпосередньо урочистого висування леді Ю в президенти, фактично не було протягом останнього місяця.

  1. Дії "технічних кандидатів" проти Юлії Тимошенко.

Наприкінці минулого року Тимошенко намагалась скористатися ситуацією підняття тарифів і почала комплексну рекламну кампанію, в якій обіцяла "знизити ціну на газ у 2 рази".

Але цей меседж був девальвований обіцянками "технічного кандидата" Сергія Капліна "знизити ціну на газ у 4 рази". Ситуація дійшла до абсурду та нейтралізувала солодку і популістичну обіцянку Тимошенко. 

Loading...

У січні 2019 року з'явився ще один "технічний кандидат" – екс-журналістка Юлія Литвиненко. По-перше, вона теж жінка, причому з певною впізнаваністю завдяки роботі на телебаченні. По-друге, вона атакує всіх конкурентів, в тому числі й Тимошенко, компрометуючими запитаннями на рекламних білбордах, телебаченні та в Інтернеті.

Зокрема, активно поширюється питання Литвиненко до Тимошенко: "В 2009 році ви підписали кабальний для українців газовий контракт і збільшили вартість газу в 10 разів. Зараз обіцяєте, що знизите. Чому ви вважаєте, що заради влади можна обманювати людей?".

До речі, рейтинги цього не відображають, але на кінцеві результати вплине – похід у президенти "технічного кандидата" Юрія Володимировича Тимошенка. У нього те саме прізвище і по батькові, як у Юлії Тимошенко, ще й схоже написання імені. Неуважні виборці або люди з поганим зором, можуть переплутати.

  1. Провал VIP-агітаторів Тимошенко.

Наприкінці 2018 року співачка Анастасія Приходько заявила, що буде підтримувати Тимошенко. Але одразу ж потрапила у ряд ганебних скандалів. "Вона дуже умна", – так недолуго пояснила співачка джерела доходів Тимошенко. А після незручного запитання взагалі встала і пішла з інтерв'ю.

Інший VIP-агітатор Тимошенко – перший президент незалежної України Леонід Кравчук. Підтримка з боку особи, яка є екс-соратником кума Путіна – Віктора Медведчука, має неоднозначні наслідки. Адже є українці, які чудово пам'ятають, як у 2006 році Кравчук із Медведчуком йшли разом на вибори в блоці "Не так!".

Більше того, навіть останніми роками можна почути компліментарну риторику від Кравчука в бік Медведчука, наприклад: "Медведчук – людина досить досвідчена, освічена, професійний юрист, конституціоналіст, він знає делікатні питання міждержавних відносин".

А після проведення форуму, на якому урочисто висунули Тимошенко в президенти, від підтримки її як кандидата фактично відхрестились відомий письменник Пауло Коельйо ("Я ніколи не записував жодного повідомлення з підтримкою її поточного кандидатства") і екс-генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен ("Я не підтримував жодного кандидата").

Нарешті, один із бійців на цьому форумі пафосно назвав Тимошенко "єдиним політичним кіборгом України". Це, звичайно, його право – висловлювати підтримку тим чи іншим кандидатам у президенти.

Але такі пишномовні та резонансні слова на адресу політика старої формації, яка ще й була проти введення воєнного стану в 2014 році ("…Жоден танк не повинен виїхати з казарми, жоден солдат не повинен підняти зброю"), викликають протилежні емоції у великої кількості українців.   

Таким чином, втома українців від довготривалої нав'язливої агітації за Тимошенко, початок активної кампанії інших кандидатів у президенти, дії "технічних кандидатів" проти Тимошенко та у певній мірі провал VIP-агітаторів Тимошенко – все це ключові фактори, які призвели до втрати лідерства Юлії Володимирівни.

Олексій Мінаков, спеціально для УПpowered by lun.ua
Земля і вірус: як владі підтримати фермера
В умовах економічної кризи та запуску ринку землі влада має підтримати вітчизняного агровиробника.
Не подобається? Звалюй! Або чому карантин оголив вразливість ґіґ-економіка
Коронавірус загострив усі невизначеності статусу водіїв і кур'єрів таких компаній, як Glovo, Uber, Bolt, Raketa, Uklon та ін. Чи мають їх працівники право на соціальні гарантії та за чий рахунок?
Консультативна рада в Мінську: вихід з глухого кута або шлях до дестабілізації?
Києву потрібен конструктивний спосіб реінтегрувати свої території на Донбасі, уникаючи збільшення кровопролиття. (рос.)
Козлові крани, бази відпочинку, протигази – що продає держава на аукціонах
Скільки держава вже заробила на малій приватизації, що можна купити на аукціонах та які вигоди отримує бізнес від прозорого продажу?
Справа експрем'єра Гончарука отримала своє законодавче продовження?
Скільки товарів протиепідемічного призначення треба вивезти з України, щоб понести кримінальну відповідальність.
Коронавірус в "ЛНР": від гумору до повного ігнорування проблеми
Почали торгувати масками з рук. Поряд з штучними квітами до Великодня і саджанцями дерев і рослин. (рос.)
Як врятувати економіку від вірусу: 5 уроків для світу та України
Ми не знаємо, як довго триватиме епідемія, але точно знаємо, що нинішня криза буде серйознішою, ніж у 2008-2009 роках.